פרופ' ורד נעם היא כלת פרס ישראל לחקר התלמוד

נעם, האשה הראשונה שתקבל את הפרס בתחום זה, נבחרה בין השאר בזכות "הנגשת הספרות הרבנית והתלמוד לכלל ציבור הלומדים והלומדות". בנימוקי הוועדה נכתב גם כי היא "מקור השראה לדור שלם של נשים לומדות תורה"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' ורד נעם
פרופ' ורד נעם
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

כלת פרס ישראל בתחום חקר התלמוד היא פרופ' ורד נעם - כך הודיע היום (ב') שר החינוך, רפי פרץ. בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי "פרופ' נעם הינה חוקרת בעלת שם בין לאומי והכרה רבה בחשיבות מחקרה, ובעיקר היא דמות ומופת בתרומתה לקהילה המדעית והציבורית הכללית, בהנגשת הספרות הרבנית והתלמוד לכלל ציבור הלומדים והלומדות בישראל". נעם היא האשה הראשונה שזוכה בפרס בקטגוריה זו.

פרופ' נעם נולדה בירושלים לסופרת הילדים רבקה אליצור ולחוקר המקרא פרופ' יהודה אליצור. היא בוגרת החינוך הדתי, ובהמשך שירתה בצבא כמדריכה בבית ספר שדה בייישוב קשת ברמת הגולן. "נראה כי הקרבה לגמלא, המגע עם בתי הכנסת העתיקים בגולן ובגליל… זרעו אצלה את הזיקה לחקר ההיסטוריה של תקופת בית שני, המשנה והתלמוד", נכתב בקורות החיים שצורפו לנימוקי ועדת הפרס.

נשים לומדות תלמוד בבית שמש, בשנה שעברה. נעם תרמה רבות לקידום לימודי הגמרא לנשיםצילום: אמיל סלמן

עוד ציינה הוועדה כי "בעוד עולם הלימוד המסורתי היה חסום בפניה, שערי העולם האקדמי היו פתוחים בפניה… אותה חוויה מכוננת של נערה ששערי בית המדרש היו נעולים בפניה, השפיעה על הדרכים שפרופ' נעם דאגה לפתוח בעזרתן את השערים הללו לכל מי שחפץ לבוא וללמוד". בין השאר עשתה זאת כשעמדה בראש בית המדרש של מדרשת לינדנבאום בירושלים - מחלוצי בתי המדרש האורתודוקסיים לנשים. "היא הייתה ועודנה מקור של השראה לדור שלם של נשים הלומדות תורה באקדמיה ובעולם המדרשות לנשים בארץ ואף בעולם", נכתב.

בשנת 1999 קיבלה נעם משרה בחוג לתלמוד באוניברסיטת תל אביב, ושם היא מלמדת עד היום. מאז 2017 היא עומדת בראש בית הספר למדעי היהדות וארכיאולוגיה באוניברסיטה. נעם זכתה לאורך השנים בפרסים שונים, היתה חוקרת אורחת באוניברסיטת ייל, וכיום היא חברת מערכת בכתבי עת שונים ובוועדות האקדמיות של הוצאות הספרים מוסד ביאליק ויד בן צבי.

בוועדת הפרס ישבו פרופ' דניאל שפרבר (יו"ר), פרופ' משה בנוביץ ופרופ' מיכל בר אשר סיגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ