כ-80 אלף הפגינו נגד אפליית להט"ב בכיכר רבין: "מאבק על דמותה של המדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
הפגנת קהילת הלהט"ב בכיכר רבין בתל אביב, ביום ראשון
הפגנת קהילת הלהט"ב בכיכר רבין בתל אביב, ביום ראשוןצילום: מוטי מילרוד
עדכונים

המשטרה עצרה צעירה במהלך ההפגנה בתל אביב

המשטרה עצרה צעירה בגין הפרת סדר ותקיפת שוטר במהלך ההפגנה בתל אביב. הצעירה הועברה לחקירה בתחנת משטרה בעיר. לפי המשטרה, לא נרשמו באירוע תקריות חריגות נוספות.

אבי גבאי: לכל אזרח ואזרחית בישראל מגיע שוויון

אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, הגיע הערב להפגנה בתל אביב וכתב בטוויטר: "הגענו לכאן כדי לחזק אזרחים שבאו לפרוק כאב על השפלה גדולה שהם עוברים יום יום, ולדרוש שוויון שמגיע לכל אזרחית ואזרח במדינת ישראל".

ח"כ יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, הגיע אף הוא להפגנה וכתב בטוויטר: "עמדנו שם יחד, עשרות אלפי אנשים שבאו להלחם על הישראליות, על הזכות הבסיסית של כל אדם להיות אבא או אמא, גם על הזכות של כל אזרח שראש הממשלה לא ירמה אותו".

טאלין אבו חנא: "אני גאה להיות אשה טרנסטית ערביה, נוצריה וישראלית"

טאלין אבו חנא, טרנסית ערביה, אמרה בהפגנה בתל אביב: "מבחינת המדינה אני לא שווה 100% רק כי אני מי שאני. איך אני אמורה להרגיש אזרחית 100% כשמחוקקים חוק נגד הקהילה הלהט"בית? אני גאה להיות אשה טרנסית ערביה, נוצריה, ישראלית 100%. אני מיעוט בתוך מיעוט בתוך מיעוט, אבל מרגישה חלק מהרוב, הרוב שחושב שהזכות לשוויון היא נחלת הכלל".

העיתונאי ויוצר הקולנוע גל אוחובסקי אמר בנאומו: "לא נפסיק עד שננצח. אני רוצה להגיד לחבריי הסטרייטים, מחר בבוקר בכל חברה - לכו לכוח האדם ותגידו שאתם מבקשים שישכרו לעבודה טרנס או טרנסית". 

יעל דיין: "אני כאן כדי למנוע את חורבן הבית השלישי"

ההפגנה נגד אפליית להט"ב בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

יעל דיין נאמה הערב בעצרת בתל אביב, בניגוד למתוכנן. "היום מוצאי תשעה באב ואני כאן כדי לקרוא למנוע את חורבן הבית השלישי", אמרה, "הבית השלישי הוא לא בעתיד המשיחי, לא בהר הבית ולא בכותל עם מסרונים לאנשים, הבית השלישי הוא מגילת העצמאות. הבית השלישי מדבר על שיוויון וצדק. הוא הוקם ללא חסד אלוהי או חסד של אחרים - גם בכיכר הזו. הבית השלישי שהממשלה רוצה להרוס זה זכויות אדם, בתי המשפט, חופש הדיבור ולא סתימת פיות".

דנה אינטרנשיונל נכחה אף היא בהפגנה. "היום אנשים באו לעשות מצעד גאווה מספר שתיים. כל אחד חושב על העתיד שלו, הרצון בהורות והחלומות שלו. אני באתי לתמוך".

גילה אלמגור: "חוסר השוויון צועק לשמיים"

גילה אלמגור, שהגיעה להפגנה בתל אביב, אמרה ל"הארץ": "חוסר השוויון צועק לשמיים. אני סטרייטית גאה, אבל למה אם יחידנית כן ואב לא? איפה זה נשמע? מה זה הזיג-זג של ראש הממשלה? הכל זה מנדטים? אין ערכים, כשהוא מתגלח הוא לא מסתכל בראי? מה שקורה פה חסר תקדים".

מירב ארבל, פעילה בקהילת הלהט"ב, אמרה: "אני, כמו הציבור הלהט"בי, בסערה.  המאבק הוא לא על המשפחות הפוטנציאליות שלנו. זה מאבק נגד דיכוי. כמסה אנחנו משמעותיות יותר".

יו"ר האגודה הלהט"בית בהפגנה בת"א: "אנחנו דורשות מעשים"

יו"ר האגודה הלהט"בית, חן אריאלי, אמרה בהפגנה בתל אביב: "אדוני ראש הממשלה, פנית אליי מוקדם יותר דרך התקשורת אז אני עונה לך יחד עם כולם מהכיכר. תסתכל על הכיכר הזאת, יש פה קהילה שדורשת מעשים ולא הודעות לעיתונות. עכשיו תורנו, אדוני ראש הממשלה, להגיד לך לא. לא לאמירות סרק, לא לפגישות יחצניות ריקות מתוכן, אנחנו דורשות מעשים. בוא איתי אדוני ראש הממשלה להכיר את העם שלך".

אורנה בנאי אמרה: "מהבוקר המדינה עמדה מלכת, זה יום היסטורי. אתם מרגישים את זה? הציבור הצביע ברגליים ואמר כן לשוויון ולא לאפליה, ותראו כמה רבים אתם, כמה המון אנשים אתם, אתם מדינת ישראל". היא הוסיפה: "אנשים שהגיעו הערב מרגישים שמשהו רע עובר על המדינה שלנו. שבממשלה שלנו יושבים אנשים חסרי אחריות שמחוקקים חוקים גזעניים... להתחתן זה לא חוקי, להביא ילדים זה לא חוקי. מה כן חוקי? טיפולי המרה. אני אמרתי לביבי שאסור לו להסתבך עם הקהילה".

(בר פלג)

אלפים הגיעו לעצרת המחאה המרכזית בכיכר רבין בתל אביב

הפגנת קהילת הלהט"ב בכיכר רבין בתל אביב, יולי 2018. איפה כל אותם הא.נשים שיצאו אז לרחובות, היכן החברות הגדולות של המשק? צילום: מוטי מילרוד

רבבות בני אדם הגיעו הערב (ראשון) להפגין בעצרת המחאה המרכזית בכיכר רבין שבתל אביב. לפי הערכת המשטרה, לכיכר הגיעו כ-60 אלף בני אדם. המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "שוויון", והם צועקים "הומופוביה היא טרור - שום תירוץ לא יעזור".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שמשתתף בהפגנה, אמר: "לא נשתוק עוד. המאבק הזה הוא לא רק על זכויות הקהילה אלא על דמותה של המדינה. זו המאה ה-21, לא מושיבים אנשים מאחור באוטובוס בגלל צבע עורם, ולא ימנעו את הזכות להורות בשל נטייתם. נתניהו מכר למיעוט קיצוני בממשלתו את הדבר החשוב ביותר לנו כחברה עבור אינטרס פוליטי זר, את ערך השוויון. האלפים כאן דורשים ממנו לעצור את זה, במקום לבגוד בערכים הליברלים ולשרת את גורמי החושך".

ריטה אמרה בהפגנה: "רוב חיי אני שרה מכוונת מטרה לחבר ולקרב, מטריד אותי שלאחרונה יש חוקים שמפלים בין אנשים, שיוצרים חוסר שוויוון וגזענות, שבמקום לחבר את העם שלנו מפלג את העם שלנו. שום שאיפה פוליטית של אף אחד, ולא משנה מאיזה כיוון, יגרום לנו להיות אחד נגד השני".

(בר פלג ולי ירון)

כ-200 בני אדם מפגינים בעפולה

כ-200 בני אדם התאספו בכיכר העצמאות בעפולה להפגנה בעד שוויון זכויות ללהטב"ים. בהפגנה נכחו הורים רבים ומשפחות להטבי"ם, ועל השלטים נכתב בין היתר "גם לדוד שלי מגיע ילדים", "אני אמא גאה", "זכותי להיות סבתא גאה", "We are family", "ואהבת לילדך כמוך".. בהפגנה נכחו גם גם חברי תנועות נוער רבים. 

שולי דרורי ממגן שאול, מנחת קבוצת תמיכה מטעם תהל"ה (תמיכה להורים של לסביות, הומוסקסואלים, בי סקסואלים וטרנסג'נדרים) אמרה: "אני שמחה שיש מודעות גוברת לזה שלכל אחד יש זכות. הילדים שלנו משרתים בצה"ל, משלמים מיסים, מגיע להם שיהיו שווי זכויות ושיוכלו לגדל ילדים. הם לא שונים מאף אחד".

נועה אילן פרץ מדגניה א' אמרה ש"ההצבעה האיומה הזאת גרמה לי להיפגע באופן אישי. זו פעם ראשונה שאני חווה את האפליה הזאת שמגיעה אלי הביתה כי אמרו לבן שלי - 'אתה לא תהיה אבא'. מסווגים אותו כסוג ב' והוא הכי סוג א' שיש, הוא עשה צבא ומשפטן ואבא הוא לא יכול להיות? זה הזוי".‎

(נעה שפיגל)

יותר מאלף בני אדם משתתפים בצעדה למען הקהילה הטרנסג'נדרית

טרנסג'נדרית שנדקרה נואמת בהפגנה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

יותר מאלף בני אדם משתתפים כעת בצעדה של הקהילה הטרנסג'נדרית בישראל. הצעדה יוצאת משכונת פלורנטין בתל אביב ותגיע לעצרת באזור התחנה המרכזית הישנה בעיר. המפגינים מוחים על דקירתה ופציעתה קשה של חברת הקהילה בשבוע שעבר בתל אביב ועל כך היחס כלפיהם.

"זה מאוד מרגש אותי", אמרה מאיה, שנדקרה בשבוע שעבר, על רקע מחיאות כפיים ממושכות. "עברתי משהו קשה, אז אני פונה לכולכם ואומרת - די. קשה לתאר, אבל עברתי את זה בשלום. הצילו אותי בדקה האחרונה, אלוהים שלח לי מלאך מהשמיים. אנחנו קהילה גאה כי אנחנו גאים בעצמנו".

לורן, טרנסג'נדרית, אמרה ל"הארץ": זה לא פשוט לחיות ככה, גם כשאני יושבת בגינה אני צריכה להסביר. למה? זה קשה. אנחנו בדיחות, דמות נלעגת בסדרות, בכל מקום שתפנה אליו טרנסים הם הדמות הזאת, הם תרמית. אנחנו אחרי אירוע דקירה של טראנסית שנדחקה לשוליים ולזנות ובסופו של דבר ניסו לרצוח אותה".

דניאל, טרנסג'נדר שהגיע להפגנה, אמר: "אני רוצה שיהיו לחצים על הממשלה כמו אוכלוסיות אחרות, גם אנחנו יכולים להפעיל לחצים. אנחנו הולכים בדרך תלולה ומהירה למקום מאוד לא ליברלי. אנחנו צריכים את הזכות להתקיים בכבוד, זו מלחמת הישרדות". "זו רק ההתחלה, כל מי שחושב שזו רק פורקן עצבים - זה לא, זו יריית הפתיחה. מדובר במחאה הטרנסית הגדולה ביותר שראינו פה", הוסיף מנכ"ל הבית הפתוח, עופר ארז.

(בר פלג)

צה"ל לא יעניש חיילים שהשתתפו במחאה

צה"ל לא ינקוט בצעדים משמעתיים כלפי חיילים שהשתתפו במחאה או יענישם - כך השיבה הפרקליטות הצבאית לפניית האגודה לזכויות האזרח. היועץ המשפטי של האגודה, עורך הדין דן יקיר, פנה בעניין לפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק. "הנושא של שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב, אף אם הוא שנוי במחלוקת חברתית או פוליטית, הוא חוצה מפלגות", כתב.

(יניב קובוביץ)

צה"ל אסר על חיילים להשתתף במחאת קהילת הלהט"ב

צה"ל הורה לחיילים שלא להשתתף בהפגנות קהילת הלהט"ב היום. בהודעה שנשלחה למפקדים בצה"ל נכתב: "מכיוון שהרקע להפגנה הוא כביכול פוליטי חל איסור להשתתף בהפגנה זו, נא הנחו את אנשיכם". ההחלטה בנושא התקבלה לאחר דיון שהתקיים אתמול אצל ראש אגף כח אדם, אלוף מוטי אלמוז.

(יניב קובוביץ)

לידיעה המלאה

ועד עובדי משרד החוץ: סולידריות עם העובדים החשופים לביזוי על רקע נטייתם המינית

ועד עובדי משרד החוץ הפיץ הודעת תמיכה בקהילה הגאה: "מבקשים להביע סולידריות עם עובדי המשרד המשרתים בארץ ובחו"ל, אשר חשופים לא פעם לעלבונות וביזוי על רקע נטייתם המינית". לפי מקורות במשרד החוץ, כמה עובדים לא הגיעו היום לעבודה בשל מחאת קהילת הלהט"ב. לעובדים אלו ינוכה שכר יום עבודה.

גם נציגות העובדים של משרד הכלכלה הביעה תמיכה במחאת קהילת הלהט"ב. בהודעה שפרסמה נכתב כי המועצה ויושב הראש שלה, ארז כהן, "מביעים שאט נפש מהמצב הפוגעני אשר מפלה קהילה שלמה מקרבנו, הנושאת בנטל ובמחויבות למדינת ישראל". לפי ההודעה, "היום לצערנו שמנו אותם כאזרחים שאינם שווי זכויות בשל חקיקה זו".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי עובדי המדינה, פרט לעובדי משרד הרווחה, שירצו לא לעבוד במסגרת המחאה יצטרכו לקחת יום חופש - כך לפי נציבות שירות המדינה. "איננו מתערבים בתכנים שמכניס עובד ליום חופשתו. היעדרות ביום זה תהיה על חשבון מאזן חופשתו של העובד", מסרה הנציבות ל"הארץ". 

(נעה לנדאו)

מפגינים חוסמים את התנועה בכיכר פריז בירושלים; שניים נעצרו

הפגנה בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

המשטרה הודיעה כי מפגינים חוסמים ומשבשים את התנועה בכיכר פריז בירושלים, וכי שני מפגינים נעצרו. לפי ההודעה, "שוטרים פועלים להשבת הסדר ומכווינים התנועה לצירים חלופיים". במקביל, עשרות מפגינים חסמו לזמן קצר את שדרות רגר בבאר שבע.

(אלמוג בן זכרי)

נפתחו נתיבי איילון שנחסמו על ידי מפגינים בתל אביב

נתיבי איילון נפתחו לאחר שנחסמו על ידי מפגינים בתל אביב. המפגינים מחו תחילה מול קרית הממשלה וחסמו את צומת עזריאלי, ולאחר מכן החלו לצעוד על איילון.

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה במאהל המחאה בשדרות רוטשילד: "השבוע ממשלת ישראל הצביעה נגד אזרחי ישראל והיום אנחנו מוכיחים להם שישראל חזקה יותר ונחושה יותר מהממשלה. שוויון זכויות זה דבר בסיסי בדמוקרטיה ואנחנו נמשיך להיות פה ובכל מקום למען השוויון".

אחד המפגינים ברוטשילד, תום שפיגלמן, שהגיע עם בן זוגו, הוסיף: "הגעתי בגלל שזכויות בסיסיות של בני אדם צריכות לבוא לידי ביטוי בחקיקה בסיסית. הטריגר של הפונדקאות הוא טריגר שאנחנו אישית לא מסכימים איתו, הסטטוס של הנשים שם הוא בעייתי אבל זה טריגר למאבק לשוויון זכויות שאומר שבני אדם שווים".

מאות משתתפים בהפגנה בחיפה; הרחוב המרכזי בעיר התחתית נחסם

מפגינים חוסמים כביש בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

מאות בני אדם מפגינים ליד קרית הממשלה בחיפה, וכחלק מהמחאה חסמו את רחוב העצמאות בעיר התחתית. המפגינים והמפגינות נושאים דגלי גאווה ושלטים שעליהם נכתב: "אין שוויון יש אפליה, להפיל את הממשלה", ו"לא מוותרים, מנצחים". בהפגנה נשמעות קריאות נגד שר החינוך נפתלי בנט ונגד הממשלה.

אחת המפגינות, חנה ספרן, אמרה: "אנחנו מזדהות עם הקהילה וחלק ממנה. אנחנו חושבות שיש לנו מאבק נגד כוחות חושך שהם נגד כל הכוחות החופשיים והדמוקרטיים, ואנחנו רוצות לחבור לעוד קהילות כי המאבק הוא יותר גדול ממאבק של קהילה אחת. לא במקרה נעצר רב קונסרבטיבי והתקיפו את עזה ופינו את חאן אל אחמר. כל יום אנחנו מתעוררות לבוקר של גזענות והתעללות בכל מי שהמדינה יכולה להתעלל בו".

במקביל, עשרות בני אדם משתתפים באירוע המחאה בבאר שבע. "אני מפגין בשביל השוויון ולא בהכרח בשביל משהו ספציפי", אמר גיל אליאס, תושב העיר, "אמנם המחשבה בציבור הישראלי היא שהמחאה היא רק על הליך הפונדקאות, אבל זה גם על הדקירה בשבוע שעבר של הטראנסית, וגם על חוסר השוויון שהקהילה נתקלת בו".

(נעה שפיגל ואלמוג בן זכרי)

מאות מפגינים חוסמים את נתיבי איילון

מפגינים חוסמים את נתיבי איילון, היוםצילום: מוטי מילרוד

מאות בני אדם חוסמים את נתיבי איילון לכיוון דרום. המפגינים מחו תחילה מול קרית הממשלה וחסמו את צומת עזריאלי, עד שהחלו לצעוד על איילון. המשטרה מאפשרת להם לחסום את הכביש בשלב זה.

בנוסף להפגנה ליד קרית הממשלה, חלק מהמפגינים הגיעו לאוהל מחאה בשדרות רוטשילד. המפגינים קראו קריאות בגנות הממשלה והכנסת וצעקו "הומו, לסבית, טראנס ובי, זו המדינה שלי". מפגין נוסף אמר: "מי שינסה לעצור את המאבק שלנו לשוויון יגלה שאנחנו נעצור את כל הארץ הזו".

(בר פלג)

המאבק הלהט"בי יכול להיות השער להתגייסות אזרחית במלחמת התרבות הישראלית | פרשנות

שום סרטון תדמית - כזה שמפיץ ראש הממשלה לתומכיו בישראל או של משרד החוץ ל"הסברה" בחו"ל - לא יכול לשטוף את החרפה שליוותה בשבוע שעבר את החלטת הקואליציה להותיר את ההומואים מחוץ לתיקון חוק הפונדקאות. ההפגנות המתוכננות היום (ראשון) ברחבי הארץ - בירושלים, בתל אביב וגם בעפולה ובכרמיאל - לצד תמיכה של ההסתדרות וחברות רבות במשק, מעידות כי ציבור רחב מבין זאת. והחמאה כולה מרוחה על ראשו של בנימין נתניהו.

לפרשנות המלאה של אור קשתי

ההתנגדות למאבק הפונדקאות היא הומופוביה במסווה של דאגה לחלשה | פרשנות

ההד הציבורי למאבק הלהט"בי בעקבות החרגת ההומואים מחוק הפונדקאות גרר גל מרגש של אמפתיה חדשה לנשים הפונדקאיות - מימין ומשמאל. והן, המסכנות, בכלל לא ידעו שכל כך הרבה אנשים דואגים להן. אחרת, אולי, לא היו משכירות את רחמן.

לפרשנות המלאה של רוית הכט

מחאת הלהט"ב חורגת בהרבה מחוק הפונדקאות

הפגנה של קהילת הלהט"ב, בכרמיאלצילום: גיל אליהו

אלפי עובדים, להט"בים וסטרייטים, מתכוונים לא ללכת היום לעבודה במחאה על האפליה המתמשכת נגד הקהילה הגאה בישראל והדרת הומואים מחוק הפונדקאות (שכן יאפשר את ההליך לנשים שאין ביכולתן להרות). במסגרת המחאה צפויים להתקיים שורת אירועים ברחבי הארץ, שהמרכזי שבהם הוא הפגנת המונים בכיכר רבין בתל אביב בשעה 20:30.

(לי ירון)

לידיעה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות