פועל בשנות ה-30 לחייו נהרג מנפילה באתר בנייה של חברת אשטרום

מאז 2017 נהרגו באתרי הבנייה של חברת אשטרום ארבעה פועלים ונפצעו חמישה. בשלוש השנים האחרונות הטיל משרד העבודה על החברה 17 צווים בגין ליקויי בטיחות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר הבנייה באור עקיבא שבו נהרג הפועל
אתר הבנייה באור עקיבא שבו נהרג הפועלצילום: תיעוד מבצעי מד"א
לי ירון
לי ירון

פועל בשנות ה-30 לחייו נהרג הבוקר (ראשון) לאחר שנפל מקומה חמישית באתר בנייה של חברת אשטרום באור עקיבא. ההרוג הוא מהגר ממולדובה. מלבדו, מאז 2017 נהרגו באתרי בנייה של אשטרום ארבעה פועלים ונפצעו חמישה. בשלוש השנים האחרונות הטיל משרד העבודה על החברה 17 צווים בגין ליקויי בטיחות. שניים מהצווים הוטלו השנה. מחברת אשטרום לא נמסרה תגובה.

לפי דו"ח שפרסם משרד העבודה בשבוע שעבר, בחודשים ינואר עד אפריל השנה נהרגו 12 פועלים. אולם, לפי הספירה של "הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה", בתקופה זו נהרגו 18 פועלים. הפער נובע מכך שבמשרד העבודה לא מגדירים שש תאונות כתאונות עבודה.

המקרה הראשון מבין השישה התרחש ב-24 בינואר, כאשר עובד בפינוי אשפה נפל ממשאית במהלך עבודתו. במשרד העבודה אומרים כי המקרה הוגדר על ידי המשטרה כתאונת דרכים. במקרה השני, שהתרחש שבוע לאחר מכן, נפל עובד לתוך מסוע באתר לפינוי פסולת. במשרד אומרים כי המקרה בחקירה ואינם יכולים לפרט מדוע לשיטתם זו אינה תאונת עבודה. אולם, ב-2018 התרחשו שלושה מקרים דומים שכן נחשבו לפי המשרד לתאונות עבודה.

בחודש מארס התרחשו שתי תאונות - באחת נהרגו שני עובדים בפיצוץ של מיכל סולר בחצר בית בקיסריה. גם כאן במשרד אומרים שלא מדובר בתאונת עבודה לאור קביעה משטרתית שאינם יכולים לפרט. במקרה השני מת עובד בנפילה מגובה במפעל חומרי בניין במישור אדומים - מקרה זה לא נספר כי הינו מעבר לקו הירוק, שם מנהל הבטיחות אינו מפקח ואינו מונה את ההרוגים. בחודש אפריל מת עובד בהתהפכות טרקטור. במשרד אומרים כי האירוע נקבע כתאונת דרכים ולא כתאונת עבודה, אולם בעבר הגדיר המשרד בדו"ח השנתי תאונה דומה כתאונת עבודה בתחום החקלאות.

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, הדס תגרי, אמרה כי "מגפת הקורונה, שהביאה להפחתה זמנית בקצב הפעילות, לא העלימה את ההפקרות הבטיחותית באתרי הבנייה אלא רק את הקשב הציבורי לצורך למגר אותה". לדבריה, "כל עוד שהחברות המתרשלות בשמירה על בטיחות עובדיהן אינן משלמות על כך מחיר וממשיכות לעשות כן באין מפריע, לא יחדל הקטל באתרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ