אוניברסיטת תל אביב חייבה מועמדים לנמק מדוע השתחררו מצה"ל

האוניברסיטה דרשה מהמועמדים לציין את סוג השירות ולהסביר מקרי שחרור מוקדם, מבלי לציין כיצד תשתמש במידע. בעקבות פניית "הארץ" הפכו באוניברסיטה את השאלה לסעיף רשות והבהירו כי לא תשפיע על סיכויי הקבלה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה לאוניברסיטת תל אביב, 2018
הכניסה לאוניברסיטת תל אביב, 2018צילום: מוטי מילרוד
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

אוניברסיטת תל אביב דרשה ממועמדים ללימודים להצהיר על סיבת השחרור שלהם מצה"ל כחלק מהליך הרישום למוסד. המועמדים התבקשו להשיב על השאלה בדבר שירותם הצבאי מבלי שניתנה להם אפשרות לדלג עליה, והם התבקשו לציין את סוג השירות ומדוע שוחררו, במקרה של שחרור מוקדם. לאחר פניית "הארץ", נמסר מהאוניברסיטה כי הטופס שונה והסעיף אינו מחייב.

סטודנטים שנרשמו לאוניברסיטה בשבועות האחרונים, עם פתיחת תקופת הרישום, הביעו תמיהה על האופן שבו הוצגה השאלה - מבלי שהובהר אם המידע שימסרו ישפיע על סיכויי הקבלה שלהם, ומבלי שהובהר מדוע המידע הזה נדרש. באוניברסיטה הבהירו כי זו אינה השנה הראשונה בה המתמודדים נדרשים לענות על שאלה זו.

חייל באוניברסיטת תל אביב ב-2017צילום: תומר אפלבאום

מוסדות נוספים להשכלה גבוהה נוהגים לשאול על השירות הצבאי של המועמדים ללימודים במהלך ההרשמה - אך פניית "הארץ" לכמה אוניברסיטאות העלתה כי בחלקם זוהי שאלת רשות בלבד. "המידע מאפשר לנו ליידע את הסטודנטים בדבר מלגות "ממדים ללימודים" (של משרד הביטחון, שק"ע), הטבות ללוחמים משוחררים וכדומה", נמסר מאוניברסיטת בן גוריון. גם באוניברסיטה העברית מדובר בשאלת רשות בלבד.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי טופס ההרשמה ללימודים שונה לאחר פניית "הארץ", וכי מעתה המועמדים יוכלו לבחור שלא להשיב על השאלות על השירות הצבאי. "הטופס נועד לצרכים סטטיסטיים ולצורך הערכת הסיוע הנדרש לסטודנטים זכאים. לשאלון אין כל השפעה על סיכויי הקבלה לאוניברסיטה, שנקבעו על פי קריטריונים המתפרסמים לציבור באתר ההרשמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ