יום ירושלים: מצעד הדגלים ברובע המוסלמי בירושלים עבר בשקט יחסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

הסתיים מצעד הדגלים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה. האירוע עבר ללא אירועים מיוחדים. המשתתפים עזבו את הרובע 45 דקות אחרי המועד שהתיר להם בג"ץ

מצעד הדגלים ברובע המוסלמי עובר עד כה בשקט יחסי, ומסתמן כאחד השקטים שהיו בשנים האחרונות. לא נרשמו עימותים וכמה חנויות של מוסלמים ברחוב הגיא אף נותרו פתוחות. עם זאת, כמה משתתפים קראו קריאות שנאה ונקמה.

על פי החלטת בג"ץ היום, אחרוני הצועדים היו אמורים להיכנס לרובע המוסלמי עד לשעה 18:15, אולם צועדים הוכנסו גם לאחר מכן. עוד קבעו השופטים כי עד השעה 19:00 יפונה מצועדים רוב רחוב הגיא, שהוא הרחוב הראשי של הרובע המוסלמי, ועד השעה 19:30 יפונה הרחוב כולו.

משתתפים במצעד הדגלים בכניסה לעיר העתיקה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

קבוצות ראשונות של משתתפים במצעד הדגלים בירושלים הגיעו לנקודת התחלתו. משטרת ירושלים הודיעה כי נסגרו לתנועת כלי רכב הרחובות שבהם יעבור מצעד הדגלים וכן הצירים המובילים אליהם. כמו כן, המשטרה ביקשה מהסוחרים ברחוב הגיא לסגור את חנויותיהם בשל המצעד.

אלה הרחובות שנסגרו לכלי רכב:  בצלאל, המלך ג'ורג', קרן היסוד, אגרון, יצחק קריב, שלמה המלך,  דוד המלך, חטיבת ירושלים, סולטאן סולימאן, דרך יריחו, מעלה השלום,  כביש מספר 1 (מצומת מטה ארצי לכיוון דרום) ודרך חברון ממרים החשמונאית. "הצירים ייפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים", נמסר. 

משתתפים במצעד הדגלים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בג"ץ: מצעד הדגלים יעבור ברובע המוסלמי כמתוכנן, אך יוקדם בגלל הרמדאן

בג"ץ פסק כי תוואי מצעד הדגלים המסורתי לרגל יום ירושלים, שיתקיים בשעות הערב המוקדמות, יעבור ברובע המוסלמי כמתוכנן, אך יוקדם כדי לא להפריע לצום הרמדאן, שישנו סיכוי סביר שיחל הערב.

בעתירה, שהגישו עמותת "עיר עמים" ואמיר חשין, לשעבר היועץ לענייני ערבים של ראשי העיר ירושלים, נרשה המדינה לבטל את האישור שנתנה המשטרה לצועדים לעבור דרך הרובע המוסלמי. העותרים טענו כי השנה קיימת רגישות מיוחדת שכן קיים סיכוי סביר שהערב יוכרז על תחילת חודש הרמדאן. במקרה כזה, עלולים הצועדים להתנגש עם עשרות אלפי מתפללים מוסלמים שיבקשו להגיע להר הבית לתפילת התרוויח.

השופטים קיבלו את הצעת המשטרה והמארגנים, לפיה המצעד יוקדם ברבע שעה ויחל ב-17:15, והצועדים האחרונים יורשו להיכנס דרך שער שכם אל הרובע המוסלמי עד השעה 18:15. עוד קבעו השופטים כי עד השעה 19:00 יפונה מצועדים רוב רחוב הגיא, שהוא הרחוב הראשי של הרובע המוסלמי, ועד השעה 19:30 יפונה הרחוב כולו.

אל הכתבה המלאה

הסערה הנדל"נית שעומדת לטלטל את ירושלים

דיירי בניין "ראש רחביה" בירושלים יאלצו למכור את דירותיהם בחצי מחיר ולחפש בית חדש. הסיבה לכך היא שמועד פקיעת הסכמי החכירה עם בעלת הקרקע, הכנסייה הקתולית, מתקרב. 

אולם מה שמתרחש ב"ראש רחביה" הוא רק קדימון לסערה הכלכלית והנדל"נית שעומדת לטלטל בעשורים הקרובים משפחות החיות בירושלים. על פי הערכה שמרנית, מאות רבות של משפחות מתגוררות על שטחים המוחכרים מכנסיות, ונותרו להן 20 עד 40 שנים עד שיאלצו לוותר על בתיהן. בעבר נעשו ניסיונות מצד קק"ל והמדינה לנסות לפתור את הבעיה מול הכנסיות ולרכוש מהן את הארכת החכירה או את הזכויות על הקרקע, אך רוב הניסיונות כשלו.

אל הכתבה המלאה

תחקיר "הארץ" חושף את השיטות לייהוד סילוואן - בחסות המדינה

הוא תובע את הדיירים, מרושש אותם בהליכים משפטיים ממושכים ואז מוציא את "חבל ההצלה": מיליוני שקלים תמורת העברה מיידית של ביתם לידי עמותת "עטרת כהנים". כך פועל מ', הביצועיסט של עמותת הימין, להשתלטות על בתיהם של מאות פלסטינים.

אל הכתבה המלאה

מסע במנהרות התת-קרקעיות בירושלים

בעוד כמה שנים יוכלו המבקרים בירושלים העתיקה לבקר בעיר נוספת: ירושלים תחתית שהולכת ונחפרת לה. יהיו בה שלל ממצאים ארכיאולוגיים, דרכי גישה סודיות ואף מקומות לאירועים. לפני כחודש וחצי "הארץ" הביא תיעוד יוצא דופן של העיר התחתית שנחפרת.

בשני העשורים האחרונים ירושלים מתרחבת גם כלפי מטה — למנהרות, מרתפים ואולמות, נקבות ומערות. העיר העתיקה מותחת את גבולותיה עמוק מתחת לבתים, לרחובות ולאנשים. כבר היום יכול אדם לצעוד מאות מטרים מתחת לקרקע, לחגוג באולם תת קרקעי, להיכנס למוזיאונים דרך פתח המצוי תחת פני האדמה, להתפלל בכמה בתי כנסת, מסגדים וכנסיות ללא חלונות ולרכוש כרטיס להופעה במערה תת קרקעית. במגירות המתכננים והארכיאולוגים ממתינות תוכניות להרחבת המרחב הזה באופן דרמטי: חללים יתחברו זה לזה, רחובות קדומים יחפרו, תעלות יתארכו ותיווצר עיר תת קרקעית. ירושלים 2.0, תחתית.

אל הכתבה המלאה

יום ירושלים ה-49: שיבושי תנועה צפויים ברחבי העיר

היום (ראשון) מתקיים יום ירושלים לציון 49 שנים לאיחוד העיר בסוף מלחמת ששת הימים. בצהריים ייערך בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת ששת הימים. בערב ייערך הטקס הממלכתי לכבוד יום ירושלים בגבעת התחמושת, בו ישתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו. כמו כן צפוי להתקיים מצעד הדגלים המסורתי של הציונות הדתית.

בשל אירועי היום ייחסמו רחובות וצירי תנועה ראשיים ברחבי העיר. כמו כן צפויים שינויים בתחבורה הציבורית. בשעות 21:00-15:00 ייסגרו לתנועה הרחובות הבאים וכן הצירים המובילים אליהם: בצלאל, המלך ג'ורג', קרן היסוד, אגרון, יצחק קריב, שלמה המלך, דוד המלך, חטיבת ירושלים, סולטאן סולימאן, דרך יריחו, מעלה השלום, כביש מספר 1 (מצומת המטה הארצי לכיוון דרום) ודרך חברון ממרים החשמונאית.

במהלך היום יערכו בירושלים גם אירועים אלטרנטיביים רבים תחת השם "יום אחר בירושלים". בין השאר, צפויים להתקיים שני מצעדים אלטרנטיביים ויערכו סיורים לקידום הסובלנות בבירה. "דווקא ביום הזה, שבו לרוב נאטמים לאחר, אנחנו רוצים להיחשף אליו", הסביר חגי אגמון־שניר מהמרכז הבין־תרבותי בירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ