בית הדין לעבודה הקפיא את מינוי הרופא שהורשע בהחזקת חומר פדופילי למפקח על בריאות ילדים

לפני שבועיים קבע בית הדין האזורי לעבודה בנצרת כי ד"ר אברהם ברקאי יוכל לכהן כמפקח על שירותי בריאות התלמיד במחוז צפון. ברקאי הורשע ב-2011 בהחזקת כ-190 אלף חומרים פורנוגרפיים והפצתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר אברהם ברקאי בבית המשפט, ב-2012
ד"ר אברהם ברקאי בבית המשפט, ב-2012צילום: חגי פריד

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת הקפיא היום (ראשון) את מינוי הרופא שהורשע בהחזקת חומר פדופילי ובהפצתו באינטרנט למפקח על שירותי בריאות התלמיד במחוז צפון. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירת הפרקליטות, עד לדיון בערעור שהגישה, ולברקאי ניתנו 14 יום להגיב עליה. לפני שבועיים קבע בית הדין כי ד"ר אברהם ברקאי, רופא ילדים, יוכל לכהן כמפקח על שירותי בריאות התלמיד במחוז צפון. השופטים קיבלו את העתירה שהגיש ברקאי, לאחר שנציב שירות המדינה פסל את זכייתו במכרז, וקבעו כי החלטתו "אינה סבירה".

בבקשת הפרקליטות נכתב כי בית הדין שגה בכך שהמיר את שיקול דעת נציב תלונות הציבור בשיקול דעתו שלו, שכן הנציב הוא הגורם המקצועי המוסמך לקבל החלטה בנושא. עוד נטען כי בנימוקי בית הדין אין סימן לפגם בהחלטת הנציב, "ודאי לא חוסר סבירות המצדיק התערבות כה קיצונית עד כדי ביטול ההחלטה". בפרקליטות טענו עוד כי אם המינוי לא יעוכב והרופא ייכנס לתפקידו, "עלול להיגרם נזק בלתי הפיך, שאינו עומד בקנה אחד עם האחריות הציבורית המוטלת על המדינה ואף לפגיעה באמון הציבור בשירות המדינה ולתפקודו התקין".

ברקאי הורשע ב-2011 בהחזקת כ-190 אלף חומרים פורנוגרפיים והפצתם, ונידון ל-18 חודשי מאסר בפועל. בעקבות ערעור שהגיש הופחת עונשו לשישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי, קנס ופיקוח שירות מבחן למשך שנה וחצי. במסגרת תפקידו כמפקח על שירותי בריאות התלמיד במחוז צפון ברקאי אמור לערוך ביקורים בבתי ספר על מנת לפקח על הכשרת מורים. התפקיד אף כולל פיקוח על מתן השירות בבתי הספר באמצעות איסוף מידע ממוחשב ופענוחו, בניית תוכניות עתידיות, פיקוח על עבודת אחיות וביקורים בבתי ספר לשם הכשרת מורים.

בשנה שעברה קבע נציב שירות המדינה בתום שימוע כי ברקאי לא יוכל לכהן בתפקיד, בטענה ש"המשרה המוכרזת אמנם אינה כוללת טיפול קליני בילדים, אולם ליבתה הנה פיקוח על שירותי התלמיד וחלק ממטלותיה מתבצעות בשטח בית הספר ובמהלך יום הלימודים". לדברי הנציב, "זיקה זו בין נושא המשרה המוכרזת, וזאת בשים לב לאופי העבירות בגינן הורשע ד"ר ברקאי, עלולה במידה רבה לפגוע בתדמית שירות המדינה ובאמון הציבור במוסדותיה".

הרכב בראשות השופטת אורית יעקבס כתב כי נציב שירות המדינה לא התחשב בזמן הרב שחלף מזמן ביצוע העבירות שבהן הורשע ברקאי, וכן ציין את העובדה שלא חזר עליהן מאז. השופטים התייחסו לביקורת שעלולים להשמיע הורים ומורים, וכתבו כי הדבר לא צריך להוות שיקול בהחלטה. "דווקא השילוב בין אופי העבירות בהן הורשע התובע, עם אופי התפקיד בו זכה, ובשילוב ערך השיקום החשוב, הזמן הרב שחלף מאז ביצע התובע את העבירות בהן הורשע והעובדה שלא חזר עליהן - הם שיקולים כבדי משקל אשר בהחלט יכלו, ובקלות רבה, לשמש מענה הולם למתלהמים הפוטנציאליים", נכתב.

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, מסרה: "טוב שבית הדין החליט להקפיא את מינויו של ברקאי עבריין המין, אבל ברור מאליו שהמינוי השערורייתי הזה לא היה צריך לבוא לעולם מראש. המצב האבסורדי והמסוכן הזה, שבו אדם שהורשע בצריכת והפצת תכנים המבוססים על ניצול מיני של ילדים ממונה על בריאותם, מצביע על שיקול דעת פגום מן היסוד של משרד הבריאות. הערעור על החלטת בית הדין האומללה חייב להתקבל, אך בינתיים, אנו קוראות למשרד הבריאות להתנער בפומבי מן המינוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ