מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שבועיים לפני הבחירות, המפלגות מעלות הילוך כדי למנוע את המלכוד הפוליטי שכבר הביא לפיזור הכנסת פעמיים בשנה שעברה. אולם נראה כי הסרט עלול לחזור על עצמו: הסקרים מעידים שלא חל שינוי מהותי בהרכב הגושים המסתמן; כמו בבחירות הקודמות, גם הפעם הכריזו ראשי מפלגות גוש הימין על נאמנותם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וחתמו על מסמך שמבהיר כי לא יצטרפו לממשלה שאינה בראשותו ולא יתמכו בה; יו"ר כחול לבן, בני גנץ, נותר בעמדתו השוללת שיתוף פעולה עם מי שצפוי לעמוד בקרוב לדין.

עדכונים

כחול לבן: מרדף אחרי מצביעי ימין

גנץ בכנס בראשון לציון, החודש
גנץ בכנס בראשון לציון, החודשצילום: תומר אפלבאום

בכחול לבן משרטטים כמה תרחישים להרכבת ממשלה. ההערכה המרכזית מתבססת על הקמת ממשלת מיעוט בשיתוף ישראל ביתנו והעבודה־גשר־מרצ. במפלגה מקווים ששלוש הרשימות יחד יזכו ליותר קולות ממפלגות הימין. חבר בכחול לבן העריך שבתסריט כזה, לפחות אחת ממפלגות גוש הימין תערוק לממשלת גנץ, אך סירב לחשוף על מה ביסס זאת.

כך או אחרת, בכחול לבן צפויים למקד את השבועיים הקרובים במרדף אחרי קולות של מצביעי מרכז־ימין, מהם מעריכים במפלגה שניתן לגייס עוד שניים־שלושה מנדטים. מדובר בארבעה קהלי יעד מרכזיים: הציבור הרוסי, האתיופי, הדרוזי והציונות הדתית. המפלגה פועלת גם בקרב קבוצות בעלות פוטנציאל קטן יותר להגדלת כוחה — בהן ההתיישבות העובדת, אנגלו־סכסים, צרפתים, הקהילה הגאה, מצביעים ירוקים, קשישים ועובדי הייטק — אולם מדובר בקמפיינים מוגבלים, ובחלקם זניחים, בהיקף התקציבי. 

גנץ בכנס בחירות בכפר הירוק, בשבוע שעבר
גנץ בכנס בחירות בכפר הירוק, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום