ריבלין בעצרת ליום השואה: אנו מפנים מקום לזיכרון העבר גם בעת מגפה חובקת עולם

נתניהו גם כן נשא דברים בעצרת הממלכתית ביד ושם, שהוקלטה מראש ונערכה ללא קהל, ואמר כי אחד מלקחי השואה הוא הצורך באחדות. הוא התייחס גם למשבר הקורונה: "שלא כמו בשואה, הפעם זיהינו את הסכנה בזמן". מחר ב-10:00 תישמע צפירה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העצרת שצולמה ביד ושם
העצרת שצולמה ביד ושם
הארץ

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר הערב (שני) בעצרת הממלכתית ליום הזיכרון לשואה והגבורה, שהוקלטה מראש ונערכה ביד ושם ללא קהל: "המגפה הנוכחית, המלחמה באויב לא אנושי, בלתי נראה, שלא מבחין בין אדם לאדם, רק מדגישה עוד יותר את המחויבות המשותפת של כולנו לסולידריות אנושיות, לערבות הדדית ולמאבק בלתי מתפשר באנטישמיות ובשנאה המתפשטות גם הן כמחלה מדבקת בין אדם לאדם".

ריבלין אמר עוד בעצרת כי "איומי ההווה, אין בכוחם לטשטש את רוחו של היום הקדוש הזה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה. גם בעת הקשה הזו של התמודדות עם מגפה חובקת עולם, גם מתוך החרדה הנוכחית, אנחנו מקשיבים ומפנים מקום לזיכרון העבר, לנספים ולכם, השורדים. אתם, ששרדתם את השעה החשוכה ביותר של האנושות. שואה שעשה האדם לאדם".

הנשיא הוסיף כי "רוח האדם ניצחה את השואה, המפלצת הנאצית הביסה את הגוף, אבל לא את הרוח. בעולם מתפרק וחסר סולידריות, סיכנו את עצמם אחינו ואחיותינו כדי להציל את החלשים מהם. אין ולו יהודי אחד שנחלץ מהתופת ושרד את השואה מבלי להיעזר ביד שהושיט לו יהודי אחר, אדם אחר. הם הוכיחו פעם אחר פעם, כי אדם לאדם - אדם. שגם בנקודת השפל הנמוכה ביותר אפשר וצריך לבחור להיות אדם. להחזיק בערך היהודי היסודי ביותר של קדושת החיים, של הערבות ההדדית. הם ידעו שאם הם לא יהיו מחויבים לערכי היסוד של העם היהודי, לערבות ההדדית, לסולידריות ועזרה הדדית, צלם האנוש שלהם יאבד עוד בטרם יושמד". ריבלין סיכם ואמר כי "חיי הזיכרון ארוכים מחיי בעליו. אנחנו זוכרים, מתחייבים לזכור, מתחייבים לשאת את לפיד הזיכרון איתכם ועבורכם".

נתניהו נושא דברים בטקס ביד ושם

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא גם כן דברים בעצרת ואמר כי "איומי ההשמדה של איראן לא יתפוגגו בסופת הקורונה. אנחנו נחושים תמיד לתת להם מענה. בל יטעה איש, אנו מקפידים, יותר מתמיד, על כשירות מבצעית כדי לבלום כל סכנה, ליד גבולותינו והרחק מהם. הקורונה, ייתכן שתשנה את סדרי המזרח התיכון. אני מקווה שהפעם לחיוב. נהדק עוד יותר את יחסינו עם המדינות הערביות המתונות".

הוא הוסיף כי "ישראל תמיד חייבת להיות אחראית לגורלה, בכל מצב, בכל זמן, צריך שיהיה לנו את הכוח והנכונות להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. קיבלנו לכך הוכחה יומיומית בחודשים שחלפו מאז. התפרצות הקורונה ממחישה את החשיבות של ריבונות לאומית. שלא כמו בשואה, הפעם זיהינו את הסכנה בזמן. קיבלנו החלטות חשובות ורתמנו את כלל מערכות המדינה למלחמה בקורונה".

נתניהו ציין בנאומו כי אחד מלקחי השואה הוא הצורך באחדות. הוא התייחס בדבריו ליריבות האידיאולוגית בין הקבוצות היהודיות החמושות במרד גטו ורשה - הארגון היהודי הלוחם (אי"ל) בראשות מרדכי אנילביץ' מ"השומר הצעיר" מצד שמאל והארגון הצבאי היהודי (אצ"י) בראשות פאבל פרנקל, איש בית"ר, מצד ימין. "האתגרים שבפנינו מחייבים אחדות בעם ובמדינה. זהו גם לקח יסודי מהשואה", אמר נתניהו.

הוא ציין כי משה ארנס, שר הביטחון לשעבר, "ביכה את כישלון האיחוד" בין שני הארגונים במרד גטו ורשה. נתניהו הוסיף כי ערב מותו, אמר לו ארנס: 'איך יכול להיות שמול הצורר הזה היריבות לא נפסקה והם לא התאחדו?'". לדבריו נתניהו, "היריבות האידיאולוגית היתה חזקה מן היכולת שלהם לעמוד יחד מול הצורר", אך כעת, אחרי 77 שנה, "אנו חייבים לנהוג אחרת".

בעצרת, שפתחה את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מדליקים שש משואות לזכר ששת מיליוני היהודים שנרצחו בשואה. בין המדליקים השנה חיים ארביב שגורש עם משפחתו למחנה הריכוז ג'אדו בלוב; ויהודה בייליס, ששרד את הירי בבור ההריגה ב"פורט התשיעי" בקובנה שבליטא, והבריח 22 ילדים מחוץ לגטו. בשעה 21:00 יקיימו כמה ארגונים התכנסות ליום השואה שתכלול קטעי קריאה, תפילה ושירה. היא תשודר באפליקציית "זום" ובעמודי הפייסבוק של מכון שלום הרטמן, עמותת דורות ההמשך ומיזם "זיכרון בסלון".

מחר, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בשעה 10:00 בבוקר תושמע צפירת דומייה בת שתי דקות. עמותת "עמך" בשיתוף עם מיזם "זיכרון בסלון" קוראים לציבור לצאת למרפסות הבתים בזמן הצפירה עם שלט שעליו הכיתוב "זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק". לאחר הצפירה יתקיים טקס הנחת הזרים באנדרטת מרד גטו ורשה ביד ושם. הטקס יועבר בשידור חי בפייסבוק של יד ושם.

מוזיאון יד ושם, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

בנוסף, יד ושם פרסם הודעה הקוראת לציבור להשתתף בקמפיין להקראת שמות קורבנות השואה. בהודעה נאמר כי מכיוון שלא ניתן להתכנס לטקסי הקראת שמות פומביים, יד ושם יעמיד לרשות הציבור רשימה של שמות הקורבנות ויעודד אנשים לצלם את עצמם ו/או את הקרובים אליהם מקריאים את שמות הנרצחים. יד ושם ביקש כי המשתתפים ישתפו את סרטוני ההקראה שלהם ברשתות החברתיות תוך שימוש בהאשטאג #זוכרים_מהבית. בהודעה נמסר כי יד ושם ייצור מהסרטונים שישותפו טקס הקראת שמות בינלאומי וירטואלי.

את סיום אירועי יום הזיכרון תציין עצרת נעילה שתתקיים מחר בקיבוץ לוחמי הגטאות החל מהשעה 16:30. העצרת תועבר בשידור חי ב"כאן 11" ובעמוד הפייסבוק של בית לוחמי הגטאות. בין היתר, יישא בה דברים הנשיא ריבלין, בנאום שיוקלט מראש.

עקב התקנות שקבעה המדינה, לא יתקיימו השנה טקסים ועצרות זיכרון בבתי ספר ובאתרים נוספים. כחלופה, הועתקו חלק מהאירועים לאינטרנט ויתקיימו באפליקציית "זום" או בפייסבוק. בין היתר, אפשר להתעדכן באתר "זיכרון בסלון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ