יומיים לפתיחת שנת הלימודים: ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה

בארגון זועמים על חתימת הסכם שכר חדש עם הסתדרות המורים, וטוענים כי ההבדלים בין שתי הרפורמות בחינוך העל-יסודי גורמים לבלבול ולהבדלי מעמדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יומיים לפני החזרה ללימודים, הכריז אחר הצהריים (ראשון) ארגון המורים העל-יסודיים על סכסוך עבודה, על רקע משבר מחריף ביישום שתי הרפורמות בבתי הספר השש שנתיים, "עוז לתמורה" של ארגון המורים (המייצגת חלק ממורי החטיבות ומורי תיכונים) ו"אופק חדש" של הסתדרות המורים (המייצגת חלק ממורי החטיבות ומורי יסודי וגננות). לטענת המורים ישנם הבדלים בין שתי הרפורמות והדבר יוצר בלבול והבדלי מעמדות בבתי הספר השש-שנתיים בהם מלמדים מורים משני הארגונים. ההכרזה על סכסוך העבודה לא תשפיע על מועד פתיחת שנת הלימודים, אך בעוד שבועיים יוכלו מורי הארגון לפתוח בצעדים ארגוניים.

>> חזרה ללימודים: כל הכתבות, הפרשנויות והדיווחים לקראת פתיחת שנה"ל

תלמידים בתיכון זיו בירושלים, השנה. בארגון המורים טוענים למחטףצילום: מיכל פתאל

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, זעם על חתימת הסכם שכר חדש בין הסתדרות המורים למשרד החינוך. בהודעת הארגון נכתב כי "מורים רבים קיבלו בזעם את הניסיון מצד הסתדרות המורים והמדינה למחטף ולהכנסת השיפורים לרפורמת 'אופק חדש'". ארז אמר כי "לא ייתכן שתחזור שוב הטעות של שרת החינוך לשעבר, יולי תמיר, שחתמה עם הסתדרות המורים על הסכם לגבי אופק חדש והביאה לסבל רב למורי העל-יסודי. ארגון המורים ייאבק נגד ניסיון המחטף שמבוצע על גבם של המורים. מצער ששר החינוך החדש מפקיר את מורי העל-יסודי".

בסוף השבוע חתמה הסתדרות המורים על הסכם שכר חדש מול משרד האוצר ומשרד החינוך. ההסכם נחתם בלחץ הסתדרות המורים, שאיימה להכריז על סכסוך עבודה מול המדינה, שהיה מאפשר לה להשבית את הלימודים בבתי הספר אחרי החגים, ועד לסוף השבוע לא היה ברור אם הצדדים יגיעו להסכמה. עלות ההסכם מוערכת בכ-250 מיליון שקל ב-2013. ההסכם ייכנס לתוקף מיד, ונחתם לאחר שפג תוקף הסכם השכר הקודם, שכלל את רפורמת 'אופק חדש', למרות הסיכום בין האוצר להסתדרות על הקפאת השכר במגזר הציבורי. תוקפו ההסכם יפוג בעוד כשנה.

במסגרת ההסכם תינתן תוספת שכר למורים בעלי תפקידים מסוימים בחטיבות הביניים וכן לגננות, בדמות 36 שעות נוספות במהלך השנה, שערכן יהיה גבוה ב-25% משעות ההוראה הרגילות. עד כה לא קיבלו הגננות שכר על שעות נוספות מחוץ לימי הלימודים, כמו למשל מסיבות כיתה או מפגשים עם הורים. בנוסף, הוסכם כי מורים בחטיבות הביניים המחזיקים בתפקידים בעלי אחריות נוספת מלבד הוראה, כמו רכזי שכבה או רכזי מקצוע - יקבלו גם הם תוספת שכר קבועה, בדומה לתוספות השכר למורים בתיכון. ההסכם לא יעניק תוספת שכר דומה למורים בעלי תפקידים נוספים בבתי הספר היסודיים, אך בהסתדרות טוענים כי הוא יחול גם עליהם בעתיד.

כמו כן, הוחלט לשנות את הנוסחה שקובעת את גובה השכר עבור מנהלי בתי הספר. הנוסחה מתחשבת בגודל בית הספר ובמורכבות הניהול שלו. השינויים יאפשרו גמישות גבוהה יותר בקביעת תוספות שכר למנהלים. שכרם של שאר עובדי ההוראה לא ישתנה. עם זאת, ההסכם משחרר את מחנכי הכיתות מחובתם להיפגש במשך חמש שעות בשבוע עם תלמידי הכיתה מחוץ לשעות הלימודים, בתנאי שיקדישו את השעות האלה לעבודה או לשהות בבית הספר.

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, אמר היום: "אנו נאבקים כבר חודשים ארוכים לשיפור תנאי השכר וההעסקה של עובדי ההוראה, ובשבועות האחרונים עשינו לילות כימים ביחד עם אנשי האוצר ומשרד החינוך כדי להגיע לפריצת הדרך החשובה אליה הגענו. אני מודה לצוות המו"מ שביחד הגענו להסכם חשוב זה".

גילה קליין, יו"ר סיעת "נחל" בהסתדרות המורים ויו"ר האופוזיציה בארגון, אמרה בתגובה כי היא "מביעה אכזבה גדולה מהסדר שנעשה במחטף", וטענה כי "חברי מרכז לא הוזמנו לאשר את ההסכם וחברי הנהלה נדרשו לאשרו מבלי שהוצג בפניהם מסמך חתום ומבלי שניתן לקבל פירוט חשבונאי בכמה כסף נקנו סעיפים דלים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ