אוניברסיטת אריאל נקנסה כי החלה לבנות את מבנה בית הספר לרפואה ללא אישור

הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה קנסה את האוניברסיטה ב-4.4 מיליון שקלים - 20% מתקציב הבנייה. "זו לא התנהלות תקינה, אצל אריאל יש תחושה שלפעמים היא עושה מה שבא לה", אמר מקור המעורה בפרטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, באוקטובר
בניין הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, באוקטוברצילום: מוטי מילרוד

אוניברסיטת אריאל נקנסה ב-4.4 מיליון שקלים על ידי הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת), מכיוון שהחלה לבנות את מבנה בית הספר לרפואה ללא אישורה - כך נודע ל"הארץ". ההחלטה התקבלה לפני כשבועיים, בישיבת ות"ת האחרונה, ועדיין לא נמסרה באופן רשמי להנהלת האוניברסיטה.

מוסדות אקדמיים נדרשים לקבל את אישור ות"ת על בניית מבנים חדשים, מהלך שנועד להבטיח את היציבות הפיננסית שלהם. תקציב הבינוי שהוקצה לאוניברסיטת אריאל על ידי ות"ת לשנים הקרובות עומד על 22 מיליון שקלים, ומשמעות ההחלטה היא הפחתה של 20% ממנו.

הפעם האחרונה שבה קנסה ות"ת מוסד על בנייה ללא היתר - בסכום נמוך יותר - היתה ב-2011, אז מכללת תל חי בנתה מבנה ללא אישור מוקדם. בקיץ 2018 הוחרגו מהצורך לקבל אישור על בניית מבנים חדשים מוסדות שמצבם הכלכלי יציב כמו מכון ויצמן והטכניון.

בנט (במרכז) עם מרים ושלדון אדלסון בטקס פתיחת לימודי הרפואה באוניברסיטת אריאל, באוקטוברצילום: מוטי מילרוד

בישיבת ות"ת האחרונה הוחלט לאשר את הבנייה באופן רטרואקטיבי, ובמקביל להפחית בתקציב הבינוי של האוניברסיטה. מקור הבקיא בפרטים סיפר ל"הארץ" כי האישור בדיעבד ניתן "בכעס". "זו לא התנהלות תקינה", אמר, "היו אמנם מקרים קודמים של מוסדות שהחלו לבנות ללא אישור, אבל אצל אריאל יש תחושה שלפעמים היא עושה מה שבא לה ביתר קלות ממוסדות אחרים. במקרה הזה, האוניברסיטה נענשה".

הקמת הפקולטה לרפואה באריאל אושרה לראשונה ביולי 2018, אך בעקבות חשיפת "הארץ" שלפיה אחת מחברות הוועדה, ד"ר רבקה ודמני-שאומן, פעלה בניגוד עניינים, הורה היועץ המשפטי לממשלה על קיום הצבעה חוזרת, שבה ביטלה ות"ת את האישור להקמת הפקולטה. ואולם, שר החינוך דאז, נפתלי בנט, החליט להעביר את העניין לאישור מחודש של מל"ג-יו"ש, כמה ימים לפני פירוקה. כצפוי, זו אישרה את ההחלטה. המועצה להשכלה גבוהה אישררה את החלטת מל"ג-יו"ש באפריל האחרון, והתוכנית החלה לפעול בתחילת שנת הלימודים הנוכחית.

האישור להקמת הפקולטה ניתן ללא קשר לאישור הבנייה של בית הספר למקצועות הרפואה - שנבנה בימים אלה. הסטודנטים לרפואה לומדים בשלב הזה במבנה הפקולטה למדעי הטבע. בות"ת התריעו בפני האוניברסיטה כי עליה לאשר את הקמת המבנה בטרם תחל בבנייתו.

אוניברסיטת אריאל סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ