שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חרף האיומים, מאות השתתפו במצעד הגאווה הראשון בנתניה

המצעד התקיים ללא תקריות חריגות, אף שברחבי העיר נתלו כרזות נגדו וברשתות החברתיות הופצו איומים נגד מארגניו. העירייה לא תמכה במצעד וראשת העיר לא הגיעה אליו אף שהוזמנה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מצעד הגאווה בנתניה, היום
מצעד הגאווה בנתניה, היוםצילום: תומר אפלבאום

כ-400 בני אדם השתתפו היום (שישי) במצעד הגאווה הראשון בנתניה, שהתקיים ללא תקריות חריגות. זאת, לאחר שברחבי העיר נתלו כרזות נגד קיום המצעד וברשתות החברתיות הופצו איומים נגד מארגניו. הצועדים יצאו מטיילת ניצה בעיר וקיימו עצרת מרכזית בכיכר העצמאות, שבה נאמו נציגי קהילת הלהט"ב. המשטרה נערכה למצעד בכוחות גדולים ושוטרים רבים נפרסו לאורך המסלול שבו עברו הצועדים. עיריית נתניה לא תמכה במצעד וראשת העיר מרים פיירברג לא הגיעה אליו אף שהוזמנה.

מארגני המצעד, ארגון "גאווה בנתניה", מסרו אתמול כי העירייה אישרה לפני כמה שבועות לקיים את העצרת בכיכר העצמאות, שהיא כיכר מרכזית בעיר, אך לאחר שתושבים וגורמים דתיים בעירייה הביעו את התנגדותם, היא ביקשה לקיימה במיקום אחר. העירייה הציעה לקיים את העצרת בהיכל התרבות, שהוא מרוחק ממרכז העיר וקטן יותר מכיכר העצמאות. בנוסף, לפי המארגנים העירייה נסוגה מהבטחתה לתלות דגלי גאווה בכיכר. לכן, המארגנים החליטו לקיים מצעד מחאה ללא תמיכת העירייה תחת הסלוגן "נתניה יוצאת מהארון".

מצעד הגאווה בנתניה, היום
מצעד הגאווה בנתניה, היוםצילום: תומר אפלבאום

אחד ממארגני המצעד, ניר חן, אמר בנאומו כי "מי שהגיעו לפה הגיעו להיאבק על הזכויות שלהם כתושבים שווים. תודה לבני המשפחות והחברים שהגיעו לתמוך ולהראות שאכפת מערכים כמו שוויון, סובלנות וקבלת האחר". חן הוסיף: "חשוב לנו לצבוע את העיר בצבעי הגאווה כדי שכולם יראו שזה לא כזה נורא. בשנה הקרובה קבוצת 'גאווה בנתניה' תמשיך את הפעילות שלה. בשנה הבאה המצעד לא יהיה מחאה, אנחנו נעבוד עם העירייה. בשנה הבאה יקבלו אותנו ולא יוכלו להסתיר אותנו".

ארגון "גאווה בנתניה" ציין כי בקשת העירייה להעביר את העצרת למיקום אחר היא "ניסיון להסתיר את האירוע ולחגוג על שתי החתונות הפוליטיות: להתחנף לדתיים ולהחביא אותנו תוך תירוץ שהם מאפשרים לזה להתקיים". לדברי המארגנים, "הם רצו לצמצם אותנו בכל מיני דרכים עד שהחלטנו להגיד די".

מצעד הגאווה בנתניה, היום
מצעד הגאווה בנתניה, היוםצילום: תומר אפלבאום

בימים האחרונים נתלו בעיר שלטים שעליהם נכתב: "זעקת העם!!! אומרים לא למעצד תועבה בעירנו נתניה". גם ברשתות החברתיות שבהן פורסם המצעד נכתבו תגובות רבות של תושבים שאיימו לפגוע בצועדים: "נבוא עם בקבוקים ואבנים ונעשה להם יום כיף", נכתב בתגובה אחת, ובאחרת: "זהו מרחב ציבורי ובטח לא חינוכי לילדים לראות מראות שלילדים אסור לראות".

מצעד הגאווה בנתניה, היום
מצעד הגאווה בנתניה, היוםצילום: תומר אפלבאום

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חיזקי, מסר אתמול: "בימים האחרונים נחשפנו להסתה חמורה, לאלימות ופגיעה בחברי וחברות הקהילה הגאה, לקראת מצעד הגאווה בנתניה. ההסתה הזאת היא התשובה לכל אלו ששואלים למה צריך את מצעדי הגאווה. מצעד הגאווה בנתניה שמצטרף ל-40 אירועי הגאווה שמתקיימים השנה בכל רחבי הארץ, הוא קודם כל מחאה נגד האפליה והשנאה שאנחנו חווים. אנחנו לא מפחדים ונמשיך לצעוד גם בנתניה ובכל מקום, בגאווה ובאהבה, עד שתיגמר האפליה. אנחנו מצפים ומצפות ממשטרת ישראל להתייחס לאיומים ברצינות ולהבטיח את שלום הצועדים והצועדות".

מעיריית נתניה נמסר כי היא "ערכה אירוע מרכזי לקהילה כולל הנפת דגל במרכז העיר וראש העיר אף קיימה מפגש עם נציגי הקהילה, בשיתוף עם כל גורמי המקצוע, במטרה להוביל הסברה במערכת החינוך העירונית. הקהילה הגישה בקשה לאירוע הסברה בכיכר ולא למצעד גאווה ולכן הטענה כאילו העירייה חזרה בה משוללת כל יסוד. הבקשה שהוגשה למשטרת ישראל על ידי הקהילה הוגדרה כמצעד מחאה ולכן כל הליך הרישוי וקביעת המסלול נעשו על פי הנחיית משטרת ישראל ללא מעורבות העירייה.  היות והעירייה אינה חלק מהאירוע היא אינה מאפשרת שימוש במשאבים עירוניים. העירייה מגנה כל שיח אלים והסתה באשר הם ופועלת בערוצים השונים ובשיתוף פעולה עם גורמי האכיפה במטרה להרגיע את האווירה בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ