לוגו הארץ
הארץ

טקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה נפתחו הערב (שני) בצפירה בת דקה שאחריה שודר טקס מהכותל המערבי. נשיא המדינה ראובן ריבלין ייחד את נאומו בפנייה אל המשפחות השכולות שאינן יכולות להגיע לקברי החללים בשל הקורונה ואמר: "השנה אתם לבד בחדרים. איננו יכולים להגיע אל בתיכם, איננו יכולים לעמוד לצדכם בחלקות הצבאיות. איננו יכולים לחבק אתכם, לאמץ אתכם אל ליבנו, אך אנו מחבקים אתכם מרחוק. בידוד כזה מציף עוד יותר את מה שאינו - את החלל, את הגעגוע, את הכאב. השנה לא נוכל לבכות יחד, אבל נזכור את שתי ההבטחות העומדות בבסיס הברית הישראלית - לבנות חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו, ולהחזיר אותם הביתה בכל מחיר - גם אם לא שבו מן הקרב".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בטקס, שנערך ללא קהל, כי "תקופת משבר, כמו תקופת מלחמה, דוחקת את הטפל והשולי ומבליטה את החשוב, את הערכי ואת קדושת החיים". הוא הוסיף כי "צה"ל רתום בכל כוחו למלחמה בהתפשטות המגפה ועושה כל שניתן כדי לסייע למדינת ישראל. לוחמים בסמטאות של ירושלים ובני ברק מחלקים מזון, מפקדים מסייעים לרשויות המקומיות ולמערכת הבריאות, אנשי פיקוד העורף בחזית המאבק, ויחידות מודיעין ופיתוח אמצעי לחימה מפתחות טכנולוגיות ואמצעים לרפואה. כל יחידות צה"ל דוחפות ויוזמות, מאמצות קשישים ובתי אבות, וכשהדלת נפתחת ואשה בת 80 פוגשת חייל בן 20 עם חבילת מזון, צבא העם מקבל משמעות נוספת".

משפחה ליד קבר בהר הרצל, אתמול

טקסים ואירועים הקשורים בציון הנופלים מתקיימים הערב במתכונת מקוונת. מחר ייפתח יום הזיכרון בשעה 11:00 בצפירה בת שתי דקות, ומיד לאחריה יחלוף מעל הר הרצל מטס מטוסי קרב. לאחר מכן יתקיים טקס הזיכרון המרכזי בהר הרצל באופן מצומצם וללא קהל (ככל הטקסים באותו יום) - וישודר בטלוויזיה. ב-13:00 יתקיים בהר טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל, וב-19:45 ייערך בו טקס הדלקת המשואות.

במשרד הביטחון מונים 23,816 חללים מאז החלה הספירה ב-1860. בשנה החולפת נוספו 42 חללים למניין הנופלים במערכות ישראל. לצדם, נוספו למניין החללים 33 נכים שהוכרו כחללי מערכות ישראל. למניין חללי פעולות האיבה נוספה השנה רנה שנרב, שנרצחה סמוך להתנחלות דולב באוגוסט.

פעולות האיבה הותירו 3,241 יתומים, בהם 120 יתומים משני ההורים, 817 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים. במשרד קראו לציבור להתייחד עם זכר הנופלים "במסגרת הביתית ובאמצעים דיגיטליים", בהתאם לאיסור על התקהלות ועל הגעת משפחות לבתי הקברות מחשש להתפשטות נגיף הקורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ