הכנסייה היוונית מוכרת את נכסיה בכל מחיר

הרחק מעיני הציבור מתפרקת הפטריארכיה היוונית האורתודוקסית מקרקעותיה בישראל. היא מוכרת אותן במחירים נמוכים לחברות עלומות במקלטי מס — ומסרבת לספק הסברים, גם לחברי קהילתה שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבעת אורנים בירושלים, אתמול
גבעת אורנים בירושלים, אתמול. תושבים: ערך הקרקע ירד אחרי הפרסום על המכירהצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

3.3 מיליון דולר, זה הסכום ששילמה חברה עלומה הרשומה במקלט מס בעבור שכונה שלמה בלב ירושלים ובה 240 דירות, מרכז מסחרי ושטחים פתוחים. מי שמכרה את השטח עליו בנויה שכונת "גבעת אורנים" היא הפטריארכיה היוונית האורתודוקסית. בשנים הספורות שחלפו מאז הספיקה כבר השכונה, הממוקמת בין רחביה לקטמון, לעבור שוב ידיים — לידי בעלותה של חברה עלומה אחרת הרשומה גם היא במקלט מס. בכל האמור בבעלת הקרקע המקורית, מקרה זה אינו חריג. בשנים האחרונות החלה הפטריארכיה למכור את שטחי הנדל"ן הרבים שהחזיקה במקומות שונים בארץ לחברות פרטיות, במחירים נמוכים במיוחד ומעוררי תהיות.

בעוד שהסיבה לגל מכירות הקרקע ולתנאי הרכישה נותרת מסתורית, שלושה הסכמים שהגיעו לידי "הארץ" שופכים מעט אור על הנעשה. למשל, מלבד מכירת הנדל"ן בירושלים — על פי המסמכים נמכרו כשישה דונמים באזור כיכר השעון ביפו, הכוללים עשרות עסקים, תמורת 1.5 מיליון דולר בלבד. 430 דונמים בקיסריה, כולל חלקים גדולים מהגן הלאומי והאמפיתיאטרון, נמכרו במיליון דולר בלבד.

בכל המקרים הרוכשות הן חברות פרטיות זרות הרשומות במקלטי מס, ואי אפשר לקבל מידע על בעלי המניות שלהם או לדעת למי שייכת היד שחותמת על ההמחאה. בעוד עשרות שנים, כאשר יסתיימו חוזי החכירה הקיימים על אותם שטחים, יהפכו אותן חברות עלומות לבעלים הבלעדיים של הקרקעות והבתים עליהם ששוויים נאמד במאות מיליוני שקלים.

הכנסייה היוונית האורתודוקסית נחשבת בעלת הקרקעות השנייה בגודלה בישראל, אחרי רשות מקרקעי ישראל. רוב הקרקעות נרכשו על ידי הכנסייה או הועברו לידיה במשך המאה ה–19. באופן מסורתי הכנסייה לא מכרה את הקרקעות שלה, אלא החכירה אותן לתקופות ארוכות, לרוב 99 שנים, ולרוב לגופים ציבוריים כמו קק"ל או רשות מקרקעי ישראל.

לפני כשש שנים, תחת מנהיגותו של הפטריארך תיאופילוס השלישי, החלה הפטריארכיה בירושלים לבצע שורה של עסקאות מכירה עם גופים פרטיים, שבסופה הידלדל מאוד מלאי הקרקעות שבידה. ככל הידוע, עד עתה מכרה הכנסייה את רוב הקרקעות שלה בירושלים, חלקים מהקרקעות שלה ביפו, קיסריה, רמלה, נצרת וטבריה וכן נכסים, כגון בניינים בודדים ודירות בירושלים וביפו.

המתנגדים להסכמים בתוך הקהילה קראו להחרים את הפטריארך ולפעול להדחתו

צילום: Mahmoud Illean / AP

ככל הידוע, ההסכם הגדול הראשון נחתם בשנת 2011. אז החכירה הכנסייה מאות דונמים בשכונות טלביה, רחביה וניות בירושלים לקבוצת יזמים ישראלים שהתאגדה תחת השם "ניות־קוממיות". לפני כשנה נחתם הסכם למכירה מלאה של הקרקעות האלו לאותה קבוצת יזמים, שהתאגדה תחת שם מעט שונה, "ניות־קוממיות השקעות". סכום העסקאות אינו ידוע והיזם היחיד בקבוצה שהזדהה הוא איש העסקים נועם בן דוד.

שתי העסקאות הללו עוררו סערה, שכן הן מעמידות בסכנה את מעמדם של כאלף בעלי דירות בשכונות אלה. על פי החוק, עם תום תקופת החכירה, בעוד כ–30 שנה, יעברו הקרקע והדירות לידי הבעלים הרשומים ובעלי הדירות צפויים לאבד את רכושם. מעבר לכך שלזמן הבעלות שלהם על דירתם הוצמד שעון חול, מחירי הנדל"ן באזורים הללו ירדו בצורה דרסטית בעקבות העסקאות, מצב שמקשה על מעבר לדירה חדשה. באחרונה, בעקבות לחץ ציבורי, החלו המדינה וקק"ל (שחכרה את הקרקע במקור מהכנסייה) לפעול בניסיון למצוא פתרון. ח"כ רחל עזריה מסיעת כולנו אף הגישה הצעת חוק שתאפשר לממשלה להפקיע את הקרקעות שנמכרו כדי למנוע פגיעה בדיירים. עם זאת, מקורות בכנסת מעריכים כי החוק לא יעבור במתכונת הנוכחית.

גבעת אורנים

לאחר שאותה עסקה בירושלים פורסמה התגלו עסקאות נוספות שביצעה הכנסייה עם יזמים פרטיים, שפרטיהן לרוב נותרו רחוקים מהעין הציבורית. אלו, לא התקבלו ברוח טובה בקרב גורמים בכנסייה היוונית, בעיקר בקהילות ביפו ובצפון וכן בירדן וברשות הפלסטינית. מדובר בעסקאות מושחתות, זעמו בקהילות הללו, שפגעו קשות במעמד הכנסייה וביכולתה לפעול למען הקהילה האורתודוקסית בישראל. באחרונה החריפו המתנגדים להסכמים את הביקורת שלהם על הפטריארך ואף קראו להחרימו ולפעול להדחתו.

"אנחנו רואים במכירה פעולה של השמדה של הקיום הנוצרי־האורתודוקסי בארץ", אמר בחודש שעבר ויקטור זכאכ, יושב ראש אגודת הצדקה האורתודוקסית ביפו, שהיה בין מאות מבני הקהילה האורתודוקסית שהפגינו מול משרדי הפטריארכיה בעיר העתיקה בירושלים. "זה נמכר לכל מיני חברות קש, גופים בדיוניים שלא קיימים", הוסיף. "אין פה שקיפות, אין פה תום לב".

הכנסייה היוונית האורתודוקסית נחשבת בעלת הקרקעות השנייה בגודלה בישראל

נכסים של הפטריארכיה היוונית סמוך לכיכר השעון ביפו, בשבוע שעבר
נכסים של הפטריארכיה היוונית סמוך לכיכר השעון ביפו, בשבוע שעבר. מקור המקורב לעסקאות: החכירה בעיר תסתיים עוד 87 שניםצילום: דודו בכר

ואכן, משלושת הסכמי המכירה שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי המחירים ששולמו נמוכים ולכאורה בלתי סבירים. כמו כן, אי אפשר לאתר את מי שעומד מאחורי הגופים הרוכשים. לדוגמה, בעבור 3.3 מיליון דולר ששולמו לכנסייה בתמורה לקרקע בגבעת אורנים בירושלים קיבלה חברה בשם Kronti Investments Limited, הרשומה באיי הבתולה, לא פחות מ–27 דונם ועליהם כ–240 דירות ומרכז מסחרי גדול. לשם המחשה, דירה קטנה אחת באזור זה יכולה להימכר בנקל בשני מיליון שקלים. אף כי הסכם החכירה הנוכחי של השטח יפוג רק בעוד 52 שנים, התושבים כבר מרגישים את השפעת העסקה. "מיד עם פרסום דבר המכירה המחירים צנחו, לפעמים גם ב–60%", אומרת נאוה בת צו"ר, תושבת השכונה המנסה לאגד את תושבי קרקעות הכנסייה בירושלים. "הנכס הפך לבלתי סחיר. רכשתי את הבית בכסף מלא, בלי שהיה לי מושג שיש בעיה, ועכשיו אני אשאר בלי כלום". בת צו"ר קוראת לבעלי הדירות שלא להתפתות לעסקאות פרטניות עם היזמים שרכשו את הקרקע, כדי להפעיל על הממשלה לחץ למצוא פתרון כולל.

בינתיים, כאשר אין פתרון באופק, מתברר כי בעל הבית השתנה שוב. בחודש מארס האחרון נמכרה הקרקע בשנית, הפעם לחברה בשם "אורנים לימיטד" הרשומה באיי קיימן. המחיר ששילמה אורנים בעבור הקרקע אינו ידוע בשלב זה.

השטחים ביפו

שני סכומים אחרים שכן ידועים הם אלה שנכנסו לקופת הכנסייה בעקבות העסקאות בקיסריה וביפו, שגם בהן לא ידוע הרבה על זהותם האמיתית של המחזיקים בנכס. בעסקה שנחתמה באשר לשישה דונמים ביפו בדצמבר 2013, קיבלו אותם רוכשים בעבור 1.5 מיליון דולר שטחים מסחריים יקרים במתחם כיכר השעון, וכן עשרות עסקים ובתי מגורים ברחוב יפת, רחוב בית אשל, רחוב שמעון הצדיק ועוד. לפי המסמכים, את השטח רכשה חברה בשם Bona Trading Limited, הרשומה באיי סנט וינסנט והגרנדינים שבים הקריבי ומיוצגת בארץ על ידי עורכת הדין כלנית סלטון־עקריש. "זו לא מכירה, זו גניבה", אומר פיטר חבש, פעיל בקהילה האורתודוקסית ביפו המתנגד לעסקאות. "כשאתה מוכר נכס ששווה איקס ברבע איקס, זה לא הגיוני. זה גם הקדשים, אסור למכור אותם. הקדש זה ווקף, ווקף פירושו עומד, זה אמור היה להישאר בכנסייה לטובת הקהילה".

האמפיתיאטרון בקיסריה. פעיל בקהילה האורתודוקסית: זו לא מכירה, זו גניבה
האמפיתיאטרון בקיסריה. פעיל בקהילה האורתודוקסית: זו לא מכירה, זו גניבהצילום: Yadid Levy / robertharding

היום חוכרת את הקרקעות חברת "קיסריה השקעות" וגם בה הופתעו מהעסקה שסגרה הכנסייה. לפני כמה חודשים החליטו שם להגיש תביעה נגד הפטריארך ונגד החברה הרוכשת, בטענה שעל פי הסכם החכירה יש לחוכר זכות ראשונים לרכוש את הקרקע. התביעה עדיין מתבררת בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

באוגוסט 2015 נחתם הסכם נוסף, הפעם למכירת קרקעות הכנסייה בקיסריה. הקונה היתה חברת Senet ventures inc שרשומה גם היא באיי סנט וינסנט והגרנדינים ומיוצגת גם היא על ידי עו"ד סלטון־עקריש. במקרה זה החברה שילמה לכנסייה מיליון דולר בלבד ותמורתם קיבלה כ–430 דונם באזור היקר ביותר בארץ. רוב השטח נמצא בתוך הגן הלאומי קיסריה והוא כולל גם את האמפיתאטרון העתיק וכן קרקעות ומבנים של קיבוץ שדות ים.

השטחים בקיסריה

אף כי על הנייר מדובר בסכומים פעוטים בעבור חלקות קרקע גדולות מאוד, באזורים היקרים ביותר — מקור המקורב לאחת העסקאות הסביר כי העובדה שעל הקרקעות יש הסכמי חכירה ארוכי טווח מפחיתה מאוד את מחיר הקרקע. "הם בעצם קונים בעלות ריקה", אמר. "ביפו יסתיים חוזה החכירה הנוכחי בעוד 87 שנים ואילו בקיסריה בעוד 124". עם זאת, לדברי אותו מקור, החברה הרוכשת יכולה להשפיע כבר עתה על הליכי תכנון ופיתוח של האזורים ולדרוש תשלום מהחוכרים בעבור הסכמתה לפיתוח.

ל"הארץ" נודע כי עסקאות דומות נעשו גם בטבריה (שם נמכרו 11 דונם בשטחים הסמוכים מאוד לחוף הכנרת), ברמלה ובמקומות נוספים. לטענת גורמים המקורבים לנושא, גם במקרים הללו שולמו סכומים נמוכים תמורת הקרקע.

עו"ד שמואל בקר, המייצג את חברת קרונטי, סירב להגיב. עו"ד סלטון־עקריש, המייצגת את חברת Bona וחברת Senet ventures, לא השיבה לפנייה. מנציגות הפטריארכיה בישראל נמסר: "מדובר בהאשמות שווא שאין להן אחיזה במציאות מטעם גורמים מפלגים בקהילה. לאור המורכבות המשפטית של הנושאים וניצולם לרעה, כלל הטענות הנשמעות בתקופה האחרונה יקבלו מענה הולם מטעמנו בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ