עלייה בזכאות לבגרות בתשע"ב, אך פחות תלמידים לומדים בשכבת י"ב

שיעור הזכאים לבגרות עמד בשנה זו על 49.8% - עלייה של 1.7% מתשע"א. סער, שהשתתף במסיבת העיתונאים עם פירון: מתנגד לביטול הבחינות במקצועות ההומניים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ

משרד החינוך פרסם הבוקר (רביעי) את נתוני הזכאות לבגרות של תלמידים שסיימו את לימודיהם בשנת הלימודים תשע"ב (2012). מהנתונים עולה כי חלה עלייה בשיעור הזכאים לבגרות מקרב קבוצת הגיל המלאה (בני אותו שנתון, גם אילו שאינם נבחנים כלל לבגרות, כמו חלק מהחרדים), והוא עומד על 49.8%, עלייה קלה של 1.7% לעומת תשע”א. מדובר בתוספת של 2,384 תלמידים. אחוז הזכאים לבגרות מקרב הלומדים בבתי הספר המגישים לבגרות עמד בתשע”ב על 62.4% - עלייה של 2.6% מתשע”א.

הנתונים הוצגו במסיבת עיתונאים משותפת לשר החינוך הנוכחי שי פירון ולקודמו בתפקיד גדעון סער. בין השניים התגלו לאחרונה מחלוקות, בין היתר לאחר שפירון ביטל את בחינות המיצ"ב, שנחשבו לאחת מאמות המידה החשובות במערכת החינוך בתקופתו של סער. על רקע התבטאויות שונות של סער בכלי התקשורת בנושא אמר פירון כי "אסור שמחלוקות ביני לבין השר הקודם ייעלמו מהזירה הציבורית וחשוב שהן תיעשנה בכבוד ובנימוס, במתן כבוד ראוי לכל צד. אבל היום זה יום של תודה".

מהנתונים שהוצגו עולה עוד כי בתשע”ב הגיע אחוז הזכאים בקרב המגזר היהודי (ללא שקלול החרדים), לשיעור הגבוה ביותר והוא עומד על 66.6% מקרב קבוצת הגיל ומקרב הלומדים על 71.2%. במגזר הלא יהודי (שחושב ללא תלמידי מזרח ירושלים) עמד שיעור הזכאים מקרב הלומדים על 52.4% ומקרב קבוצת הגיל על 42.4%. בבחינת הנתונים בחברה הערבית עלה כי זהו אחוז הזכאות הגבוה ביותר בשמונה השנים האחרונות. במדדים אלה חלה עלייה מתשע”א ועלייה עקבית מתשס”ז.

במגזר החרדי חלה ירידה באחוז הניגשים לבגרות, מ-23.6% בשנת תשע"א ל-21.8% בשנת תשע"ב. כמו כן חלה ירידה קלה בשיעור הזכאים לתעודת בגרות מקרב הלומדים והוא עומד על 16.9%. ירידה חלה גם בשיעור הזכאים לבגרות החרדים מקרב קבוצת הגיל והוא עומד על 8.2% בלבד.

מהנתונים עולה עוד כי חלה ירידה קלה בשיעור הלומדים בכתות י"ב בתשע”ב לעומת תשע”א ושיעורם עמד על 79.7% ב-2012 לעומת 80.4% בשנה שקדמה לה. זוהי גם ירידה מאז שנת תש"ע, אז עמד שיעור הלומדים על 82.3%. במשרד החינוך טוענים כי לא מדובר בעלייה בנשירה אלא שיש מחלוקת בינו לבין הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על נתוני הנשירה ולכן יש שינויים בשיעור הלומדים. 

שיעור הניגשים לבגרות מקבוצת הגיל המלאה נותר בתשע"ב על 71.5%, כמו בתשע”א, אך הוא עדיין נמוך יותר מבתשס"ז אז עמד על 74.4%.

עוד מתברר כי אחוז הניגשים לבגרות מקרב הלומדים עלה מעט, והוא עומד על 89.6% לעומת 89% בתשע”א. עם זאת, מדובר על ירידה מאז שנת תשס"ז, אז עמד על 90.8%.

בממסיבת העיתונאים נדרש סער לסוגייה נוספת העוסקת בתוכניותיו של מחליפו בתפקיד – צמצום משמעותי במספר בחינות הבגרות, שיכלול כנראה את ביטול הבגרויות החיצוניות במקצועות ההומניים תנ"ך, היסטוריה וספרות. סער הדגיש כי הוא מתנגד לביטול בחינות הבגרות במקצועות אלה ואמר כי "במקצועות ההומניים חלה שחיקה לאורך השנים, חלקה נבעה מהעובדה שהם נפגעו מקיצוצי שעות לימוד". לדבריו, "אלה לא מקצועות מדידים וגם באקדמיה חלה בהם שחיקה. המקצועות ההומניים הם התשתית של החברה ולכן הם חשובים לא פחות מאחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ