בתי ספר ברחבי הארץ פתחו הבוקר (ראשון) את שעריהם לראשונה זה שבעה שבועות. בשורת ערים נותרו מוסדות החינוך סגורים, בטענה להתראה קצרה, ומשרד החינוך דיווח כי 80% מבתי הספר ברחבי הארץ נפתחו. רק הבוקר, אחרי פתיחת הלימודים, פרסם המשרד הנחיות רשמיות בנוגע לאופן שבו יש לקיים את הלימודים מבחינת שמירה על היגיינה, התנהלות צוות ההוראה ועוד.

ביום שישי אישרה הממשלה לחדש את הלימודים בכיתות א', ב', ג', י"א וי"ב, כאשר יתר שכבות הגיל וגני הילדים אמורים לחזור לפעילות בהמשך החודש. אולם בשורה של רשויות מקומיות - בהן תל אביב, באר שבע, רמת גן וחיפה - הלימודים אינם מחודשים, בשל ההתראה הקצרה שניתנה על כך.

בית הספר יגאל אלון בגבעתיים, היוםצילום: עופר וקנין

בבית הספר היסודי נופים שבמגדל העמק, זרמו הבוקר לאיטם הורים שליוו בחשש את ילדיהם עד לשער הכניסה. בזה אחר זה, התלמידים עטויי המסכות ניגשו לשומר כדי שזה ימדוד את חום גופם, ובצד הכניסה הוצב שולחן קטן ועליו פתקי הצהרת בריאות. מעל השולחן עדיין התנוסס שלט המפרסם מסיבת פורים ב-10 במארס - זכר לשגרה שהיתה פה אז.

בין ההורים וילדיהם מחוץ לבית הספר במגדל העמק הסתובב מוטי אבקסיס, מנהל אגף החירום של העירייה וקצין הביטחון, יחד עם יו"ר ועד ההורים. הם בירכו את ההורים לשלום, בצורה שהזכירה חגיגיות של תחילת שנת הלימודים, וגם וידאו שמילאו הצהרת בריאות.

הכניסה לבית הספר היסודי נופים במגדל העמק, הבוקרצילום: נעה שפיגל

בעודו ממתין למלא הצהרת בריאות בכניסה אומר מוטי, אבא לשני ילדים בכיתות ב' וג', כי הוא חשש להחזירם ללימודים. "אבל אם כולם יחששו ולא ישלחו, מה יהיה?" הוא שואל. גם סנה, שבנה לומד בבית הספר, אומרת שהיא התלבטה, אך לדבריה, "אין מה לעשות - הם צריכים לחזור לשגרה".

אמא נוספת אומרת שלהביא את בנה לבית הספר היה "קצת קשה". "קראתי פרק תהילים בבוקר, בורא עולם נותן לנו אוצרות והוא ישמור עליהם", היא אומרת. אך היא לא מסתפקת רק בבורא עולם, ופונה לשומר: "תשמור לי על הילד". היא מתעכבת כמה דקות נוספות מחוץ לכניסה, עדיין חוששת לעזוב את בנה, עד שהיא רואה מורה בפנים ושואלת אותה בצעקות מתי מסתיים יום הלימודים.

תלמידה בבית הספר יגאל אלון בגבעתיים, היוםצילום: עופר וקנין

שלוש דקות לפני השעה שמונה, הגיע לפתע זרם של הורים וילדים, וגבולות הריחוק החברתי בתור למדידת החום אצל השומר מצטמצמים משני מטר. קצין הביטחון אבקסיס מסתובב ומזכיר לממתינים לשמור על מרחק, ואז נחלץ לעזרת השומר שמד החום שלו הפסיק לעבוד פתאום. חלק מהילדים נשלחים לכניסה אחרת, שם מד החום פעיל, עד שתפתר הבעיה.

בבית הספר הזה יש כ-260 תלמידים בכיתות א'-ג', ולכן נפתחה כניסה נוספת כדי להקל על העומס. אבל עד השעה שמונה ורבע הגיעו רק כ-170 תלמידים, כנראה בשל חששם של הורים לשלוח את ילדיהם לכיתות. "או שנלך קדימה או שנחזור אחורה, לסגר", אומרת אחת האימהות. "אין ברירה. חייבים לחזור לשגרה".

תלמידים בבית ספר בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

אחוזי הגעה "מעל הצפוי"

בניגוד לתל אביב, רמת גן, בני ברק ורמת השרון, הלימודים במרבית הרשויות במרכז כן נפתחו הבוקר. העיריות השונות מסרו כי נערכו עם אמצעי מיגון וחיטוי, וכי חלוקת הכיתות, שיבוץ המורים ועדכון תוכני הלימוד נעשו בתיאום עם משרד החינוך.

בהרצליה נפתחו 16 בתי הספר היסודיים והתלמידים נכנסו למוסדות בזה אחר זה באופן מסודר. לדברי המורות והמורים, ההתרגשות הגדולה היתה מהולה בצער על חוסר היכולת לחבק את הילדים.

בית ספר יגאל אלון בגבעתיים, היוםצילום: עופר וקנין

גם בבת ים נפתחו בתי הספר היסודיים ובעירייה מציינים כי התייצבות הצוותים החינוכיים היתה מלאה, לצד אחוזי הגעה גבוהים של התלמידים "מעל הצפוי". בעירייה מציינים כי כעת הם פועלים גם לפתיחת בתי הספר התיכוניים, וגם מסייעים למוסדות החינוך העצמאיים בעיר לעמוד בדרישות. "אנחנו צריכים להיערך לחזרה לשגרת קורונה למשך תקופה לא קצרה, שבה עלינו לחזור לעבודה ולמערכת החינוך - תוך שמירה קפדנית על ההנחיות שנועדו לשמור על שלום התלמידים ועל שלום הציבור, ועל כך לא נתפשר כפי שהיה עד כה", אמר ראש העיר צביקה ברוט.

בראשון לציון פתחו הבוקר את 52 בתי הספר היסודיים, לצד שמונה נוספים המיועדים לחינוך המיוחד. בעירייה מעריכים כי מתוך 15 אלף התלמידים שהיו אמורים להתייצב ללימודים, הגיעו היום לבתי הספר 50%-40%. בעיריית ראשון לציון טוענים עוד כי החל ממחר ידאגו לשמטרפיות לצוותי החינוך הזקוקים לכך, על מנת שהמורות והמורים יוכלו להתפנות ללימוד הילדים. "לגבי ילדים שלא יגיעו לבית הספר משום שהם או הוריהם בקבוצת סיכון - נדאג להם למענה נקודתי ואישי", אומרת ליאל אבן-זהר, מ"מ ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך בראשון לציון.

בחולון ציינו כי 90% מהמורים הגיעו לבית הספר לצד 70%-60% מתלמידי כיתות א' עד ג' ב-29 בתי הספר היסודיים. בעירייה תגברו את צוותי ההוראה גם באנשי שנת שירות ואנשי מכינות שפועלים בעיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ