השכנים התלוננו על מקלט לנשים מוכות, העירייה זימנה את העמותה לחקירה

ויצ"ו הפעילה את המקלט בשכונת יוקרה באחת מערי השרון וזומנה לחקירה בטענה לשימוש חורג בנכס. המקלט נפתח ביוזמת ויצ"ו בשל עומס הפניות בתקופת הקורונה. בשבוע שעבר הסתיים החוזה להפעלתו והוא נסגר. העירייה: "אין לזימון לחקירה כל משמעות אופרטיבית"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המקלט בעיר בשרון, היום. בוויצ"ו אומרים כי לתלונה לא היה קשר לסגירתו
המקלט בעיר בשרון, היום. בוויצ"ו אומרים כי לתלונה לא היה קשר לסגירתוצילום: תומר אפלבאום
בר פלג
בר פלג

עירייה בשרון מנהלת הליך שימוע פלילי נגד עמותת ויצ"ו, בגין שימוש חורג בנכס בעיר לצורך הפעלת מקלט חירום לנשים מוכות בשכונת יוקרה. ההליך נפתח לפני כחודשיים בלחץ תושבי השכונה. המקלט נסגר בשבוע שעבר, לאחר שהחוזה בין ויצ"ו למשרד הרווחה הסתיים.

העמותה החזיקה בנכס שנים רבות, ולפני כמה שנים החלה לשכן בו משפחות בסיכון. עם פרוץ משבר הקורונה הוא הוסב למקלט זמני לנשים מוכות וילדיהן לצורך בידוד, לפני שנשלחו למקלטי קבע. מקורות בעמותה ובמשרד הרווחה אמרו כי השכנים במקום התלוננו על המקלט מאז הקמתו, ולדברי אחד המקורות, "מהרגע הראשון השכנים לא רצו אותם שם".

ביולי, חודשים אחדים לאחר פתיחת המקלט, שלח עורך דין מטעם השכנים תלונה לוויצ"ו ואיים בנקיטת הליכים משפטיים נגד העמותה אם הפעילות במקום לא תופסק. הוא טען כי הפעלת המקלט מנוגדת לתוכניות הבנייה החלות על המגרש שבו ממקום המבנה.

המקלט של ויצ"ו. עובדת במקום: "איך השכנים יכולים לישון בשקט?"צילום: תומר אפלבאום

"אירוח המוני וקבוע של אמהות וילדיהן, פרט לאי חוקיותו כאמור, אינו תואם את אופיה השקט של השכונה", נכתב בפנייה ששלח עו"ד אלי וילצ'וק. "מפלס הרעש שמייצרת הפעילות המתקיימת בשטח כמעט בכל שעות היממה ובימי חול, שבת ומועד פוגע קשות באיכות חייהם ובזכויות הקניין של תושבי השכונה".

היועץ המשפטי של ויצ"ו, עו"ד גיל אשכנזי, ענה בתגובה כי העמותה פועלת בנכס לפי דין, וביקש לתאם פגישה בין הצדדים על מנת להבין את עמדתם ולהגיע להבנות שימנעו צורך בהליכים נוספים.

בפברואר זימן מהנדס העירייה את עו"ד אשכנזי, בשם ויצ"ו, לחקירה בגין שימוש בנכס שלא לפי ההיתר. העבירה מסווגת כעוון, והעונש המקסימלי עליה הוא קנס כספי. בנוסף, התבקשו אנשי העמותה "להפסיק את השימוש האסור".

אחת העובדות במקלט, ערבה בנקין, כתבה בפייסבוק: "השכנים פחדו שהמקלט יוריד להם את ערך הנכס, והחליטו שלא מתאים להם רעש הילדים. אנחנו לא מצליחות להבין איך אותם אנשים הולכים לישון בלילה, כמה כסף צריך להיות לך בבנק כדי שלא יהיה לך אכפת?".

יובל לובצקי, שהפעילה גן לילדים שהתגוררו במקלט, סיפרה: "תמיד היו לנו בעיות עם השכנים. הם ידעו שזה מקלט לנשים מוכות, אבל התלוננו על הרעש של הילדים והיו מקרים שאפילו צילמו אותם. הם פעלו שהשכונה שלהם תהיה יוקרתית יותר והם יוכלו לחזור לחיות בשקט".

המקלט הוגדר כזמני, ופעילותו היתה מתוכננת להסתיים בתחילה ביוני 2020. לבקשת משרד הרווחה, ההסכם הוארך כמה פעמים, והסתיים בסוף השבוע שעבר. בתקופת פעילותו טופלו בו כ-200 נשים וילדיהן. כמה מהן נקלטו בו, והם הועברו בהמשך למקלטים אחרים. בוויצ"ו אמרו כי לסגירה אין קשר להליך שנפתח נגדם.

גורמי הרווחה תמכו בהסבת המקלט, ומקור במשרד אמר כי המקלט שימש בעיקר תחנת מיון לנשים שנקלטות במערכת, בין השאר בשל אופי המבנה. "אי אפשר היה 'לתקוע' משפחה בחדר או שניים לתקופת הבידוד", הסביר המקור. "במקום הזה יש חצר גדולה ומתחמי בידוד טובים".

אחת מדיירות המקלט בחודשים האחרונים סיפרה ל"הארץ": "הגעתי למקלט בשארית כוחותיי אחרי שילדיי ואני ספגנו אלימות פיזית, נפשית, כלכלית וחברתית. שהגענו למקום בטוח, שישמור עלינו, וכך היה - צחוק, ריקוד, בישול, אהבה. אלה דברים שנשללו מאיתנו בחוץ. ואז הודיעו לנו שהמקלט נסגר, שלוקחים לנו את הבית, את המשפחה, את החיים השלמים שבנינו ברגע. הרגשתי שעולמי קרס. חלק מהנשים חזרו לבעליהן, חלקן למשפחותיהן ומעטות בחרו להכנס למקלט אחר. אני בחרתי במקלט, והתהליך של ילדיי ושלי הפך למורכב ומסובך הרבה יותר".

מהעירייה נמסר בתגובה כי "הזימון נעשה בעקבות תלונות השכנים ומטרתו היתה בירור השימוש בנכס. אין לכך כל משמעות אופרטיבית ולא זו הסיבה לסגירת המקלט". עוד מסרה העירייה כי "מבירור יסודי שערכנו עולה שגורמי הפיקוח בעירייה לא קיבלו כל מידע מקדים על כך שבמקום פועל מקלט לנשים".

עורך הדין וילצ'וק, שייצג את התושבים, סירב להשיב לפניית "הארץ".

מויצ"ו נמסר: "המקלט הופעל בתנאי חוסר ודאות ותקציב מותאם, שכנים שלא גילו סובלנות ואחריות חברתית ועירייה שתוקפת עמותה על השמשת מבנה בבעלותה להצלת חיים. עם כל אלה התמודדה ויצו בשנה האחרונה. ויחד עם זאת, הצליחה להפעיל שירות מציל חיים עד לחזרה לשגרה" נמסר מויצ"ו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ