שנת הלימודים תשע"ד יוצאת לדרך ללא בחינות מיצ"ב

לכ-1,200 בני נוער ברחבי הארץ אין מסגרת חינוכית. אחרי ביטול המיצ"ב הבטיח שר החינוך פירון להציב מדדים שימנעו נסיגה בהישגים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

כשני מיליון ו-130 אלף ילדים התחילו היום (שלישי) את שנת הלימודים תשע"ד בבתי הספר ובגני הילדים ברחבי הארץ. כ-150,000 ילדים עולים לכיתות א'. שר החינוך שי פירון בחר אתמול בעמוד הפייסבוק שלו לברך את הילדים העולים לכיתה א' וכתב להם: "אני מאחל לכם הצלחה רבה, מתפלל לשלומכם ומקווה שהימים הבאים יהיו מאושרים, מועילים, מלמדים ומכשירים לעתיד ראוי וטוב".

שנת הלימודים נפתחה ללא תקלות מלבד שיבושים נקודתיים בכמה מוסדות חינוך ורשויות בשל סכסוכים מקומיים. 17 בתי ספר בחברה הבדואית בדרום הושבתו על רקע פיצול המועצה אבו בסמא. 2 גנים בקלנסוואה, גן בבאר יעקב ובית הספר העל יסודי בג'לג'וליה הושבתו ליום אחד.

>> חזרה ללימודים: כל הכתבות, הפרשנויות והדיווחים לקראת פתיחת שנה"ל

שנת הלימודים נפתחה ב‑4,651 מוסדות חינוך, ב‑62,962 כיתות לימוד. חל גידול של 4% במספר התלמידים משנה שעברה, ושל 2% במספר הכיתות ומוסדות החינוך. את השנה התחילו גם 154,358 עובדי הוראה, גידול של 3% מהשנה שעברה.

תלמידי בית ספר, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול את צו לימוד חובה (הרחבת לימוד לכיתות י"א-י"ב), כפי שהובא על ידי השר פירון. הצו קובע על אילו יישובים יוחל חוק לימוד חובה בתשע"ד. הצו מחיל את החוק על בני נוער ב‑84 רשויות מקומיות, שהן כ-20.06% מכלל אוכלוסיות גילאי י"א-י"ב. לפי נתוני משרד החינוך, ביישובים האלה 1,193 בני נוער שאינם משובצים במסגרות לימוד לפי החוק ושיש צורך להחזירם למסגרת כזו.

הוועדה קיימה את הישיבה המסורתית של היערכות לפתיחת השנה, ושר החינוך נכח בה והציג את יעדיו. פירון חזר בין היתר על כוונותיו לשנות את יעדי מערכת החינוך ואמר: "מערכת החינוך הציבורית תשתנה בזמן הקרוב, ולא תיראה כמו שנראתה עד עכשיו. המוטו הוא ‘לאהוב, להאמין ולהצטיין’. אנחנו לא יכולים לאפשר לעצמנו להתכסות בבחינות ובטפסים המונעים מאיתנו לשאול את שאלת הזהות העמוקה של החינוך".

פירון הוסיף לגבי ביטול מבחני המיצ"ב כי "בעיניי מדידה היא דבר מרכזי וראוי, ואני אציב מדדים כדי שלא ניסוג אחורה בכל אחד מהמדדים, אך כלי המדידה הם המכשיר ולא תכלית של הכל". בסוף השבוע הוחלט כי מבצע החיסונים נגד הפוליו לא יורחב לבתי הספר, בשל אילוצים טכניים ובשל לוח הזמנים והחופשות שכופים חגי תשרי. המבצע יימשך בתחנות טיפות החלב בשעות מורחבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ