עד 17 בקבוצה: המסגרות הפרטיות לפעוטות וילדים ישובו לפעילות ביום ראשון

לפי ההסכם עם האוצר, בכל קבוצה במסגרות הפרטיות עד גיל שש תותר נוכחות של עד 17 ילדים והבעלים יידרשו למצוא פתרון כדי לעמוד בכך. בנוסף, הם יקבלו מענק חד-פעמי כפיצוי על ההפסדים שספגו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכנות לפתיחת גן ילדים בירושלים, אתמול
הכנות לפתיחת גן ילדים בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

משרד האוצר הודיע הבוקר (חמישי) כי כל המסגרות הפרטיות לפעוטות וילדים עד גיל שש ישובו לפעילות חלקית החל מיום ראשון הקרוב, בדומה למעונות היום והמשפחתונים המפוקחים שעל פתיחתם סוכם אתמול.

נציגי המשרד הגיעו במהלך הלילה להבנות עם נציגי המסגרות, שלפיהן הן יפעלו במתכונת של עד 17 ילדים בקבוצה, כאשר בעליהן יוכלו לבחור אם לערוך רוטציה בין הילדים או למצוא פתרון אחר כדי לעמוד בהנחיות. מרבית המסגרות הפרטיות פועלות גם בשגרה בקבוצות קטנות יחסית, כך שמגבלות המתווה לא בהכרח ישפיעו עליהן, אולם פעוטות הרשומים למסגרות עם יותר מ-17 ילדים עלולים להישאר ללא פתרון.

אף שלא נחתם הסכם בין הצדדים משום שלמסגרות הפרטיות אין איגוד יציג, משרד האוצר התחייב לתת לבעליהן מענק חד-פעמי שגובהו ייקבע בהתאם למספר הילדים בגן, כפיצוי על ההפסד שנגרם להם בשל הגבלות הקורונה. בעלי הגנים ביקשו התחייבות לפיצוי נוסף למסגרות שייאלצו לסגור בשל הדבקה בנגיף, אולם האוצר סירב לכך והציע להם להקים קרן ייעודית שתתמוך בגן במקרה של הידבקות.

הפגנת גננות בכיכר רבין בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

אתמול חתמו משרדי העבודה והאוצר על הסכם לפתיחת מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ביום ראשון הקרוב (ויצ"ו, אמונה, נעמת וארגונים נוספים). לפי ההסכם, המעונות יפעלו שישה ימים בשבוע בתפוסה של 70%, כלומר קבוצות קבועות של עד 17 פעוטות בכיתה. קבלת הילדים תתבצע על פי מפתח תעדוף שייקבע בידי משרד הרווחה. לדוגמה, משפחות יחידניות יקבלו עדיפות. כך, חלק מהילדים יזכו למסגרת מלאה וכשליש ייוותרו ללא כל מסגרת עד חזרה מלאה לשגרה או שינוי בהגבלות. בחלק מן המעונות אף נערכים לקיים ועדות קבלה כדי לקבוע מי מהילדים יוכל לשוב לפעילות.

במשרדי הממשלה הסבירו כי המתווה התקבל לבקשת מפעילי המעונות, שחששו כי הורים לא יסכימו לשלם שכר לימוד עבור פעילות של שלושה ימים בשבוע בלבד, גם אם יוחלט על תעריף מופחת.

לפי המתווה, אם הביקוש למעון מסוים יהיה גדול מיכולת הקליטה שלו תחת המגבלות, ניתן יהיה להעביר ילדים בין מסגרות שונות של אותו הארגון. לא יתאפשר להעביר ילדים בין ארגונים שונים. עוד נקבע כי ניתן יהיה להרכיב קבוצות עם ילדים בני גילים שונים, בשונה מהנהוג בשגרה. בכיתות התינוקות והפעוטות יהיו שלוש מחנכות ובכיתות הבוגרים שתי מחנכות.

במשרדי האוצר, הרווחה והחינוך אמרו כי בכוונתם לפרסם בימים הקרובים "קול קורא" שיאפשר לרשויות מקומיות לפתוח מעין "שמרטפיות" במבנים עירוניים שעומדים ריקים בימים אלה, עבור ילדים שאין להם מקום במסגרות. האוצר והמשרד לשוויון חברתי הקצו לכך תקציב מיוחד, אולם בשלב זה לא ברור מתי ובאיזה היקף המסגרות החלופיות יפעלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ