בעקבות פסיקת בג"ץ |

רשות האוכלוסין תחזיר יותר מ-79 מיליון שקלים מכספי הפיקדון למבקשי מקלט בפעימה ראשונה

הרשות מסרה כי תפקיד בשבוע הבא את כספי הפיקדון לכ-4,000 מבקשי מקלט שביקשו למשוך אותם. בחודש שעבר ביטל בג"ץ את החוק שחייב את מבקשי המקלט להפריש 20% משכרם לפיקדון שיוכלו למשוך רק כשיעזבו את הארץ

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה של מבקשות מקלט בדרישה להחזיר להן את כספי הפיקדון, בחודש שעבר
הפגנה של מבקשות מקלט בדרישה להחזיר להן את כספי הפיקדון, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן
לי ירון
לי ירון

רשות האוכלוסין הודיעה היום (רביעי) כי תחזיר יותר מ-79 מיליון שקלים לכ-4,000 מבקשי מקלט שביקשו את כספי הפיקדון שלהם. ההודעה מגיעה לאחר שבג"ץ ביטל את חוק הפיקדון, שחייב את מבקשי המקלט להפריש 20% לפיקדון שיוכלו למשוך רק כשיעזבו את הארץ. לפי נתוני הרשות, 8,612 מבקשי מקלט הגישו בקשה למשוך את כספי הפיקדון שלהם. יותר ממחצית מהבקשות טופלו, ובשבוע הבא צפויה הרשות להפקיד את הכספים בחשבונות הבנק של מבקשי המקלט.

רשות האוכלוסין העלתה שירות מקוון ימים ספורים לאחר מתן פסק הדין, שדרכו יכולים מבקשי המקלט להגיש בקשה למשיכת הכספים. מבקשי מקלט רבים עדיין לא דרשו את כספם, וברשות האוכלוסין שוקלים לשלוח הודעה לכל מי שלא הגיש עדיין בקשה.

ברהנה נגסי, אחד מראשי הנהגת החירום של הקהילה האריתראית למשבר הקורונה, אמר בתגובה להודעת רשות האוכלוסין: "אנחנו מאושרים, חיכינו ליום הזה הרבה מאוד זמן". עם זאת, ציין נגסי כי רבים ככל הנראה לא יקבלו את כספם, כי "המעסיקים שלהם בכלל לא הפקידו להם כסף בקצבה, או שהם עבדו בעבודות בשחור".

מבקשי מקלט בדרום ת"א, במארסצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, משבר הקורונה גבה מחיר כבד במיוחד מקהילת מבקשי המקלט. "בחודשים שעברנו בלי כספי הפיקדון במהלך הקורונה הרבה אנשים נכנסו למצב כלכלי ונפשי קשה מאוד, שלא ייצאו ממנו כל כך מהר", אמר, "יש מאות משפחות שאין להן אוכל. הטראומות שאנשים עברו בחיים שלהם צפו בחודשים האלה שאנחנו בבית, ואין אפשרות להתפרנס ואין שום כסף. אנחנו אנשים שברחו מרצח, שעברתם זוועות בחיים, והמצב הזה מחזיר אותנו לשם".

חוק הפיקדון נכנס לתוקף בחודש מאי 2017, ולפיו מבקש המקלט יוכל לפדות את הכסף שבקרן הפיקדון רק אם יעזוב את ישראל. בחודש שעבר קבע בג"ץ כי החוק אינו חוקתי ולכן מבוטל. השופטים הורו למדינה להחזיר למבקשי המקלט את הסכום שהצטבר בקרן בתוך 30 ימים.

בג"ץ נימק את קביעתו בכך שניכוי חמישית מהשכר בכל חודש פוגע פגיעה קשה במבקשי המקלט, שמשתכרים לרוב מתחת לשכר המינימום, וששכרם הוא קניינם היחיד. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, קבעה בפסק הדין כי "שימוש בתמריצים כלכליים מהווה אמצעי לגיטימי למימוש מדיניות הגירה, אולם האמצעי שנבחר בענייננו - שלילת חמישית משכר העובד עד עזיבתו את ישראל - פוגע פגיעה ברורה, מוחשית ומשמעותית בזכות לקניין של העובד המסתנן, בעוד שהתועלת הנובעת ממנו מוגבלת בהיקפה".

"המוקד לפליטים ומהגרים" בירך על ההחלטה, אך הוסיף: "יש לזכור שהמשבר ההומניטרי שהקהילה נקלעה אליו הוא לא רק תוצאה של גזל כספי הפיקדון, אלא בראש ובראשונה התוצאה של היעדר מערכת מקלט הוגנת ומתפקדת. על העוול הזה כולנו משלמים, והגיעה העת לתקן אותו ולבחון את בקשות המקלט שמעלות אבק במשרדי הרשות". מ"קו לעובד" נמסר: "אנחנו מברכים על כך שבשעה טובה כספי הפיקדון מושבים למבקשי המקלט. יש לזכור כי במהלך השנים מעסיקים רבים ניכו את סכומי הפיקדון מעובדיהם, אך לא הפקידו אותם עבורם. שוד לאור יום זה צריך להיעצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ