43 מבני הפלשמורה נחתו הבוקר בישראל, בליווי מועמדי הליכוד לכנסת

הממשלה החליטה להעלות 400 בני אדם מאתיופיה, בניגוד לעמדת מנדלבליט - אך רשות ההגירה איתרה רק עשרות שניתן להעלות עוד לפני הבחירות. כדי לזרז את העלאתם קוצר הליך החיסונים הנדרש

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני הפלשמורה וקרובי משפחתם בנתב"ג, הבוקר
בני הפלשמורה וקרובי משפחתם בנתב"ג, הבוקרצילום: עופר וקנין
לי ירון
לי ירון

43 מבני הפלשמורה הגיעו הבוקר (שלישי) לישראל בטיסה מאדיס אבבה. העולים התאחדו עם משפחותיהם בנתב"ג וישוכנו במרכזי קליטה. בניסיון לעודד את יוצאי אתיופיה להצביע לליכוד, צורפו למשלחת העולים שר הקליטה יואב גלנט, המועמד גדי יברקן וחבר הכנסת לשעבר אברהם נגוסה.

לפני כשבועיים אישרה הממשלה העלאה של כ-400 מבני הפלשמורה, בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. היועץ סבר כי ממשלת מעבר מנועה מלקבל החלטה כזו, והעלה חשש שהיא מונעת מהרצון להגדיל את התמיכה בליכוד בקרב יוצאי אתיופיה. מנדלבליט הוסיף כי ההצעה "אינה תוצר של עבודת מטה מקצועית שהחלה טרם תקופת הבחירות והבשילה כעת".

בני הפלשמורה מתקבלים בנתב"ג, הבוקרצילום: עופר וקנין

גם ברשות האוכלוסין וההגירה התריעו בפני נתניהו כי התהליך מחייב בדיקת זכאות לעלייה והליכים רפואיים, וכי הוא עשוי להימשך חודשים. ואולם, ראש הממשלה דרש שהעולים הראשונים ינחתו בישראל עוד לפני הבחירות בשבוע הבא, ומשלחת מטעם הרשות איתרה קבוצה ראשונה של 43 זכאים - כעשירית מהמספר המתוכנן. כדי לזרז את העלאתם קוצר הליך החיסונים הנדרש לעולים מאתיופיה.

כבר ב-2015 התחייבה הממשלה להעלות את שארית בני הפלשמורה הממתינים באתיופיה - כ-9,000 בני אדם. בספטמבר 2018 החליטה הממשלה להעלות אלף מהם, הורים לילדים שחיים בישראל יחד עם ילדיהם הקטינים או הרווקים, ועד כה הועלו 602 מהם. בסך הכל הועלו לישראל כ-1,300 מבני הפלשמורה. קבוצת העולים האחרונה נחתה ביולי 2019.

בני הפלשמורה וקרוביהם בנתב"ג, הבוקרצילום: עופר וקנין

אורי פרדניק, יו"ר המאבק להעלאת יהודי אתיופיה, אמר אתמול: "אמנם כל יהודי מאתיופיה שעולה לארץ הוא ברכה, אבל 43 יהודים בלבד זאת כמות עלובה ומזערית שבאה רק לזרוק לנו עצם. חלפו כבר כמעט חמש שנים מאז החלטת הממשלה להעלאת כלל הממתינים, והחידלון שלה בעניין הזה מבייש אותה ואת המדינה. נמשיך להיאבק עד שכל יהודי אתיופיה יהיו בישראל".

קיברטו עזרא, שעלה עם הוריו וחלק מאחיו לישראל בעוד שאחים אחרים נותרו באתיופיה, אמר: "כבר חמש שנים שמשפחות מסורבי העלייה חיות באפלה. את כל הכסף שיש לנו אנו נאלצים לשלוח אל משפחותינו באתיופיה, וכל הודעה לתקשורת והחלטת ממשלה ממלאת את הלב בתקווה להתאחד עם המשפחה, שהופכת מהר מאוד לעוד אכזבה ושברון לב. ראש הממשלה נתניהו חייב לשים לכך סוף ולבצע את ההחלטה שקיבל באופן מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ