שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

ועדת שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו אישרה היום (שני) לפתוח את מעונות היום וגני הילדים ולהחזיר את תלמידי כיתות א' עד ג' לבתי הספר ביום ראשון הקרוב. חידוש הפעילות במסגרות הללו ייעשה במתכונת מצומצמת ותוך שמירה על כללי הריחוק וההיגיינה. פתיחת מוסדות החינוך מותנית בכך שלא תחול החמרה בהתפשטות הקורונה, וכן בממצאי דו"ח שערך מכון גרטנר לחקר אפידמיולוגיה בנושא הדבקה בקרב ילדים, שיוצגו בימים הקרובים. הערכת המצב הסופית בנושא תתקיים ביום שישי. תלמידי כיתה ד' ומעלה, וכן הסטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה, ימשיכו במתכונת של למידה מרחוק.

לפי התוכנית שאושרה, המסגרות לגיל הרך יחזרו לפעילות בקבוצות של עד 15 ילדים. אם הכיתות גדולות יותר, הילדים יחולקו לשתי קבוצות שיערכו ביניהן רוטציה לפי ימים. עם זאת, הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים, בהם ויצ"ו, אמונה והחברה למתנ"סים, הודיעו כי לא יפתחו את המעונות ביום ראשון. הארגונים דורשים פיצוי עבור התקופה שבה המעונות לא פעלו, ועבור תפעולם במתכונת מצומצמת. בארגונים הסבירו כי הם יוכלו לגבות מההורים רק מחצית משכר הלימוד, בעוד שההוצאות השוטפות על הפעלת המעונות לא יפחתו אלא יעלו בשל הצורך לרכוש ציוד לשמירה על ההיגיינה.

בית ספר גימנסיה הרצליה בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

גם ארגונים המאגדים מסגרות פרטיות לגיל הרך הודיעו כי לא ישובו לפעול בשבוע הבא. "מי יממן את הוצאות החזרה לשגרה במצב של הפסד?" תהה מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים, יניב בר-אור, "מי יממן את הוצאות ההיגיינה והמיגון? מה יעלה בגורלה של מטפלת שתידבק או של גן שלם שייכנס לבידוד? מי ישלם את ההוצאות של גן שנסגר שוב כתוצאה מהדבקה?" לדבריו, "לא קיבלנו תשובות והנחיות ואף אחד גם לא טורח להתייעץ אתנו".

הלמידה בגני הילדים שבאחריות משרד החינוך תתקיים בשתי קבוצות, שכל אחת מהן תכלול 15 ילדים. כל קבוצה תגיע לגן למשך חצי שבוע, ובחצי השני תלמד מרחוק. קבוצה שתגיע ליום הלימודים תפוצל גם היא לשניים, כך שלא תהיה קבוצה שיהיו בה יותר משמונה ילדים.

תלמידי כיתות א' עד ג' ילמדו בימים ראשון עד חמישי בקבוצות קטנות של עד כ-15 תלמידים. הם ילמדו גם בכיתות הפנויות של הכיתות הגבוהות בבתי הספר, כדי לאפשר לכל קבוצה ללמוד בכיתה נפרדת. ההפסקות ייערכו בשעות שונות כדי למנוע מפגשים בין הקבוצות בחצרות. בישיבת ועדת השרים סוכם כי משרד החינוך יבדוק אפשרות לגייס סטודנטים להוראה ולשלבם בצוותים החינוכיים, כדי להגדיל את מספר קבוצות הלימוד בבתי הספר.

עוד סוכם כי תלמידים הנמנים על אוכלוסיות הסיכון או שמתגוררים עם בן משפחה הנמנה על אוכלוסיות אלה לא ישובו ללימודים, וימשיכו את הלמידה מרחוק. עם זאת, בישיבה לא פירטו מיהן האוכלוסיות שנמצאות בסיכון. סוגיה נוספת שסוכמה בדיון עוסקת בתלמידים ביישובים שבהם יש שיעור גבוה של חולים והדבקה בנגיף. לפי הסיכום, המטה לביטחון לאומי (מל"ל) ושר הפנים יגבשו מדיניות בנוגע למקומות אלה. לפי המתווה שהציג המל"ל, לא יחודשו לימודים באזורים שבהם יש תחלואה גבוהה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ