קרובי ההרוגים במירון המתינו שעות בכניסה למכון לרפואה משפטית: "מרגישים שקופים"

עד כניסת השבת זוהו 32 מתוך 45 ההרוגים. 22 גופות שוחררו לקבורה אך לא כל המשפחות הספיקו לקיים הלוויות. במכון לרפואה משפטית הסבירו כי בשל המספר הגדול של הגופות הליך הזיהוי עשוי לקחת זמן: "זהו תהליך שלא ניתן להאיצו"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכון לרפואה משפטית, היום
המכון לרפואה משפטית, היוםצילום: תומר אפלבאום
בר פלג
בר פלג

כמה מבני משפחותיהם של הרוגי האסון במירון אשר הועברו לזיהוי במכון לרפואה משפטית התלוננו היום (שישי) על עיכוב בהתנהלות ההליך, אשר לטענתם מנע מהם לקבור את יקיריהם לפני כניסת השבת. במכון עצרו את הליך הזיהוי עם כניסת השבת ועד אז זוהו 32 מתוך 45 ההרוגים. 22 גופות שוחררו לקבורה אך לא כל המשפחות הספיקו לקיים הלוויות.

בני משפחה רבים של קורבנות האסון הגיעו למכון לרפואה משפטית באבו כביר החל משעות הבוקר מכל רחבי הארץ. לקראת שעות אחר הצהריים, כאשר הליך הזיהוי של רבים מהקורבנות לא הסתיים, חלקם החלו לדרוש תשובות. קרובת משפחה של אחד ההרוגים אמרה לכתבים במקום: "מה אנחנו אמורים לעשות? התחלנו לצעוק אז הביאו עלינו שוטרי מג"ב, אנחנו כבר משתגעים. שבת ולא מעניין אתכם שאנחנו חרדים ושאנחנו רוצים לקבור את המת לפני שבת. אנחנו מרגישים שקופים".

המכון לרפואה משפטית, היוםצילום: תומר אפלבאום

קרוב משפחה אחר ביקש שמנהל המכון ד"ר חן קוגל ייצא אל המשפחות ויסביר לציבור מדוע הזיהוי מתעכב: "אנחנו רוצים לבכות על הילדים והגיסים והאחים שלנו".

במכון לרפואה משפטית ובמשרד הבריאות הסבירו כי בשל מספרן הגדול של הגופות הליך הזיהוי עשוי לארוך מספר ימים, וכי ניסו לעשות הכל כדי לעמוד בשעת כניסת השבת. במשרד הבריאות הבהירו כי "מדובר באירוע רב נפגעים והליך הזיהוי מורכב ומבוצע במהירות חסרת תקדים, תוך שמירה על מקצועיות, אחריות רגישות ורגשות המשפחות".

מדרגות במתחם במירון, הבוקרצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

במשרד הסבירו כי בין 12:00 ל-13:15 הועברו למכון לרפואה משפטית 45 גופות של הרוגי האסון, וכי תהליך הזיהוי מתנהל במספר שלבים. לדברי המשרד השלבים כוללים איסוף פרטים אישיים ומזהים מבני המשפחה על ידי נציגי המשטרה, וככל שהגופות לא זוהו בשטח נדרשות גם טביעות אצבעות, בדיקות שיניים, בדיקת סי.טי ובדיקות דנ"א והצלבת הנתונים מול אלו שנאספו. "זהו תהליך שאורך זמן ולא ניתן להאיצו", נמסר מהמשרד שהוסיף כי צוות המכון לרפואה משפטית תוגבר בצוותים מומחים ועובדים סוציאליים וכי רב המכון ורב זק"א נמצאים בקשר ישיר עם המשפחות.

צוותי חילוץ במירון, הבוקרצילום: רמי שלוש

זאב ובר הגיע למכון בחיפוש אחר גיסו שנעדר. "אנחנו עדיין לא יודעים אם הוא מת", אמר. "חיפשנו בבתי חולים ובכל המקומות ואנחנו עדיין בתקוות ומקווה בעזרת השם לבשורות טובות. הגעתי אתמול בלילה למירון, הלכתי להתפלל וראיתי שמורידים פצועים, הבנתי שיש אירוע קשה מאוד. כל הלילה והבוקר היינו בצפת וניסינו לאתר את הבן אדם. לא קיבלנו ממנו שום אות חיים ואנחנו מתמודדים עם אמונה בבורא עולם. זה הדבר היחידי שמחזיק אותנו".

אליהו קמר מאור יהודה הגיע לחפש במכון את בנו. "שמעתי על המקרה באמצע הלילה. חבר צלצל אליי בבוקר ואמר שראה את הבן שלי במרחק של 30 מטר ממנו רגע לפני שהאסון קרה וביקש לברר אם הוא בסדר. אבל אני בכלל לא ידעתי שהבן שלי באזור האסון או בכלל בהילולה. התקשרתי לכל בתי החולים, קיוויתי שהוא בין הפצועים. הכל התבדה כשהבנתי שכל הפצועים מזוהים. קיוויתי שלא אמצא אותו פה אבל זה המקום האחרון לחפש בו והגעתי לכאן כדי לזהות אותו. לפני חמש דקות, אחרי כל מיני בירורים, קיבלתי הודעה ממנו שהוא בסדר. הוא כבר הגיע הביתה והלך לישון. הוא לא הצליח ליצור איתנו קשר בגלל שקווי התקשורת נפלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ