45 מתים, בלי דם |

כולם התעלמו מנורות האזהרה, וכעת כמעט איש אינו מתנדב לקחת אחריות

בשעות שלאחר האסון סיפרו במירון על חובשים שטיפסו על לכודים כדי לחלץ אחרים בעוד שהמוזיקה נמשכה בעוז. למרות השאלות הקשות, השר האחראי לא לקח אחריות וגם המפכ"ל נותר ללא מילים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת האסון בהר מירון, אמש. אף אחד לא הבין בהתחלה את גודל האסון
זירת האסון בהר מירון, אמש. אף אחד לא הבין בהתחלה את גודל האסוןצילום: רמי שלוש

דבר בתחתית גרם המדרגות בו אירע האסון בהר מירון לא הסגיר בצהרי יום שישי כי רק לפני שעות אחדות נמחצו שם למוות 45 בני אדם. רק עשרות בקבוקי פלסטיק ריקים, ניירות ופסולת נותרו במקום שהפך למלכודת מוות. "כולם נחנקו למוות, אף אחד לא דימם", סיפר לסקרנים שהתגודדו סביבו החובש נתנאל כנפו, שהיה מהחובשים הראשונים שהגיעו לזירה. "אף אחד לא הבין בכלל את גודל האסון בהתחלה".

תיאוריו החרידו את השומעים. הוא סיפר כיצד בלית ברירה טיפסו החובשים על האנשים הלכודים על מנת לחלץ אחרים, על קריאות שמע ישראל שנאמרו, על וידויים לפני הנשימה האחרונה ועל אנשים שהפסיקו לצרוח מחשש לאבד נשימה. בכל אותו הזמן, סיפר, כאשר עשרות היו לכודים האחד מתחת לשני, המוזיקה החסידית המשמחת נמשכה במלוא עוזה.

זירת האסון בהר מירון, אמשצילום: STRINGER/רויטרס

אחד העובדים במקום סיפר שראה את המתרחש מהמרפסת הסמוכה. "טסתי למטה והתחלנו להעיף אנשים אחורה", סיפר. "חובש אמר לי להחזיק לאנשים את הלשון. התחלתי החייאה למרות שאני לא יודע איך. החובש אמר לי 'הלאה, שים אותו בצד'. עברנו לאחר והחובש אמר לי 'הלאה, תכסה אותו'. וככה ממשיכים. מעולם לא ראיתי גופה עד הלילה. רק שוטר אחד בשם אחמד היה הראשון להבין את גודל האסון. וככה גופה אחרי גופה. אני לא מאמין שזה קרה רק לפני כמה שעות".

שעות ספורות לאחר האירוע התייצב מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, בפני המצלמות. "האחריות היא שלי, לטוב ולרע", אמר. קצינים אחרים, המפכ"ל רב-ניצב יעקב שבתאי למשל, לא אמרו מילה. גם לא השר האחראי אמיר אוחנה, אף שהקפידו להצטלם במקום בערב האסון. "חייבת להיות בדיקה יסודית ומעמיקה שתגיע לחקר האמת", אמר אוחנה. לפני האסון, הוא התעלם מנורות האזהרה שהשמיעו כל הגופים שהתריעו על סכנה.

זירת האסון במירון, הבוקר. לאן נעלמו מהנדסים מטעם משרד הדתות שאישרו את מלכודת המוות?צילום: גיל אליהו

הקדנציה של שבתאי היתה עד כה רוויית כישלונות. מספר ההרוגים מתקריות אלימות במגזר הערבי גבוהה מתמיד. פארסת הגדרות בשער שכם רשומה על שמו וכעת גם האסון האזרחי הכבד ביותר בתולדות המדינה. ניתן היה לצפות שיתייצב מול המצלמות ויענה בשקיפות המירבית על השאלות הקשות. את התיק הזה אסור לטייח.

הסיכוי כי הישועה תבוא מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) - קלוש. החלשת מח"ש בידי ראשה הפכה אותה לגוף בלתי רלוונטי, מה גם שספק גדול אם יוכח שעולה חשד לעבירה פלילית מצד שוטרים ועוד יותר אם אי פעם יוגש כתב אישום. את האירוע הזה יש לסיים בוועדת חקירה ממלכתית שתחסל את תרבות הסמוך והפרטאצ' שגבתה הלילה את חייהם של עשרות בני אדם. החלשת גופי החקירה בישראל הביאה לכך שבאסון אמיתי אין מי שיחקור ברצינות וביסודיות את כל האחראים הפוטנציאליים, החל מהשוטר בשטח ועד למפכ"ל ולשר האחראי.

פינוי הגופות מהזירה, הבוקר. "החובש אמר לי 'הלאה, שים אותו בצד'. עברנו לאחר והחובש אמר לי 'הלאה, תכסה אותו'", העיד אחד העובדים במקוםצילום: גיל אליהו

ומשרד הדתות, האחראי על המקומות הקדושים, כאילו אימץ את תורת הנסתר של רבי שמעון בר יוחאי ונעלם. כאילו לא היה קיים מעולם. מדוע ראשיו אינם מתייצבים להסביר כיצד מוקמים מבנים ארעיים במקום בו מתקיים האירוע הגדול ביותר בישראל? לאן נעלמו מהנדסים מטעם המשרד שאישרו את מלכודת המוות? במשטרה אומרים כי האסון היה בלתי צפוי. אך זה כמה שנים שמדי שנה צופים אסון בהילולה השנתית. גם השנה, כמו עשרות האלפים שפקדו את ההר, כולם התפללו שגם הפעם יהיה בסדר.

במהלך היום הדברים בהר חזרו פחות או יותר למסלולם. מתחם הקבר התמלא בהמון, דוכנים הציעו ברכות, זבל נראה בכל פינה. החסידים זעמו על המשטרה. כמה עדים לאירוע העידו כי מה שגרם ללחץ היה מחסום משטרתי של כוחות יס"מ. במשטרה הכחישו. "נאצים", הם התקבלו בקריאות, "רוצחים". אחד העלה תיאוריות קונספירציה כאילו המשטרה גרמה לאסון בכוונה. אחר האשים את האחראים על המתחם מטעם משרד הדתות. "הם הרוצחים, הם האחראיים, הכל פה מושחת", הוא צעק. במסדרון הצר התגודדו כמה צעירים חרדים. כשנשאלו אם יחזרו בשנה הבאה אמר אחד מהם, "ברור, זכותו של רבי שמעון תגן עלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ