ההורים החילונים מתכוונים לבוא מוכנים לשנת הלימודים

בקרית אונו מבקשים להרחיק עמותה דתית, בצור הדסה מתמקדים בספרי לימוד, וברמת השרון יש סימנים ראשונים להצלחת המאבק. הורים ברחבי הארץ פועלים נגד הדתה בבתי הספר החילוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגש ראשון של קבוצת הורים בהרצליה, השבוע. מאות משתתפים במפגשים דומים ברחבי הארץ
מפגש ראשון של קבוצת הורים בהרצליה, השבוע. מאות משתתפים במפגשים דומים ברחבי הארץצילום: דודו בכר
אור קשתי
אור קשתי
אור קשתי
אור קשתי

בשורה של יישובים ברחבי הארץ פועלות בשבועות האחרונים קבוצות הורים להוצאת עמותות דתיות מבתי הספר החילוניים, לקראת שנת הלימודים הקרובה. לכל מקום הדינמיקה שלו: יש צוותים העובדים ישירות מול מנהלי מוסדות החינוך, יש כאלה המעדיפים את הרשות המקומית. בכמה מקרים הובטח להורים כי העמותות לא יחזרו לבית הספר. בחלק מהארגונים האורתודוקסיים מאשרים כי בתי ספר ביטלו לאחרונה את הזמנתם, אך מדגישים כי מדובר במספר קטן.

חלק מקבוצות ההורים מסמנות מטרה נוספת: בדיקה, לעתים משותפת, של ספרי לימוד לאיתור ביטויים של הדתה. גם כאן דרכי הפעולה מגוונות, מהצעה לדלג על טקסטים בעייתיים ועד החלפת הספרים. ויש עוד יעדים: אם לא ויתור, לפחות פיקוח הדוק על בנות השירות הלאומי המעבירות שיעורים; החזרת טקסי קבלת תורה מבתי הכנסת לבתי הספר; דרישה כי על פעילות לקראת חגים יופקד הצוות החינוכי, ולא אורחים לרגע מטעם הגרעין התורני או אנשי חב"ד.

קשה לאמוד את מספר ההורים המשתתפים בפעילות החילונית: כמה מאות במפגשים ממשיים, כמה אלפים במעגל רחב יותר של קבוצות ברשתות החברתיות. לדברי הפורום החילוני, המלווה את הקבוצות, הניסיון שנצבר מלמד כי "ככוח מאורגן, ההורים יכולים להשיג הישגים רבים ומשמעותיים. העלייה החדה בהיקף ההתארגנויות והנחישות שהן מפגינות מעידות על מיאוס הולך וגובר של הציבור החילוני מתהליך ההדתה". אחרי עמוד הפייסבוק של הפורום עוקבים כ–21 אלף אנשים.

קרית אונו

"נושא ההדתה מטריד אותי כבר הרבה זמן", מספר רונן גיל מקרית אונו. "המודעות התעוררה בהדרגה, ובתחילת החופש הגדול הבנתי שאני פשוט חייב להתחיל לפעול. הזעם המצטבר עשה את שלו". יחד עם הורים נוספים בבית הספר "אביגדור ורשה" הוא שלח מכתב למנהלת, המבקש להפסיק באופן מיידי את ההתקשרות עם עמותת "מעיינות" — אחד המרכזים להגברת הזהות היהודית בחינוך הממלכתי. הדרישה להרחקת "מעיינות" משותפת לקבוצות נוספות, הפועלות מול מנהלים אחרים בעיר. בחלק מהמקרים נאמר להורים, בינתיים באופן לא פורמלי, כי פעילות העמותה לא תחודש. לדברי ירון יעקובי, ממובילי הקבוצה בעיר, בכנס שנערך לפני כשלושה שבועות השתתפו כ–50 פעילים. בקבוצות הוואטסאפ חברים כמה עשרות.

"ההתנגדות לבנות 18 דתיות, שנכנסות לבית ספר ממלכתי בשכונה חילונית, היא עקרונית", אומר גיל. "אני לא צריך לוודא שהן לא מחזירות בתשובה כדי לא לרצות שהבנות שלי ילמדו מהן על ערכים או על אלוהים. אין סיבה שלימודי העשרה בנושאים כל כך חשובים יופקדו בידי עמותה אורתודוקסית".

את "מעיינות" ייסד הגרעין התורני שהגיע לקרית אונו לפני כשמונה שנים מההתנחלות מצפה יריחו. לפני כשנתיים סיפר אחד מפעילי התנועה לערוץ 7 על התוכניות לעתיד: "החזון הוא לשנות את פני החברה בקרית אונו". ב–2016 תמך משרד החינוך בכ–137 אלף שקל בעמותה.

נראה שהמסרים עוברים הלאה. באתר אינטרנט של בנות השירות הלאומי מספרות כמה מהן על השיעורים הקבועים שהן מעבירות בגנים ובבתי הספר. "קרית אונו זה מקום שבו החברה היא High Society, אבל חסר הרגש של הקרבה ליהדות. זה מה שאנחנו מביאות", כתבה אחת. אחרת הוסיפה שהשירות ב"מעיינות" מתאים למי ש"רוצה להעמיק את הזהות של ילדי ישראל ולקרבם לאבינו שבשמים". בת שירות נוספת סיכמה כי מדובר ב"שליחות יהודית, חיבור עם ישראל, אחדות וגאולה".

גלברד: בנות השירות הלאומי היו מגיעות רק לקראת החגים, אבל בשלב כלשהו הן קיבלו שעה קבועה במערכת

מפגש ראשון של קבוצת הורים בהרצליה, השבוע
מפגש ראשון של קבוצת הורים בהרצליה, השבוע. 756 אנשים חתמו עד כה על עצומה של "הרצליה חופשית"צילום: דודו בכר

הרצליה

ילדיו של עודד גלברד לומדים באחד מבתי הספר היסודיים בהרצליה. "בהתחלה בנות השירות הלאומי היו מגיעות רק לקראת החגים ומעבירות שיעורים, אבל בשלב כלשהו הוחלט להרחיב את הפעילות והן קיבלו שעה קבועה במערכת", הוא מספר. בהדרגה למדו ההורים על דברים שנאמרו בפעילות: "אלוהים אוהב יותר ילדים שמתפללים", אזהרה כי מי שלא צם ביום הכיפורים "שורף לו בגרון" ואמירות שונות על בנייתו מחדש של בית המקדש, שהביאו את המורה להפסיק את השיעור.

"עשינו חוג בית והחלטנו לפנות למנהלת", אומר גלברד, "היא נדהמה לשמוע את העדויות. לא היה לה מושג על כך, אבל היא אמרה שהמורות מפקחות בכיתה. ההשגחה הזאת היא לא הפתרון. אנחנו סומכים על המורים שלנו ורוצים להחזיר להם את החינוך. המנהלת הבטיחה לבדוק את הדברים. אחרי 48 שעות נאמר שהעמותה לא תיכנס יותר. אז גם הבנו שלא מדובר בבעיה רק של בית הספר שלנו. התחלנו לעבוד בכל העיר".

756 אנשים חתמו עד כה על עצומה שהפיצה לפני כשבועיים "הרצליה חופשית", בדרישה להרחקת העמותות הדתיות. רוב החותמים הם הורים לילדים בבתי ספר יסודיים ובגנים. נדמה גם כי זוהי זירת הפעילות העיקרית של ארגון "יחד" — אף הוא חלק מהמרכזים לזהות יהודית. את הארגון מפעיל הגרעין התורני בהרצליה. חלק מחברי העמותה הם גם חברי מרכז מפלגת הבית היהודי, בדומה לאיתי גרנק, מנכ"ל ארגון "זהות" המייצג את כ–45 המרכזים לזהות יהודית. לפי דו"ח מולד שפורסם לאחרונה, ב–2016 קיבלה העמותה כ–411 אלף שקלים ממשרד החינוך.

השבוע נערך בהרצליה מפגש ראשון, בהשתתפות כ–30 אנשים. בשבוע הקרוב נקבעה פגישה עם ראש העיר, משה פדלון.

פנסו: "למה ספר לימוד במדעים לכיתה ב' צריך לצטט מהתנ"ך כאשר לומדים על הנחש?"

ניר פנסו נוגה פריינטה-כרמי. פעילים בצור הדסה
ניר פנסו נוגה פריינטה-כרמי. פעילים בצור הדסהצילום: אוליבייה פיטוסי

צור הדסה

התארגנות ההורים בצור הדסה שליד ירושלים החלה לפני כחודש וחצי. לדברי ניר פנסו, "בשנים האחרונות אנחנו מרגישים יותר את תהליכי ההדתה בבתי הספר. זה מתחיל בספרי הלימוד וזולג לטקסים לקראת שבועות ומתן תורה: פעם הם נערכו בכיתות והתייחסו להתחדשות הטבע, היום הם מתקיימים בבית הכנסת האורתודוקסי, עמוסים במסרים דתיים ובהוקרה לבית המקדש". במפגש הפעילים הראשון שנערך לפני כמה שבועות השתתפו כ–30 אנשים. בקבוצת הוואטסאפ יש כבר כ-100 חברים.

בשונה מעט מקרית אונו, הרצליה ומקומות נוספים, נדמה שמוקד הפעילות של הקבוצה כאן הוא ספרי הלימוד. "מטרה מרכזית שלנו היא לעורר מודעות וערנות של ההורים", אומר פנסו, "אנחנו מקבלים עכשיו את הספרים לשנה הבאה ועוברים עליהם. למה, למשל, ספר לימוד במדעים לכיתה ב' צריך לצטט מהתנ"ך כאשר לומדים על הנחש או על יונה ועורב? כאשר מכניסים את אלוהים לספר מדע, אלוהים הפך לעובדה מדעית. למה בספר לשון, ההצדקה לכיבוד הורים היא שמדובר ב'אחת המצוות החשובות ביותר בתורה'? אחרי שנגבש רשימה של קטעים, נבוא לבתי הספר ונבקש לתווך אותם כמו שצריך". לדברי נוגה פריינטה־כרמי, פעילה נוספת ביישוב, ההתארגנות היא "ערוץ תקשורת עם בתי הספר. אנחנו נמצאים במצב חדש, שבו הורים חייבים לעמוד על המשמר. יש לנו אפשרות להשפיע. עכשיו צריך להשתמש בה".

ויינשטיין: "מאז הגן, ברור לילדים שאלוהים הוא ישות קיימת"

מימין: ליאת ויינשטיין, רוני קציר, קשת אוחיון דעדוש. נלחמות בהדתה בראשון לציון
מימין: ליאת ויינשטיין, רוני קציר, קשת אוחיון דעדוש. נלחמות בהדתה בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

ראשון לציון

לפני כחודש פרסמה קשת אוחיון מראשון לציון פוסט בפייסבוק ובו סיפרה כיצד במסגרת שיעור על הכנת שמן זית בקייטנה העירונית בגן של בתה, הסביר לילדים נציג עמותה דתית כי כל מעשה טוב שלהם מקדם את בניית בית המקדש. "אני אחליט איך לספר לבת שלי על אלוהים, ובניית בית המקדש השלישי הוא שיח דתי־משיחי, שאיכשהו מצא את דרכו לגן החילוני של הבת שלי", היא כתבה. יחד עם ליאת ויינשטיין ורוני קציר הקימה קבוצת הורים. במפגש בשבוע שעבר השתתפו חלק כ–25 פעילים. ברשת החברתית יש כבר כ-230 חברים.

"אחרי הפוסט הבנתי שאני לא לבד", מספרת אוחיון. "כל חיי לא שמעתי על בית המקדש כמו שהבת שלי שמעה בחמש השנים האחרונות. לא הייתי אקטיביסטית, אבל זה מספיק מרתיח אותי כדי לעשות מעשה. כך גם רוב ההורים שהיו במפגש". קציר החליטה לפעול, לאחר שבגן החילוני של בנה נאמר כי רק מי שצם ביום הכיפורים זכאי להירשם ב"ספר החיים", ואילו ויינשטיין מספרת כי "מאז הגן, ברור לילדים שאלוהים הוא ישות קיימת. זה מובן מאליו".

לצד המטרות המוכרות ממקומות אחרים — בדיקת ספרי הלימוד ("נבקש מהמורה לדלג על עמודים מסוימים", אומרת ויינשטיין) ומיפוי הגופים דתיים הנכנסים לגן או לבית הספר — מעודדת הקבוצה הצטרפות לוועדי ההורים הקיימים, בניסיון לשנות מבפנים ולהגביר את הפיקוח על מוסדות החינוך. לדברי קציר, "אין לנו פריבילגיה להמשיך ולשבת בשקט". רעיון אחר הוא לגבש "תו חילוני", שעם הזמן "ישמש אחד השיקולים בהרשמה לבתי ספר", מוסיפה אוחיון.

אשדוד

בשנת הלימודים הקודמת החלה בתה של ליאת זוהר, שלמדה בגן ילדים באשדוד, לברך את "ברכת המזון" בארוחות המשפחתיות. "היא לא הבינה למה אנחנו לא מברכים בבית, והכריחה אותנו לומר את הברכה", מספרת זוהר, "בהמשך היא גם שאלה למה אנחנו לא מדליקים נרות שבת, ובפסח היא ממש פחדה לאכול חמץ. היא היתה בהלם כאשר אבא שלה אמר שהוא לא מאמין באלוהים, כי בגן אמרו לה שחייבים להאמין. זה מאוד העסיק אותה, נראה לה מוזר. אלה דברים שפעילי עמותה דתית לימדו בגן. לקראת סוף השנה ביקשתי לדעת מראש מתי הם מגיעים, כדי לדעת מתי לא לשלוח את הילדה. ההורות שלנו התערערה כי אנחנו חיים אחרים מכפי שמלמדים בגן". מיותר לציין כי מדובר בגן ממלכתי.

באשדוד מתוכנן כנס ראשון של פעילים בעוד כשבועיים. זוהר אומרת שחבלי ההתארגנות אינם פשוטים, בעיקר על רקע חוסר מודעות של ההורים לפעילות העמותות הדתיות בגני הילדים. על הטענה הרווחת בסגנון "למה את נגד יהדות", היא עונה ש"הבעיה היא מי מעביר את שיעורי היהדות. כשאני למדתי, אם כבר מישהו דיבר על אלוהים אלה היו המורים שעברו הכשרה. היום נכנסים לבתי הספר ולגנים בנות שירות לאומי וחברי גרעין תורני, שמבחינתם יש רק דרך אחת ועדיף שלא ישאלו שאלות. אין שום היגיון שדווקא האנשים האלה יעבירו תכנים כל כך רגישים לילדים, בטח בגילאים הנמוכים. אני לא בורחת מיהדות, אלא רוצה שהאנשים שיש להם את הכלים הנכונים יעסקו בכך".

"הילדים והמורים היו צמאים לידע ביהדות. אני חושבת שהגישה הפתוחה הביאה הצלחה בקרב הילדים", כתבה בת שירות לאומי ששירתה במדרשת צוריאל באשדוד. אחרת רשמה בגאווה כי "לימדתי את אחד התלמידים בכיתה ב' על קבלת שבת. האמא של התלמיד סיפרה למנהלת שהוא לא מוכן לקבל שבת עם טלוויזיה או לעשות קידוש ליד טלוויזיה, ופשוט גרר את כל משפחתו לעשות כל שישי קבלת שבת נורמלית. אחר כך הם גילו כמה שזה נכון למשפחה". ב-2016 הסתכמה תמיכת משרד החינוך במדרשה בכ-529 אלף שקלים. 

פעילי "רמת השרון חופשית" שלחו מכתבים למנהלי בתי הספר היסודיים בעיר הקוראים לא להכניס עמותות בעלות מאפיינים דתיים

הפגנה נגד כפייה דתית ברמת השרון. בשבועות האחרונים התגברה הפעילות נגד הגרעין התורני המקומי
הפגנה נגד כפייה דתית ברמת השרון. בשבועות האחרונים התגברה הפעילות נגד הגרעין התורני המקומיצילום: עמותת רמת השרון חופשית

רמת השרון

בשבועות האחרונים התגברה הפעילות נגד הגרעין התורני המקומי, אשר אף הוא הגיע ממצפה יריחו ונהנה מחסות נדיבה של האוליגרך יצחק מירילשוילי, שנחקר לאחרונה במשטרה בפרשת דרעי. ביום ראשון הפגינו כ–100 תושבים נגד בנות השירות הלאומי שמפעיל הגרעין. "אין כניסה למניפולציה גרעינית" ו"אנחנו לא עגלה ריקה", נכתב על השלטים.

בתחילת יולי שלחו פעילי "רמת השרון חופשית" מכתבים למנהלי בתי הספר היסודיים בעיר, הקוראים ש"לא להכניס יותר עמותות בעלות מאפיינים דתיים". בינתיים לא התקבלה תשובה מהמנהלים, גם לא מהעירייה. דו"ח מולד מצטט ראיון שנתן ראש הגרעין, נתנאל סימנטוב, לפני כמה שנים, שבו אמר כי "מרכז העצבים ומוקד קבלת ההחלטות הוא גוש דן. לכן השפעה שם היא השפעה ישירה על כלל דמותה של ישראל". נדמה כי בנות השירות הלאומי מפנימות את המסר: אחת הבנות כתבה כי השירות מתאים למי שיש לה "תחושת שליחות, ולהט לקרב ולהתקרב אל ריבונו של עולם". ב-2016 קיבל הגרעין 1.3 מיליון שקלים ממשרד החינוך וכ–165 אלף שקלים נוספים ממשרד החקלאות.

אם בחינוך היסודי בהרצליה עדיין לא ברור מה יקרה בשנת הלימודים הקרובה, בחינוך העל־יסודי מסתמן שינוי. לדברי מקור הבקיא בחינוך העירוני, התנגדות הורים הביאה בכמה מקומות להפסקת ההתקשרות עם מדרשת להב האורתודוקסית, המעבירה שיעורים וסדנאות בתחום החינוך הערכי־החברתי והזהות היהודית. "ההורים לא מבינים למה דווקא ארגון דתי צריך להעביר שיעורים על יחסים חברתיים", אומר המקור.

ממדרשת להב נמסר כי היא "פועלת בעשרות בתי ספר בשיתוף פעולה מלא עם הצוות החינוכי, כדי לקדם את השיח והמפגש בין האוכלוסיות השונות. יעידו תלמידים, מורים ומנהלים כי איננו 'מדיתים' ואיננו מנסים להשפיע בשום אופן על אורח חייו הפרטי של התלמיד. מצער שקמפיין ההדתה המניפולטיבי מנסה להגביר את השסעים. בתי הספר הבודדים אשר נאלצו להפסיק את הפעילות, עשו זאת מתוך צער וכאב".

גבעתיים

השבוע פרסמה עיריית גבעתיים נוהל "כניסת עמותות וגופים חיצוניים למוסדות החינוך בעיר", בהמשך להודעת ראש העיר, רן קוניק, מלפני כחודש. הנוהל, המתפרסם כאן לראשונה, מטיל על מנהל המוסד החינוכי — גן ילדים או בית ספר — שורה של הגבלות להכנסת הגוף החיצוני: ראשית עליו לוודא כי העמותה קיבלה את האישורים הנדרשים ממשרד החינוך ומהעירייה; בהמשך עליו לעדכן את ועד ההורים ולדרוש מהגוף החיצוני "מידע רב ככל האפשר על מטרותיו ופעילויותיו", ואותו הוא צריך להעמיד לרשות כלל ההורים; השלב הבא הוא דיון והצבעה באסיפה. גם אם תאושר התוכנית, וזאת נקודה עקרונית, לילדיהם של ההורים המתנגדים "תוצע פעילות חלופית על ידי הצוות החינוכי". לפי הנוהל, ניתן אמנם לאשר תוכנית ברוב רגיל, אך לא נראה שגננת או מנהל יסתפקו בתמיכה של 51% מההורים. בפועל, הרף יהיה כנראה גבוה יותר.

קבוצת ההורים בגבעתיים היא הוותיקה ביותר מבין ההתארגנויות ברחבי הארץ. פעילותה היתה זרז משמעותי בהחלטת העירייה. "כשהתחלנו היה קשה להביע דעה שמתנגדת לפעילות העמותות הדתיות בגנים או זאת של הגרעין התורני", אומרים ב"גבעתיים חופשית", "מאז הצלחנו לחשוף הרבה אנשים לאינפורמציה שלא הכירו, למשל שהעמותות הן שלוחות פוליטיות של הבית היהודי. השיח בעיר מתחיל להשתנות".

על הנוהל החדש אומרים בקבוצה: "לקראת שנת הלימודים הקרובה אנחנו מצפים לראות את ההודעה הופכת למדיניות מסודרת וברורה, ומקווים שהיא אכן תמנע את כניסת העמותה המקומית לגני הילדים. מנגד, העירייה לא עושה דבר מול הגרעין התורני, ואפילו נותנת חסות לחלק מהפעילויות שלו. גם חב"ד נהנית מחופש פעולה גדול. לצערנו, יש עדיין הרבה עבודה".

מנכ"ל ארגון "זהות", גרנק, סירב להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ