חוזרים ללימודים, אבל לא כולם |

הגנים והמעונות ייפתחו מחר, אך עשרות אלפי פעוטות עד גיל 3 נשארו ללא מסגרת

המעונות לפעוטות עד גיל 3 יחזרו לפעילות בתפוסה של כ-70% בלבד, אך בחלק מהם רשימת הילדים שיוכלו לשוב טרם פורסמה. כ-4,000 משפחתונים מפוקחים לא ייפתחו בשל סכסוך כספי עם האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכנה לפתיחת גן חובה בירושלים, השבוע
הכנה לפתיחת גן חובה בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

גני הילדים שבאחריות משרד החינוך, גני הילדים הפרטיים ומעונות היום ישובו לפעול מחר (ראשון) בהתאם להוראות שקבע משרד הבריאות, שלפיהן בכל כיתת גן יכולים לשהות עד 17 ילדים. כ-2,200 מעונות היום המפוקחים שבאחריות משרד העבודה והרווחה יחזרו לפעילות בתפוסה חלקית, של כ-70% בלבד, ועשרות אלפי פעוטות עד גיל שלוש ייוותרו ללא מסגרת חינוכית.

בחלק ממעונות היום המפוקחים פורסמה רשימת הפעוטות שיוכלו לשוב למעונות רק שעות לפני כניסת השבת, ובאחרים הרשימה לא פורסמה כלל. בעוד שבמעונות רבים הביקוש עלה על מספר המקומות שהתיר משרד הבריאות, במעונות אחרים קיבלו ההורים הודעה כי המעון לא ייפתח בגלל ביקוש נמוך. "גילינו במקרה שהמעון לא ייפתח, אף אחד לא טרח לעדכן אותנו", סיפרה ל"הארץ" מיכל, אם לפעוט במעון מפוקח במודיעין.

כרזה המדגימה איך שוטפים ידיים בגן בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

רשימת הפעוטות שיוכלו לשוב למעונות נקבעה לפי קריטריונים שקבע משרד העבודה והרווחה: משפחות המוכרות לרווחה, נשים יחידניות ולפי מבחן של הכנסה לנפש. ואולם, בארגונים המפעילים את המעונות לא דרשו מההורים לדווח על שינויים בהכנסותיהם, ולחלק מהמעונות אין כל מידע בנושא. "מדוע לא בודקים אילו הורים מועסקים בעבודות חיוניות?", שאל אב לילדים בקבוצת הורים בפייסבוק, והורים אחרים טענו כי לא היתה שקיפות בגיבוש הרשימות.

מתווה משרד הבריאות מאפשר להעביר פעוטות ממעונות שהתפוסה בהם מלאה למעונות שיש בהם מקום פנוי, אם הם מופעלים בידי אותו ארגון (ויצ"ו, אמונה, נעמת וארגונים אחרים). במקרים אחרים, הורים שילדיהם אינם זכאים לשוב למעון שבו למדו ניסו למצוא עבורם מקום בגן פרטי. "אני צריכה 'לזרוק' את הילד שלי לגן חדש שיואיל בטובו לקבלו", כתבה אם בקבוצת הורים בפייסבוק.

הדבר גורם לכך שפעוטות משובצים למעונות מרוחקים שבהם הם אינם מכירים את אנשי הצוות. מנהלת מעון הזהירה כי האופן שבו מופעלים המעונות, עם אנשי צוות לא-מוכרים ולעתים תוך העברת ילדים לגנים חדשים מבלי שניתן להם זמן להסתגל לכך, סותר עקרונות חינוכיים ורגשיים.

גננות מתכוננות לחזרה לשגרה בירושלים, השבוע. הגנים יפעלו במתכונת של רוטציהצילום: אמיל סלמן

באחד הארגונים המפעילים את המעונות הודו כי קיים קושי גדול לגייס את צוות המטפלות, שחלקן חוששות לחזור לעבודה. בארגון אחר אמרו כי אחוז ניכר מהמטפלות לא יוכלו לשוב לעבודה מפאת גילן. הדבר יגרום לכך שפעוטות רבים יגיעו למסגרת שבה הם אינם מכירים כלל את נשות הצוות.

הורים לילדים במעון בתל אביב הביעו תרעומת על כך שנאסר עליהם להיכנס למקום, בגלל הנחיות משרד הבריאות. "האם הצוות הספיק לעבור תדרוך? האם הם יודעים כיצד להתמודד עם ילדים שחוזרים אחרי זמן ממושך שלא היו בגן?", תהתה אם מתל אביב.

"ניסינו ליצור סולידריות בין ההורים, שאף אחד לא ישלח את הילדים עד שלא יימצא פתרון לכולם, אבל קשה לרתום אנשים", סיפרה ל"הארץ" גילי גביש, אם מתל אביב שקיבלה הודעה כי בתה לא כלולה ברשימת הפעוטות שרשאים לשוב למעון ביום ראשון. לדבריה, "מה שמטריד בקביעת הרשימות הוא שאין למי לפנות, אין לאן לערער. מי שנכנס - נכנס, ובינתיים אנחנו נמשיך לשבת בבית. משרד העבודה והרווחה החליט החלטה שרירותית, במקום להחליט שהילדים ילמדו בסבבים ולעזור לכלל ההורים". גביש סיפרה כי היא בעלת עסק עצמאי, "אבל לא זכאית לשלוח את הילדה שלי לגן אפילו לכמה ימים בשבוע. אם לא אצא לעבוד, אני לא יודעת איך אסגור את החודש".

אין הנחיות

לצד מעונות היום, פועלים כ-4,000 משפחתונים מפוקחים, שבה לומדים חמישה ילדים בבית פרטי, הפועלים בפיקוח משרד העבודה והרווחה. מטפלות המשפחתונים הודיעו אתמול כי לא ישובו לעבוד, בשל סכסוך כספי עם משרד האוצר. "בשל מעמדן הייחודי – לא שכירות ולא עצמאיות, לא זכו המטפלות לדמי אבטלה ורק מעטות מהן זכו לשברירי מענק עצמאים", נמסר מארגון "כוח לעובדים" המאגד את המטפלות.

גן בירושלים, השבוע. "מדוע לא בודקים אילו הורים מועסקים בעבודות חיוניות?", שאל אב לפעוטותצילום: אמיל סלמן

מרבית גני הילדים הפרטיים ישובו לפעול מחר, לאחר שהגיעו להסדר כספי מול משרד האוצר, שבמסגרתו יקבלו מענק כספי חד פעמי כפיצוי על הפסדיהם בתקופה שבה היו סגורים, ובעבור התקציב הנוסף הנדרש מהם כדי להפעיל את הגנים במתכונת הנוכחית, שמתירה עד 17 ילדים בקבוצה. משרד העבודה והרווחה, המפקח על מעונות היום המפוקחים, מתנער מאחריות על גני הילדים הפרטיים - אף שחוק הפיקוח, שאושר בסוף 2018, קובע כי גם מסגרות פרטיות לילדים נדרשות לעמוד בכללי בטיחות בסיסיים, בפיקוח המשרד. לשאלת "הארץ" בנוגע לכללי ההפעלה של המסגרות הפרטיות בתקופת הקורונה, השיבו במשרד העבודה כי "אין להם מנדט" לקבוע אותם.

בשונה מהמסגרות המפוקחות, אין לגננות הפרטיות הנחיות כיצד לבחור את הילדים שיוכלו לשוב למסגרת. במסגרות רבות לא קיימת בעיה, מכיוון שהקבוצה המקורית אינה גדולה מ-17, ובנוסף ישנם הורים שבחרו שלא להשיב את ילדיהם למסגרת בשלב הזה. ובכל זאת, בגנים מסוימים נאלצו בעלות הגן לדחות הורים שרצו להחזיר את ילדיהם למסגרת ביום ראשון. הדבר נעשה לעתים בהגרלה, או בשיטת "כל הקודם זוכה".

התאחדות מעונות היום הפרטיים, המייצגת יותר מ-250 מעונות יום, משפחתונים, גני ילדים מוכרים שאינם רשמיים וצהרונים שלא נכללו במתווה, החליטה להשבית את הלימודים ממחר עד לתיקון ההסכם. על פי המתווה שפורסם, הלימודים בגנים יתקיימו בקבוצות קטנות, כאשר הילדים יחויבו להגיע לגן עם מסכות, ובתוכו יהיו רשאים להורידן. לאחר כל מגע עם הילדים אנשי הצוות יצטרכו לעבור חיטוי. כמו כן, הילדים ישבו בקבוצות קטנות, נפרדות וקבועות. "המתווה החדש יגרום לכך שאנו אנשי הגנים נהפוך לבייביסיטר, חינוך לא ממש יהיה כאן", מסר מנכ"ל ההתאחדות, יניב בר אור, וציין כי המתווה גם אינו מפצה את בעלי הגנים מבחינה כספית.

גני הילדים שבאחריות משרד החינוך, המיועדים לילדים בגילאי 6-3, יפעלו במתכונת של רוטציה: מחצית מילדי הגן יגיעו בכל שבוע לשלושה ימים בלבד (א'-ג', ד'-ו'). ביום שלישי הבא לא יתקיימו לימודים במערכת החינוך, בגלל חופשת ל"ג בעומר - אף שהשנה נאסר קיום המדורות. בעקבות לחץ ציבורי של הורים, קראה אתמול הסתדרות המורים לגננות להתנדב ולהגיע לגן הילדים על חשבון יום החופשה שלהן. ההחלטה עוררה ביקורת מצד גננות, שטענו כי הדבר יוביל להשוואה פסולה בין הגננות. "עכשיו יתחילו להשוות, 'זו מוכנה לתת מעצמה וזו לא'", אמרה ד', גננת מהצפון, "ההודעה הזו מפעילה לחץ על הגננות, זה לא נכון בעיניי". בהמשך היום הודיעה הסתדרות המורים כי היא חוזרת בה, וכי הגננות מתבקשות שלא להתנדב בל"ג בעומר. חלק מהרשויות המקומיות, ובהן ירושלים, רעננה ומודיעין, הודיעו כי יפעילו את גני הילדים בל"ג בעומר בכל מקרה, באמצעות סייעות המועסקות על-ידיהן.

"כל גננת הבינה משהו אחר"

החזרה ללימודים בגני הילדים נעשית על רקע אי-ודאות בנוגע לאופן המדויק שבו יפעלו הגנים לנוכח ההנחיות שפרסם משרד החינוך. "במקום לקבל מכתב הנחיות אחד ברור ומסודר, קיבלתי שלושה מכתבים שונים. הייתי צריכה לפתוח את שלושתם, לקרוא את שלושתם, למרקר, לראות שאין סתירות פנימיות", אמרה ד', גננת מהצפון. לדבריה, בהנחיות משרד החינוך לגננות "יש הרבה מקום לפרשנות. כל גננת הבינה משהו אחר". כך, לפי ההנחיות יש לחלק את קבוצת הילדים בגן לשתי קבוצות נוספות, שלא יתקיים בינהם מגע. "עד כמה החלוקה הפנימית הרמטית? האם אני אמורה לחלק את צבעי הגואש ולעשות שתי תיבות לגירים כדי שלא יעבירו בכלל חפצים מזה לזה?", תהתה ד', "מי שמכיר את ההתנהלות בגן יודע שבלתי אפשרי לחלק את כל החפצים וחומרי היצירה מבלי לפגוע בפעילות ובספונטניות של הילד. אי אפשר לומר על כל דבר: 'לא, אל תיגע'". היא הוסיפה כי "במצב הזה אני עושה את הכי טוב שאני יודעת, מנסה לאזן בין טובת הילד לבין הנהלים".

הכנות לפתיחת גן בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

הדס ששון, גננת בגן חובה ביהוד, שמחה לחזור לעבודה. "אני חוזרת בהתרגשות, בשמחה וברצון גדול. אני סופרת את הדקות", אמרה ל"הארץ". היא סבורה שהנחיות משרד החינוך דווקא בהירות, "ההוראות ירדו לשטח בצורה טובה. מתווה משרד החינוך הוא תינוק שנולד עם חבלי לידה מורכבים, הוא נולד ממצוקה. אבל במסגרת הזו נעשה המקסימום כדי להיערך ולהסביר. נבין איך צריך לעבוד מתוך השטח, תוך כדי תנועה".

הצהרונים בגני הילדים ובכיתות א'-ב' ישובו לפעול, לאחר שאתמול הושגו הסכמות בין הרשויות המקומיות, המפעילות את הצהרונים, לבין משרדי החינוך והאוצר. הצהרונים יפעלו במסגרת קבוצות הלמידה המצומצמות של הילדים בבית הספר או בגן - עד 17 ילדים בקבוצה. בימי שגרה, הצהרונים פועלים בקבוצות גדולות יותר (כ-24 תלמידים), ובנוסף תלמידים רבים אינם מגיעים למוסדות החינוך בשלב הזה. משרד האוצר הסכים לפצות את הרשויות על הפער בין מספר הילדים שיגיע לצהרון, לבין המספר בימי שגרה. כך, יוכלו הצהרונים לפעול גם בקבוצות קטנות יותר מהרגיל - החל משבעה ילדים בקבוצה. בגני הילדים, ישלמו ההורים על הצהרון רק עבור הימים שבהם הילדים נוכחים בגן.

הלימודים בכיתות ד'-י' לא יתחדשו לפי שעה, והכוונה היא לחדשם בתחילת השבוע הבא. בכיתות ז'-י' התלמידים יוכלו לחזור ככל הנראה ללימודים במתכונת כמעט מלאה, מכיוון שמבני התיכונים אינם מלאים (תלמידי י"א-י"ב מגיעים בימים אלה רק לתגבורים ממוקדים של כמה שעות בשבוע), כך שיתאפשרו לימודים בקבוצות קטנות. בכיתות ד'-ו' החזרת התלמידים לשגרת לימודים מורכבת יותר, מכיוון שהדרישה לקיים את הלימודים בקבוצות קטנות אינה מותירה די חדרי כיתה לכל תלמידי היסודי. במשרד החינוך בחנו בשבוע החולף חלופות שונות, ואף בדקו אפשרות של הקמת מבנים זמניים לצורך כך. האפשרות המסתמנת היא שתלמידי היסודי בכיתות הגבוהות יחזרו ללימודים רק ליום או יומיים בשבוע, וייתכן שאחד מהם יהיה על חשבון ימי הלימודים של תלמידי א'-ג'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ