הצהרונים יחזרו לפעול: ההורים ישלמו רק על הימים שבהם הילדים יהיו נוכחים

המדינה תפצה את מפעילי הצהרונים על יתר הימים. הצהרונים יפעלו בגני הילדים ובכיתות א' ו-ב', באותן קבוצות שבהן לומדים הילדים במהלך יום הלימודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכנות לפתיחת גן ילדים בירושלים, אתמול
הכנות לפתיחת גן ילדים בירושלים. לגן המצולם אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

הצהרונים בגני הילדים ובכיתות א' ו-ב' צפויים לחדש את פעילותם בימים הקרובים, לאחר שמשרד החינוך, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי סיכמו היום (שישי) על מתווה להחזרתם. כל אחת מהרשויות המקומיות תיערך לחידוש הפעילות בצהרונים, ותעדכן את התושבים מתי הם ישובו לפעול וכיצד נרשמים אליהם.

פתיחת הצהרונים תתאפשר לאחר שהוחלט שההורים ישלמו רק על הימים שהילדים יהיו נוכחים בהם, כלומר, רק חצי מהשבוע בגני הילדים. את יתר הסכום תעביר המדינה למפעילי הצהרונים. לפי הודעת משרד החינוך, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי, הצהרונים יפעלו בתום יום הלימודים עד השעה 16:00, במתכונת של אותן קבוצות שבהן מתקיימת הלמידה במהלך היום, ולפי אותן ההנחיות.

הפגנת עצמאים ובעלות צהרונים מול הכנסת, השבועצילום: אמיל סלמן

גודל הקבוצה בצהרון בימי שגרה הוא 22 ילדים ביסודי ו-24 בגנים, אך לפי הנחיות משרד הבריאות מספר הילדים המקסימלי בכל קבוצה יעמוד על 17, מה שצפוי לפגוע בתקציב הצהרונים. ברשויות החלשות (באשכולות הסוציו-אקונומיים 1-5) יפצה משרד האוצר את הצהרונים באופן מלא על ההפסדים, וברשויות החזקות (אשכולות 10-6) הפיצוי יהיה נמוך יותר.

משרד האוצר התנגד תחילה לפיצוי הצהרונים בגנים המצויים ביישובים השייכים לאשכולות 10-6, מאחר שאלה פועלים ללא סבסוד ממשלתי. במשרד חששו מתקדים שלפיו הפיצוי יוביל לדרישה כי ישתתפו בתקצובם גם בעתיד, אולם במרכז השלטון המקומי סירבו להפעילם ללא פיצוי.

לפי המתווה שגובש, כניסת התלמידים ואנשי הצוות תותנה בכך שיביאו עמם טפסי הצהרה על בריאותם. יחד עם זאת, הם יידרשו לשטוף את ידיהם תכופות ולהקפיד על היגיינה אישית. עוד נכתב במתווה כי ילדי הגן וילדי בתי הספר עד גיל שבע לא יידרשו לעטות מסכה, אך צוות הצהרון מחוייב לכך.

עוד מפורט במתווה נוהל הגשת המזון בצהרון, שלפיו ההגשה תתבצע על ידי איש צוות העוטה אמצעי מיגון. כמו כן האכילה תתבצע בכלים חד פעמיים, חוץ מבמקרים שבהם ניתן לחטא את הכלים הרב פעמיים בטמפרטורה של 65 מעלות צלסיוס לפחות. הצוות יקפיד על כך שמשטח האכילה נקי ומחוטא, ויוודא שהילדים רוחצים את ידיהם לפני ואחרי האכילה.

שר החינוך רפי פרץ אמר היום כי "המהלך יביא לשחרור משמעותי של המשק ויתרום להחזרתו ההדרגתית לשגרה יעילה וסדירה". מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הוסיף: "לאחר עבודה מאומצת, אנחנו בונים קומה נוספת בחזרה של מערכת החינוך לשגרה הדרגתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ