אלפים הפגינו בתל אביב למען שותפות יהודית-ערבית ושמירה על הפסקת האש

המפגינים צעדו מכיכר רבין לכיכר הבימה, בהמשך לגל מחאות שמאל הקוראות לדו-קיום ולפיוס. "הסתיים העידן שבו הכוח שלנו יוכל לקבוע מדיניות שנוחה אך ורק לנו", אמר הסופר דויד גרוסמן

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנה בתל אביב, הערב
ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין
בר פלג
בר פלג

אלפי מפגינים צעדו הערב (שבת) בתל אביב בעד שותפות יהודית-ערבית ובתמיכה בהפסקת האש. ההפגנה, שיזמו הארגונים "עומדים ביחד" ו"שוברים שתיקה", החלה בצעדה מכיכר רבין לכיכר הבימה. המפגינים קראו לממשלת ישראל לא להסתפק בהפסקת האש אלא להמשיך לפעול כדי לסיים את הכיבוש ולחתור לשלום עם הפלסטינים.

הסופר דויד גרוסמן אמר בהפגנה: "הלהיטות של כל צד במלחמה 'לצרוב בתודעה' את הניצחון שלו יצרה אלפי תבוסות קטנות. דור שלם של ילדים, באשקלון ובעזה, יגדל ויחיה כנראה עם טראומת ההפגזות והפצצות והסירנות. אנחנו, הישראלים, מסרבים עדיין להבין שהסתיים העידן שבו הכוח שלנו יכול לקבוע מציאות שתהיה נוחה אך ורק לנו, לצרכים שלנו ולאינטרסים שלנו".

גרוסמן בהפגנה הערב. "הלהיטות של כל צד לצרוב בתודעה את הניצחון שלו יצרה אלפי תבוסות קטנות"צילום: עופר וקנין

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר בנאומו: "המלחמה טובה רק לאדוני המלחמה, רק למספסרים בדם, רק לבנימין נתניהו. אבל היא רעה לשני העמים. יש אזרחים בעזה ויש אזרחים במדינת ישראל וצריך להוציא את כל האזרחים ממעגל האימה. אנחנו יוצאים מפה לבנות ביחד עתיד משותף לכולנו".

עודה בהפגנה הערב. "המלחמה טובה רק לאדוני המלחמה, אבל רעה לשני העמים"צילום: עופר וקנין

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בהפגנה: "זה לא מקרה שהאלימות התפרצה דווקא כשהתחלנו להרגיש שאולי יהודים וערבים יכולים לשתף פעולה גם בפוליטיקה. היו כאלה שרצו לחבל בחזון הזה, רצו להמשיך לזרוע שנאה והסתה ואלימות. אבל הערב הזה וכאן, אנחנו אומרים להם – די, לא. גם עכשיו אפשר וצריך להקים ממשלה אחרת בישראל שלא תעודד שנאה, שלא תסית, שלא תפריד יהודים וערבים. ניצחון יהיה שתוך 11 הימים תקום ממשלה אחרת בישראל, שתהיה ממשלת שותפות ותתחיל לסמן את הדרך לחיים משותפים בישראל".

מפגינות בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

הסופר עודה בשאראת אמר: "עזה נהרסת כבר פעם רביעית. אלפי קורבנות במשך כעשור. הדם הנשפך שם מבהיל, הוא קורא לכולנו להתחיל לפעול. להיות יחד כאן, ערבים ויהודים היא התשובה הנכונה המפיחה תקווה, שזה לא הגורל שלנו, שבנחישות אנחנו נצייר דרך אחרת, גם לנו וגם לבנים שלנו".

בהפגנה נשאו דברים גם פעילים של הארגונים היוזמים. פעילת "עומדים ביחד" סאלי עבד אמרה: "כפלסטינית אזרחית ישראל אני מסרבת לחזור לשגרה של אפליה ממסדית, של אלימות משטרתית ומעצרים פוליטיים, של אזרחות בעירבון מוגבל. אני מסרבת לשגרה שבה אני מפחדת לענות בערבית לטלפון מאמא ברכבת. ערבית היא השפה שלי והיא אחת מהשפות של המקום הזה, ואני לא מוכנה לשגרה שבה אנשים מפחדים להשתמש בה". פעיל "שוברים שתיקה" אריאל ברנשטיין, שהיה לוחם בפלס"ר נח"ל במבצע צוק איתן: "עברו 7 שנים מאז שישבנו שם בדיונה מחוץ לבית חנון, והמנהיגים שלנו לא עשו חצי דבר לקדם פתרון מדיני ולמנוע את הסבב הבא. 7 שנים שלא מציעים לנו דבר מלבד ייאוש, בעוד שמוכרים לנו אשליה של נורמליות. דורשים מאיתנו לטמון את הראש בחול ולחשוב שהמצב הנוכחי הוא בסדר וטבעי. אבל אין דבר נורמלי בדיקטטורה צבאית, במצור חונק ובמציאות של אפרטהייד בשטחים".

גם במוצאי השבת שעברה נערכה הפגנה דומה בכיכר הבימה, שהייתה חלק מגל הפגנות הקוראות לדו-קיום ולפיוס שנערכו במהלך מבצע "שומר החומות". לאורך ימי המבצע התקיימו הפגנות בכיכרות, בצמתים ובגשרים בכל רחבי הארץ, בהשתתפות יהודים וערבים, נגד האלימות והאיבה. בד בבד הגיעו הערב מאות למחאה נגד נתניהו מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ