כ-80 עולים מאתיופיה נחתו בישראל; בקהילה דורשים להעלות עוד אלפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגיגות באולם קבלת הפנים של נתב"ג לאחר הגעת העולים החדשים מאתיופיה
חגיגות באולם קבלת הפנים של נתב"ג לאחר הגעת העולים החדשים מאתיופיהצילום: מוטי מילרוד
לי ירון
לי ירון
לי ירון
לי ירון

בעקבות החלטת הממשלה מספטמבר האחרון להעלות כ-1,000 מיהודי מאתיופיה, עלתה הערב (שני) לישראל הקבוצה הראשונה, ובה כ-80 בני אדם. הם צפויים להתאחד עם בני משפחותיהם המתגוררים בישראל. כ-7,700 איש עדיין ממתינים לעלות ארצה, וממטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה נמסר כי "אנו דורשים העלאה גורפת של כלל בני הקהילה".

"דורשים העלאה גורפת של כלל בני הקהילה". ישראלים ממתינים להגעת בני משפחותיהם באולם מקבלי הפנים של נתב"גצילום: מוטי מילרוד

אטמקוט בן ה-29, חזן בבית הכנסת תקוות ציון בגונדר זה שמונה שנים, המתין לעלייה ארצה במשך 15 שנים. "הרבה זמן אנחנו מחכים לעלות לארץ ישראל ועכשיו אני עולה בעזרת השם", אמר היום ל"הארץ" לפני עלייתו למטוס.

בשנת 2015 התחייבה הממשלה להעלות את שארית בני הפלשמורה המתגוררים באתיופיה, אך בפועל העלתה רק 1,300 מתוך כ-9,000 ממתינים. לפני כחמישה חודשים התקבלה ההחלטה להעלות עוד 1,000 מבני הקהילה. במסגרתה, יעלו לישראל הורים לילדים שכבר נמצאים בישראל, ויחד איתם יוכלו לעלות גם בנותיהם ובניהם הקטינים והרווקים.

נתב"ג, הערבצילום: מוטי מילרוד

ההחלטה לאפשר רק לחלק מבני הפלשמורה לעלות לארץ עוררה זעם בקרב הקהילה באתיופיה, ובנובמבר האחרון הפגינו מאות בבית כנסת באדיס אבבה במחאה על הצעד. לדבריהם, המהלך יקרע בין משפחות.

ממטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה נמסר כי הממשלה לא עמדה בהחלטותיה משנת 2015, וכינו את ההחלטה הנוכחית להעלות רק 1,000 איש ארצה "משחק אכזרי שמציב הורים בבחירה בלתי אנושית, בין הילדים שלהם בארץ לבין הילדים שלהם באתיופיה".

נתב"ג, הערבצילום: מוטי מילרוד

על פי מטה המאבק, "אנו רחוקים מלהסתפק במימוש החלקי והשטחי של ההחלטה שקיבלה ממשלת בנימין נתניהו משנת 2015. כאשר ממשלת ישראל מתחננת מול קהילות אחרות בעולם לעלות ארצה, היא מתעלמת מהחלטותיה בנוגע לשארית יהודי אתיופיה, וכך ממשיכה באפליה של בני העדה האתיופית."

נתב"ג, הערבצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ