הרבנות הראשית אישרה מחדש את ההחלטה להכיר ביהדותם של יוצאי אתיופיה

ההחלטה נשענת על פסק הדין של הרב עובדיה יוסף, שקבע כי בני ביתא ישראל הם יהודים לכל דבר. החלטה דומה שאושרה בעבר לא יושמה במלואה, ובני העדה נדרשו לעבור בדיקות לבירור יהדותם

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבנה הרבנות הראשית בירושלים
מבנה הרבנות הראשית בירושליםצילום: ליאור מזרחי
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

מועצת הרבנות הראשית החליטה פעם נוספת להכיר ביהדותם של יוצאי אתיופיה (בני קהילת ביתא ישראל). החלטה דומה של המועצה מלפני כמה שנים לא יושמה במלואה, כך שבני העדה עדיין נאלצים לעבור בדיקות להוכחת יהדותם. בכך מאמצת הרבנות את הכרעתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף שלפיה בני הקהילה הם יהודים לכל דבר.

את ההחלטה קיבלה המועצה בישיבה מיוחדת שערכה בביתו של הרב יוסף המנוח בירושלים. אחד האנשים שהובילו להחלטה היה הרב יהודה דרעי, רבה הראשי של באר שבע ואחיו של יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי. "מוריי ורבותיי, זו אחת ההחלטות ההיסטוריות שייזכרו לדורות עולם בכלל ישראל, ובפרט בעדה האתיופית", אמר הרב דרעי בישיבה על הפסיקה המקורית. "ההחלטה של מרן להכיר בהם כיהודים לכל דבר היא החלטה שהצילה עדה שלמה".

לאורך שנים התנגדו ממשלות ישראל להעלאת בני ביתא ישראל, מחשש שאינם יהודים. בתחילת שנות ה-70 פסק הרב הספרדי הראשי יוסף, בניגוד לעמדת רוב הפוסקים בזמנו, כי בני הקהילה הם יהודים, אך קבע שעליהם לעבור "גיור לחומרא", בשל החשש שיש ביניהם גויים. הפסיקה סללה את הדרך להעלאת יהודי אתיופיה, אך מאז סבלו רבים מהם מיחס מפלה מצד הרבנות, שדרשה מהם להוכיח את יהדותם, בעיקר בבואם להירשם לנישואים.

בישיבת מועצת הרבנות אמר דרעי: "בשנת תשע"ד מועצת הרבנות הראשית התכנסה ואישרה ככתבו וכלשונו את הפסק של מרן ושל גדולי ישראל אחרים, שקהילת ביתא ישראל הם יהודים לכל דבר. לצערנו, גם ההחלטה הזו נתקלת בקשיים בכמה רבנויות. אני מציע לאשרר שוב את ההחלטה שקהילת יהודי אתיופיה הם יהודים כשרים לכל דבר, ושיש לערוך להם את הבירורים הנהוגים בכל קהילות ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ