יהודה משי זהב ניסה לשים קץ לחייו, מצבו אנוש

יו"ר זק"א לשעבר יהודה משי זהב, החשוד בעבירות מין ובהן אונס, מאושפז בבית החולים שערי צדק. בחודש שעבר פורסמו ב"הארץ" עדויות על עבירות מין שביצע במשך שנים, ולאחר פתיחת החקירה נגדו הוא ויתר על פרס ישראל. הערב מתוכנן תחקיר נוסף אודותיו בתוכנית "עובדה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משי זהב, בחודש שעבר
יהודה משי זהב, בחודש שעברצילום: גיל כהן מגן

יו"ר זק"א לשעבר יהודה משי זהב, החשוד בעבירות מין, ניסה הבוקר (חמישי) לשים קץ לחייו. הוא פונה לבית החולים שערי צדק בירושלים, ומאושפז במצב אנוש. בחודש שעבר פורסמו ב"הארץ" העדויות נגד משי זהב, והערב מתוכנן להיות משודר תחקיר נוסף בנושא בתוכנית "עובדה".

תחקיר "הארץ": יהודה משי זהב תקף וניצל מינית ילדים, נערים ונשים

לאחר פרסום התחקיר ב"הארץ", נפתחה נגדו חקירה בחשד לעבירות מין, ובהן אונס. הוא ויתר על פרס ישראל שהיה אמור לקבל ביום העצמאות האחרון, והשעה את פעילותו בזק"א.

שכנו וחברו של משי זהב, אהרן בוימל, סיפר לכתבים כי קרוביו חששו שינסה לשים קץ לחייו. "כל הזמן דיברתי איתו, אמרתי לו - 'יהודה, אתה לא מתאבד'. הוא עובר משבר, אי אפשר להעלים את זה", סיפר. על החשדות נגד משי זהב אמר חברו כי "הוא לא הכחיש את הכל. הוא אמר שיש דברים שאין עליהם שליטה לאדם, אלוהים ישמור. ללא שליטה, הוא יכול לפגוע". חובשת איחוד הצלה אושרת דיין-מועלם סיפרה כי בני משפחתו של משי זהב היו בבית בעת המקרה.

צוות של איחוד הצלה בביתו של משי זהב, היוםצילום: אמיל סלמן

בתחקיר הובאו עדויות על מעשי תקיפה וניצול מיני של משי זהב מאז שנות ה-80. עשרה נפגעים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי הוא ניצל את מעמדו, כוחו, כספו ואת הארגון שבראשו הוא עומד כדי לתקוף מינית, כשאינו בוחל בגיל או מגדר. לפי התחקיר, רבים בסביבתו ידעו על מעשיו, אך לא סיפרו או דיווחו. לאחר פרסום התחקיר נוספו עוד עדויות נגדו.

השבוע | שנה וחצי של עבודה ומאות מקרים: מאחורי הקלעים של תחקיר יהודה משי זהב

על רוב המעשים שיוחסו למשי זהב בתחקיר "הארץ" חלה התיישנות, ולא ניתן יהיה לחקור אותם. חריגים לכך הם חשדות לאונס ולמעשים מגונים שנחקר עליהם ב-2013 ונסגרו מחוסר ראיות, לאחר שמשי זהב הכחיש. תקופת ההתיישנות עליהם נספרת מיום סגירת התיק, בפברואר 2014.

אחד המקרים שנחקרו הוא של צ', שסיפרה בתחקיר כי ב-2011 כפה עצמו עליה משי זהב לאחר שביקשה ממנו סיוע כלכלי. שנתיים לאחר המקרה פנתה אליה המשטרה, והיא סיפרה את גרסתה אך סירבה להגיש תלונה, בין היתר לאחר שהוא איים עליה: "אם תדברי, ג'יפ של זק"א ידרוס אותך". מקרה אחר הוא של מעשים מגונים בבנות 16 שלמדו בפנימייה בירושלים, וסיפרו לחוקרים כי קיימו עמו קשר רציף והכירו אותו מקרוב.

החקירה שנפתחה נגד משי זהב ב-2013 עסקה במקור בחשד לעבירות כלכליות בעקבות היעלמות כספים בעמותות הקשורות לזק"א. אלא שבמהלך העבודה על אותו התיק הגיע מידע שהעלה חשד לביצוע עבירות מין בידי משי זהב, שהכחיש את המיוחס לו. בין היתר, איתרו החוקרים את צ', צעירה בשנות ה-20 לחייה, שהעידה כי משי זהב אנס אותה. לבסוף, צ' ונערות נוספות שנפגעו כביכול ממשי זהב סירבו להגיש נגדו תלונה, והתיק נסגר מבלי שדבר החקירה פורסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ