המאבק על הצ'יטה של באר שבע והתנין של ג'סר א-זרקא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריטי האוסף במוזיאון שבתל אביב, השבוע
פריטי האוסף במוזיאון שבתל אביב, השבועצילום: Oded Balilty/אי־פי
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

אוסף טבע היסטורי ובו פריטים נדירים מהחי והצומח של ארץ ישראל, עומד במרכז המאבק של משרד החינוך הפלסטיני בתמיכת נשים פלסטיניות. האוסף, ובו כמה מהפריטים האחרונים של בעלי החיים שהסתובבו בארץ לפני שבני האדם הכחידו אותם, נתרם על ידי האגודה הגרמנית לחקר ארץ הקודש, למוזיאון הטבע החדש שנפתח באוניברסיטת תל אביב.

האוסף מוצג בשבועיים האחרונים במוזיאון עם פתיחתו, מה שעורר את מחאתן של תלמידות ובוגרות בית הספר הגרמני-קתולי בירושלים, שמופעל על ידי האגודה הגרמנית. משרד החינוך הפלסטיני פרסם הודעת גינוי להחלטה להעביר את האוסף. מנגד, גורמים המכירים את האוסף טוענים כי בתנאי האחסון של האוסף בירושלים, אם הוא לא היה מועבר, הוא היה מתפורר מחוסר טיפול.

פריטי האוסף מוצגים במוזיאון הטבע בתל אביב, השבועצילום: Oded Balilty/אי־פי
פריטי האוסף מוצגים במוזיאון שבתל אביב, השבועצילום: Oded Balilty/אי־פי

האוסף, המוכר כ"אוסף האב שמיץ'", אוגד על ידי ארנסט שמיץ', כומר גרמני קתולי שחי ועבד בירושלים בין 1908 ל-1922, והוא כולל פריטים נדירים מאוד מהחי והצומח של ארץ ישראל. שמיץ', שמונה לעמוד בראש האגודה הגרמנית בירושלים, פתח מוזיאון לטבע במרתף אכסניית פאולוס הקדוש שמול שער שכם. "נפוצה שמועה שיש מישהו שמשלם טוב וציידים התחילו להביא לו בעלי חיים", מספר פרופ' חיים גורן מהמכללה האקדמית תל חי, שחקר את חייו ופועלו של שמיץ'. "הוא היה שולח את בעלי החיים לגרמניה, שליש הוא היה מקבל בחזרה, שליש נשמר בגרמניה ושליש נמכר כדי לממן את המשלוחים".

האוסף נותר במרתפי האכסניה והיה מוכר היטב לתלמידות בית הספר שמידט שהוקם בצמוד על ידי האגודה הגרמנית. קולג' שמידט נחשב לאחד ממוסדות החינוך הטובים בירושלים, והתלמידות ראו באוסף חלק מהמורשת של בית הספר. בשנת 1978 חשף הזואולוג פרופ' יוסי לשם, בסיוע ההיסטוריון פרופ' אלחנן ריינר, את האוסף ששכן במרתף. האוסף כולל כמה מהפריטים האחרונים של בעלי החיים שהסתובבו בארץ לפני שבני האדם השמידו אותם, בהם התנין האחרון שניצוד בארץ, הצ'יטה האחרונה, עיט שחור נדיר ביותר ואחד מאחרוני הראמים שהלכו בארץ. זאת בנוסף לעשרות בעלי כנף ויונקים נדירים. האוסף כולל גם אוסף פרפרים וחרקים גדול, אוסף של 40 מיני נמלים, אוסף ביצים וצמחים ועוד.

לפני כ-15 שנה החל מו"מ בין האגודה הגרמנית למוזיאון הטבע על שם שטיינהרט על העברת האוסף. הפרופסורים לשם וגורן, כמו גם גורמים נוספים המעורים בתחום, חששו שהשארת האוסף בתנאים לא טובים בירושלים יביא להתפוררותו. "הוא היה במצב קטסטרופלי, אם לא היינו מעבירים אותו הוא היה הולך", אומר לשם. לפני כעשור, לאחר חילופי גברי בהנהלת האגודה, הסכימו באגודה הגרמנית להעברת האוסף ונחתם הסכם להשאלה לדורות של האוסף למוזיאון. על פי ההסכם, האוסף הועבר כתרומה קבועה למוזיאון ובתמורה התחייב המוזיאון לשקם את המוצגים ולציין בשילוט את חשיבותו ואת תולדות המחקר הגרמני של הטבע בארץ. בשנים האחרונות האוסף שוקם ועם פתיחת המוזיאון לפני כשבועיים הוא שולב בתצוגות. הפתיחה עוררה את הנושא בקרב בוגרות בית הספר ופעילים פלסטינים בירושלים, שהחלו למחות נגד ההסכם והעברת האוסף.

האוסף במוזיאון הטבע, השבוע. "הרס של התרבות והקשרים ההיסטוריים ששרדו יותר ממאה שנה", כתבה בוגרת בית הספרצילום: Oded Balilty/אי־פי
האוסף של שמיץ' במוזיאון, השבועצילום: Oded Balilty/אי־פי

"ההחלטה נוטשת את המורשת של הקשרים בין הכנסייה והעם הגרמני לעם הפלסטיני. היא לא רק מכירה בכיבוש ובסיפוח של ירושלים, אלא גם בוגדת בדורות של פלסטינים שהתחנכו בבית הספר. אי אפשר להגדיר את זה מלבד חבלה, הרס ההיסטוריה, התרבות והקשרים ההיסטוריים ששרדו יותר ממאה שנה", כתבה בוגרת המוסד, נדיה חרחש. בימים האחרונים הצטרף גם משרד החינוך הפלסטיני למחאה ופרסם גינוי להחלטת האגודה הגרמנית: "יחידת אל-קודס (של המשרד, נ"ח) מגנה את התרומה של בית הספר שמידט באמצעות האגודה הגרמנית של ארץ הקודש למוזיאון הציוני", נכתב בהודעה שמפרטת כי האוסף כולל את "החיות הפלסטיניות ובהן הצ'יטה של באר שבע והתנין של ג'סר א-זרקא" וכן שהמוזיאון, באוניברסיטת תל אביב, הוקם על חורבות הכפר שייח-מוניס.

בהודעה שפרסם בית הספר שמידט נאמר כי האוסף לא היה שייך לבית הספר, אלא לאגודה הגרמנית, ולכן לבית הספר לא היה חלק בהחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ