כשההפגנה בכיכר רבין נגמרה, המחאה החלה. וגם המעצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצר של מפגין בתל אביב, אמש
מעצר של מפגין בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום
בר פלג
בר פלג
בר פלג
בר פלג

20 בני אדם נעצרו אתמול (שבת) במהלך ואחרי ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, שבה יותר מעשרת אלפים בני אדם מחו נגד אופן הטיפול במשבר הכלכלי מצד הממשלה. מיד עם תום נגינת ההמנון בכיכר, יצאו מאות מוחים לרחובות הסמוכים, חסמו כבישים והתעמתו עם שוטרים במשך שעות. מארגני המחאה אמרו היום כי אם הכסף שהובטח להם לא יועבר עד יום רביעי, הם יצאו למחות שוב, אולי כבר בשבת הבאה.

מאות מהמפגינים, שלא הסתפקו בעצרת בכיכר, נעו בסיומה בטור אנושי ארוך לכיוון דרום. הם החלו לצעוד על רחוב שאול המלך לעבר נתיבי איילון, חסמו רכבי יס"מ וצעקו "ביבי הביתה". המשטרה בלמה אותם בצומת עזריאלי, והמפגינים התפצלו לכמה קבוצות בחזרה לכיוון לב תל אביב, מלווים על ידי פרשים ושוטרי מג"ב. בדרך נעצרו כמה מהם, לאחר שהתעמתו עם שוטרים. 

מפגינים בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום
עימות בין שוטר למפגין בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום

אחד העצורים, אורי לוי, כתב בחשבון הפייסבוק שלו על החקירה שעבר. "ממש נעלבתי מהחוקרת כשהיא התחילה להטיח בי האשמות שלא קשורות אליי בשום צורה", כתב. "אמרה לי שתקפתי שוטר, שאשכרה התחלתי להרביץ לשוטר. היו לי דמעות בעיניים, לא כי פחדתי ממנה, אלא כי זה ממש עצוב לחוות אותם מנסים לרמות אותך להודות בדברים שלא קשורים אליך. אם אני בתור מפר הסדר הכי רגוע שהם אי פעם נתקלו בו צריך להיזהר ממש בלשוני כדי לא לסבך את עצמי בדברים חסרי כל שחר, אז מה עם אנשים שעוברים עבירות אמיתיות ורציניות יותר?"

המפגינים המשיכו להתקדם במשך כמה שעות, והגיעו עד לצומת שדרות רוטשילד-אלנבי, שם פינתה אותם המשטרה תוך הפעלת כוח רב ובסיוע פרשים. חלק מהמפגינים נפלו על הרצפה, ונחבלו תוך כדי הפינוי. השוטרים הדפו את המפגינים לכיוון כיכר הבימה, ושם התחדשה ההפגנה. בשלב זה התקבלה הוראה לפינוי סופי של המחאה, והשוטרים והפרשים החלו בפינוי אגרסיבי של עשרות בני אדם. בשלב זה נעצרו שמונה מפגינים.

מעצר של מפגין בתל אביב, אמש צילום: תומר אפלבאום
מפגין על הרצפה במהלך מעצר בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום
שוטרים עוצרים מפגין בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום

רוב המפגינים הורחקו מאזור כיכר רבין ושניים מהם הובאו בפני שופט, ששחרר אותם למעצר בית. אחד מהם הוא ד', שנעצר בחשד שהצית פח. הוא הכחיש זאת וטען שהפח נדלק לאחר שזרק לתוכו סיגריה שלא כובתה עד תום. נציג המשטרה בדיון ציין בפני בית המשפט כי ד' השתולל וכי מצאו אצלו סמים בכמות "לא משמעותית". המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בארבעה ימים, אולם בית המשפט דחה את מרבית טענות המשטרה. השופטת אמרה כי מצאה יסוד קלוש לעבירת ההתנהגות הפרועה וקבעה כי אין יסוד סביר לעבירת ההצתה, ואף אמרה שאינה מבינה מדוע נעצר ולא שוחרר מהתחנה עוד במהלך הלילה.

עצור נוסף במהלך ההפגנה, התברר עם מעצרו כאדם שחשוד כי בחודש שעבר צבע באדום את "כיכר טראמפ" בפתח תקוה וכתב "הסיפוח יעלה לנו בדם". הוא הועבר לחקירה במשטרת פתח תקוה, אולם שוחרר היום לביתו. 

שוטרים מתעמתים עם מפגין בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

מהמשטרה נמסר: "במהלך הפרות הסדר הציבורי הותקפו שוטרים והופעל לעברם גז מדמיע והשלכת בקבוקים. שלושה שוטרים נפגעו באורח קל וטופלו במקום. מפירי הסדר המשיכו בביצוע הפרת סדר תוך גרימת ונדליזם בשדרה ובכלל זה הצתת פחי אשפה. המשטרה נמנעת כל העת משימוש בכוח ופועלת לפינוי צירי התנועה על מנת לאפשר את זרימת התנועה".

מעצר של מפגינה בתל אביב, אמש צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ