ועדת הפנים אישרה להצבעה חוק להארכת שעון הקיץ

לפי הצעת החוק הממשלתית, שתועלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, שעון הקיץ הבא יונהג עד 6 באוקטובר, במקום עד 8 בספטמבר, כפי שהחוק מורה היום

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (רביעי), לקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק ממשלתית להארכת שעון הקיץ עד יום א' הראשון שלאחר 1 באוקטובר. פירוש הדבר ששעון החורף הבא ייכנס לתוקף ב-6 באוקטובר, במקום ב-8 בספטמבר, כפי שקובע היום החוק. השנה נכנס שעון החורף לתוקף ב-23 בספטמבר.בוועדת הפנים מקווים שההצבעה על החוק הממשלתי תתקיים באחד מכינוסי הפגרה של הכנסת, לפני הבחירות בינואר.

ועדת הפנים התכנסה בפגרת בחירות לאחר ביקורת קשה שנמתחה עליה, שכן הדיון האחרון בעניין זה התקיים בפברואר. בדיון האחרון ביקשו חברי הוועדה לשנות את מועד סיום שעון הקיץ מהתאריך שקבעה ועדת קהת. בדיון היום נכח דב קהת, והסביר שאין ראיות לכך ששעון הקיץ תורם כלכלית למשק. לדבריו, "אין ראיות, לכאן או לכאן. נסעתי על חשבוני לאירופה, שם הפנו אותי למחקרים במונטנה ובניו זילנד, שהיו להם תוצאות הפוכות. לפיהם, עלויות האנרגיה בשעון קיץ גבוהות דווקא, בשל עלויות מיזוג האוויר".
לדברי קהת, לפי סקר רק 50% מהציבור מעוניינים בהארכת שעון הקיץ, לעומת 46% שאינם מעוניינים. על העצומה שפורסמה באינטרנט להארכת שעון הקיץ חתמו עד כה 392,360 בני אדם.

בדיון התברר כי ועדת קהת לא פנתה למשרדי הממשלה לקבל את עמדותיהם בעניין שעון הקיץ, וכי עבודת הוועדה התבססה על מידע חלקי. כך, למשל, לא ביקשה הוועדה לקבל את עמדת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שתומכת בהארכת שעון הקיץ בשל הארכת שעות הנהיגה באור יום.

לדברי ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) בדיון, מחקר של משרד האנרגיה משנת 1997 תומך בהארכת שעון הקיץ, בשל החיסכון בצריכת החשמל, ומחקר זה לא הובא בחשבון. הורוביץ תקף את טענות קהת ואמר שלא ברור לו כיצד קבע קהת שאין ראיות לתרומת שעון הקיץ למשק, בעוד נייר העמדה של איגוד לשכות המסחר קובע שהנהגת שעון קיץ עד סוף אוקטובר תחסוך מיליוני שקלים. "הוועדה הגיעה למסקנה שלא נמצאו מחקרים מדעיים. בדו"ח הוועדה לא הובאו סימוכין למחקרים כלשהם", אמר הורוביץ.

מחאה בתל אביב על הקדמת שעון החורף בסוף ספטמבר השנהצילום: אלון רון

"בבדיקה שנעשתה עם משרדי האנרגיה, הרשות הלאומית ומשרד הבריאות, התברר שלא היתה התייעצות עם הגורמים האלה. שעת אור נוספת היא קריטית כשהכבישים עמוסים. יש חשיבות קריטית לשאלה אם יהיה חושך או אור. לא ברור מדוע הוועדה הסתפקה בפרסום קול קורא לציבור ולא פנתה לגופים ציבוריים. אולי לא רציתם לראות את הדברים האלה", אמר.

הצעת החוק של הורוביץ מבקשת להאריך את שעון הקיץ עד 31 באוקטובר. לדברי הח"כ, במדינות האיחוד האירופי נהוג שעון קיץ עד 31 באוקטובר, בצפון אמריקה עד 7 בנובמבר ו"ישראל משתרכת בתחתית הטבלה".

בתגובה לדברים אמר קהת כי "הוועדה עבדה בזמן צפוף, לא ביקשנו עמדות של משרדי ממשלה, אלא הסתמכנו על מחקרים".

לדברי ח"כ דב חנין, התומך בהארכת שעון הקיץ, "אנחנו מכירים ציבורים שיש להם חודש צום ובכל זאת הם לא משנים את שעון הקיץ. אנשים שמקבלים על עצמם עול מצוות עושים את זה מתוך מחויבות. אני לא חושב שזה יכול להיות שיקול מכריע", אמר.
בסיכום הדיון קיבל יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן, את דברי הורוביץ ואמר כי "ועדת קהת עשתה עבודה מצוינת, אבל היא לא הושלמה". הוא הוסיף כי יפנה לשר הפנים ויבקש שהוועדה תשלים את עבודתה ואת הנתונים החסרים. כהן לא הכריע בעצמו בשאלת התאריך ובסופו של דבר העלה להצבעה את הצעת החוק הממשלתית וקבע שהארכת שעון הקיץ מעבר לכך תיבחן בהמשך, כדי לא לעכב את החקיקה.

החוק הקיים קובע ששעון החורף יתחלף ביום ראשון האחרון שלפני י' בתשרי, מועד צום יום כיפור, כדי להקל על הצמים. הצעת החוק החדשה תחליף את התאריך העברי בתאריך לועזי שנקבע, 1 באוקטובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ