המל"ל דחה קריאה לצרף נשים באופן מיידי לוועדות המומחים לקורונה

בתשובה לפניית ארגונים חברתיים הציע המל"ל לשלוח אליו הצעות "לדרכי פעולה במגוון תחומים, שייבחנו על ידי גורמי המקצוע". עורכות הדין שעתרו לבג"ץ בנושא: ההצעה מזלזלת בנשים ובחוק

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליצמן, בר סימן טוב ונתניהו במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה, במארס
ליצמן, בר סימן טוב ונתניהו במסיבת עיתונאים בנושא הקורונה, במארסצילום: אוהד צויגנברג
אור קשתי
אור קשתי

המטה לביטחון לאומי (מל"ל) דחה קריאה של ארגונים חברתיים לצרף באופן מיידי נשים לוועדות המומחים להתמודדות עם נגיף הקורונה. לצד הדחייה קרא המל"ל לארגונים הפונים לשלוח אליו הצעות "לדרכי פעולה במגוון תחומים, שייבחנו על ידי גורמי המקצוע", והם יחליטו אם להביא אותן לפני הממשלה.

התשובה נשלחה בשבוע שעבר ובנוסח אחיד לארגוני נשים ולפונים נוספים שהתלוננו על הרכב צוות המומחים. לדברי עורכות הדין נטע לוי וקרן הורוביץ, שעתרו לבג"ץ על תת-הייצוג של נשים, הצעת המל"ל וכן בקשת המדינה בסוף השבוע האחרון לדחות את המועד שבו נדרשה למסור את תגובתה לעתירה שהגישו בנושא לבג"ץ, "מבטאים זלזול כלפי ציבור הנשים וכלפי החוק". היום (ראשון) העניק בג"ץ למדינה הארכה להגשת התגובה עד ליום שלישי.

לפני כשלושה שבועות התברר כי צוות המומחים שייעץ למל"ל על "אסטרטגיות יציאה" ממשבר הקורונה כלל 31 חברים, מתוכם שמונה עוזרי מחקר. כל 23 המומחים - בתחומי הכלכלה, הפיזיקה, פסיכולוגיה ועוד - הם גברים. מבין שמונת עוזרי המחקר רק שתיים הן נשים. כמו כן, רשימת המומחים לא כללה אף ערבי.

הביקורת הציבורית, שהתבטאה בין היתר במכתב מחאה שעליו חתמו למעלה ממאה ארגונים, התייחסה הן להרכב המגדרי והלאומי של הצוות והן להיעדר אנשי מקצוע מתחומים כמו רווחה, חינוך או עבודה סוציאלית. "הצוות התארגן בזמן קצר ובאופן ספונטני", כתב אז יו"ר הצוות, פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, בתשובה לשאלה מדוע לא נכללו בצוות נשים ומומחים ממגוון תחומים. מהמלצות מאוחרות יותר של צוות המומחים עולה כי לרשימה צורפו שתי נשים. במל"ל סירבו למסור פרטים על הרכב ועדות המומחים.

"תודה על מכתבך החשוב"

ב-19 באפריל עתרו לבג"ץ עו"ד לוי מעמותת איתך-מעכי ועו"ד הורוביץ ממרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר אילן בדרישה לחייב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת ראש המל"ל מאיר בן שבת למנות נשים לצוות המומחים, ובמיוחד נשים ערביות וחרדיות. זאת בנימוק כי הרכב רשימת המומחים פוגע בעקרון השוויון ועומד בסתירה לחוק שיווי זכויות האישה, לפיו יש חובה לתת "ביטוי הולם לייצוגן של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה" בוועדות ציבוריות ובצוותים לעיצוב מדיניות.

דיון קורונה במשרד ראש הממשלה, לפני כשבועייםצילום: קובי גדעון / לעמ

נושא "הייצוג ההולם" נידון בחקיקה ובפסיקה מאז שנות ה-90, בין השאר במינוי דירקטוריונים בחברות ממשלתיות, במועצת מקרקעי ישראל, ואף בעתירה שהוגשה על היעדר נשים מהוועדה שחקרה את אירועי משט המרמרה לעזה לפני כעשור.

על רקע העתירה לבג"ץ, שלח בשבוע שעבר המל"ל תגובה זהה לכל התלונות שהוגשו אליו, הנפתחת בתודה על "מכתבך החשוב". בהודעה נכתב כי המטה פועל בהתאם לתפיסה כי "קבלת החלטות על בסיס תמונה רחבה, הכוללת התייחסות למגוון ממצה יותר של מגזרים, דיסציפלינות ונקודות מבט, משביחה את המצע העומד לנגד הממשלה בבואה לגבש את מדיניותה". על התגובה חתומה ראש מחלקת קשרי חוץ במל"ל, מיכל יניב.

בהמשך מעדכנת יניב כי פורסם קול קורא המאפשר "לשקף בפנינו את עמדות הציבור במגוון נושאים". "נשמח לקבל מכן הצעות לדרכי פעולה במגוון תחומים", כתבה. זאת, בהתייחס לנושאים "בהם אתן סבורות כי האתגר אינו זוכה למענה מספק במדיניות הנוכחית" ובכאלה ש"לדעתכן יש מקום לבחינה מנקודת השקפה שונה או נוספת". במל"ל הוסיפו כי "ככל שימצא לנכון ואם הדבר יתאפשר" תישקל האפשרות לקיים "שולחן עגול" מקוון בהשתתפות מומחיות ומומחים שהגישו המלצות.

מההצעה להגיב גם ל"נושאים בהם כבר נקבעה מדיניות ממשלתית" עולה כי היכולת של נשים להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות הינה מוגבלת. דרכי ההשפעה שמציע המל"ל לנשים גם מצמצמות את התגמול, הקשה לכימות אבל מורגש ביוקרה יחסית בעצם ההשתתפות בדיונים וביכולת לרקום קשרי גומלין במסגרת ועדות המומחים.

"המענה שקיבלנו לא מדבר על שיתוף השלטון המקומי, הוספת מומחים לצוות או כל רעיון אחר, אלא מציע לנו לשלוח רעיונות ש'הם' יבחנו ויחליטו אם מתאים לקבל", כתבה לפני כמה ימים ד"ר גלית שאול, ראשת המועצה האזורית עמק חפר וחברה בפורום המאגד 14 נשים העומדות בראש רשויות מקומיות. לדברי עורכות הדין לוי והורוביץ, הצעת המל"ל לשלוח חוות דעת "מביכה במיוחד בצל העתירה, ואיננה יכולה לרפא את הפגם של היעדר הייצוג. הצעות שמוצגת לפני הצוות אינן בעלות השפעה דומה לנוכחות בפועל של נשים מומחיות, היושבות סביב שולחן הדיונים, מחליפות עמדות באופן קבוע עם חברי הצוות האחרים, ומציעות מגוון נקודות מבט על ההחלטות". הן הוסיפו כי "הייצוג ההולם אינו 'קישוט' אלא חובה בחוק, שנועדה להוביל לפתרונות הטובים ביותר לכלל האוכלוסיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ