מחאת הנשים: הפגנות נגד אלימות מגדרית נערכו ברחבי הארץ

מאות מפגינות התאספו בתל אביב, בבת ים, בחיפה ובמוקדים נוספים. המחאה התחדשה על רקע חמישה מקרי רצח של נשים בחודשיים האחרונים וגידול בפנייה למקלטים וקווי הסיוע בתקופת סגר הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, היום
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, היוםצילום: מגד גוזני

מאות נשים הפגינו הבוקר (רביעי) נגד אלימות כלפי נשים בכמה מוקדים ברחבי הארץ, בין היתר בבאר שבע, בת ים, הרצליה, חולון, חיפה, ירושלים, קרית שמונה, ראשון לציון, רחובות, תל אביב, פרדס חנה כרכור ועמק חפר. בתל אביב התאספו עשרות נשים, שהחזיקו בשלטים שעוצבו כמודעות אבל עם שמות הנרצחות האחרונות, ואחרים שעליהם נכתב "לא שותקת". בחיפה התאספו נשים בעיר התחתית, עם שלטים בעברית ובערבית, עליהם נכתב בין היתר "נרצחה על רקע אדישות הממשלה".

מחאת הנשים התחדשה על רקע חמישה מקרי רצח של נשים בשבעה השבועות האחרונים. מאז שהחל סגר הקורונה מדווחים קווי הסיוע והמקלטים ברחבי הארץ על גידול בפניות אליהם ועל קושי לתת מענה לכולן. בנוסף, מספר הפניות לשירותי רווחה על אלימות במשפחה זינק פי ארבעה בחודש שעבר.

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, היוםצילום: מגד גוזני

יו"ר נעם - נשים ערביות במרכז, סמאח סליימה, ממארגנות ההפגנה בלוד, אמרה: "הפגנו היום הפגנת חירום בכל המוקדים וערים בארץ כי נמאס לנו מההתעלמות המוחלטת של הממשלה המקרטעת בכל תחום - בכלכלה, תעסוקה, חינוך, בריאות ורווחה - ולנו הנשים זה עולה ביוקר". לדבריה, "התרענו מאז תחילת סגר הקורנה שנשים נפגעות אלימות יחיו באיום מתמשך עם גברים אלימים". היא ציינה כי הממשלה מקבלת "החלטות מהולות בטיפשות, אינטרסים ניתוק מהשטח וחוסר רגישות או יצירתיות".

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

היא הוסיפה: "לא נשתוק יותר, המשאבים שצרכים להעביר לטיפול באלימות במשפחה חייבים להגיע, ועוד לא ראינו אותם. צריך להוציא גברים אלימים למתקני כליאה מבודדים, צריך לעזור לנשים שאיבדו את העצמאות הכלכלית שלהן יותר. הנשים שילמו מחיר כבד מדי לנגיף הזה, ואת ההפקרות הזו חייבים לעצור".

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בחיפה, היוםצילום: נעה שפיגל

מנכ"לית עמותת נשים נגד אלימות, לדברי נאילה עואד, אמרה: "פנינו לראש הממשלה, השר לביטחון הפנים ומשרד הרווחה, למנהיגות המקומית בחברה הערבית ולכל חברי הכנסת - אנחנו נמצאות בסיר לחץ שיתפוצץ בקרוב. מדינת ישראל מזניחה את הנשים וממשיכה לשים אותן בשוליים בכל המערכות בלי למצמץ".

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, היוםצילום: מגד גוזני

בארגונים "שוברות קירות" ו"לא נחמדים לא נחמדות", מיוזמי ההפגנות, מסרו אתמול כי "זה הזמן לצאת בקריאה ברורה לפתוח מקלטים לגברים אלימים, על מנת שלא יוכלו להשליט טרור על הנשים בחייהם. אם אפשר להעביר חוק לכליאה בבידוד של חולי קורונה תוך יום אחד, אפשר גם למצוא פתרון מיידי לגברים אלימים שהפכו לאחת מתופעות הלוואי החמורות של המשבר. אנו דורשות מענה הולם לנפגעות שמתלוננות, אנחנו נלחמות על חיינו ולא ניתן לאף אחד להסתכל לכיוון השני. דמנו לא הפקר".

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בבת ים, היוםצילום: מוטי מילרוד

במטה הפמיניסטי לשעת חירום הוסיפו כי "רק השבוע, שני מקרי רצח נוספים שבוצעו בידי גברים שריצו תקופת מאסר על אלימות במשפחה. לא יתכן שתמיד יהיו נושאים בוערים יותר לעסוק בהם מאשר השוויון והביטחון האישי של נשים. אנחנו מעל מחצית מהאוכלוסייה ודורשות לקבל מקום שווה בסדר העדיפויות הלאומי. אנו קוראות לציבור - צאו לרחובות ודרשו מהמשטרה וממשלת ישראל לקחת אחריות ולטפל בתופעה האיומה. צו השעה מחייב אותנו לפעולה מיידית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ