בר פלג
בר פלג

שרת הפנים איילת שקד אמרה היום (שני) בטקס כניסתה לתפקיד כי תפעל להחזרתם של מבקשי מקלט לארצות מוצאם ולעודד יציאה שלהם מרצון למדינה שלישית. "זה עניין אסטרטגי. נגן על הגבולות והמדינה", אמרה והוסיפה כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית ואני אפעל בכל כוחי כדי ליישם מדיניות הגירה אחראית, תוך מתן מענה הולם למצבים הומניטריים מבוססים". נכון לחודש מארס בישראל נמצאים כ-40 אלף מבקשי מקלט, בהם כ-7,000 ילדים.

באפריל 2018 הודיע ראש הממשלה אז בנימין נתניהו על ביטול ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם, שאמור היה לעצור מבצע גירוש של אלפי מבקשי מקלט לרואנדה ולהביא לקליטתם – חלק בישראל וחלק במדינות מערביות. נתניהו החליט לחזור בו מההסכם על אף שנחתם, בשל לחץ כבד מצד שותפיו הקואליציוניים וביקורת חריפה מימין, בין השאר מצדו של ראש הממשלה הנוכחי נפתלי בנט, ראש סיעתה של שקד. גורמים המעורים בפרטי ההסכם אמרו היום כי ההצעה להעביר מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות עדיין תקפה, אך בשל הזמן הרב שעבר מאז ביטול ההסכם יש לוודא את תקפותו מול מדינות היעד. שקד עצמה מתנגדת למתווה שהוצע בהסכם.

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, המדינה לא טיפלה או דחתה 99.7% מבקשות המקלט בין 2011 ל-2019, מבלי לערוך בחינה מלאה שלהן. כ-11% מהבקשות נדחו על הסף, כלומר בהליך הכולל ראיון קצר בלבד וללא בחינה בוועדה המייעצת לענייני פליטים. רובן נדחו ללא נימוק - ובלשון הרשות, "בהיעדר עילה".

לפי דו"ח של ארגון הפליטים היא"ס ישראל - המבוסס על נתוני רשות האוכלוסין וההגירה שהועברו אליו במסגרת בקשות חופש מידע ועתירות לבית המשפט - מתוך 64,542 בקשות מקלט שהוגשו לרשות בין אותן שנים התקבלו 39 בקשות בלבד (0.06%). לצד זאת, רק 0.2% מהבקשות נדחו לאחר בחינה בהליך מלא לפי נוהלי הרשות.

באפריל האחרון קבע בג"ץ כי על המדינה להכריע בבקשות המקלט של יוצאי חבל דארפור וחבל הרי הנובה והנילוס הכחול עד לסוף השנה. אם לא תתקבל החלטה עד למועד זה, קבעו השופטים, יזכו מבקשי המקלט מסודאן לתושבות ארעית.

במוקד לפליטים ולמהגרים קראו לשקד לאמץ מדיניות הגירה אחראית, "שמערכת מקלט שקופה והוגנת היא חלק בלתי נפרד ממנה". בארגון הוסיפו כי על שקד "לנער את האבק מעל לבקשות המקלט הממתינות שנים ארוכות מדי להכרעה ולעשות זאת בהתאם לאמנת הפליטים, שישראל היתה מהמדינות הראשונות לחתום עליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ