יהונתן ליס
יהונתן ליס

מקורבים ליו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, התרשמו כי היא מתכוונת להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, ללא קשר להחלטתו הצפויה בנושא של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. לבני צפויה להחליט בתוך ימים על דרכה הפוליטית. היא עצמה סירבה להתייחס לאפשרות שתרוץ בבחירות.

אם תתמודד, צפויה לבני להניף את הדגל המדיני – נקודת התורפה של מפלגת העבודה ושל הליכוד – ולקרוא להוביל להסדר עם הנהגתו המתונה יחסית של אבו מאזן. "גם שלי יחימוביץ' וגם יאיר לפיד מוכנים להיכנס לממשלת נתניהו. הנושא המדיני לא מעניין אותם. לבני, לעומתם, תשים את הנושא בראש מעייניה. להערכתה, בעוד ארבע שנים אבו מאזן כבר יהיה מחוץ לתמונה בזירה הפלסטינית והעובדה שישראל לא מקדמת הסדרים בתקופתו היא החמצה אדירה לטעמה", אמרו בסביבתה.

בסביבת לבני טוענים כי באחרונה היא קיבלה לידיה סקרים המעידים שהתמודדותה בראש מפלגת מרכז חדשה צפויה להניב כ-16-12 מנדטים. "נתוני הסקרים ועמדות הציבור כלפיה מחמיאים וחיוביים. זה מאוד מעודד אותה להתמודד", אמר אדם ששוחח עמה בימים האחרונים. לדבריו, "נכון לעכשיו היא בוחנת את האפשרות להתמודד בראש מפלגה חדשה (מפלגת המרכז שיזם השר לשעבר חיים רמון). אבל היא לא פוסלת את האפשרות שתחבור בהמשך ליאיר לפיד או לשלי יחימוביץ', אם יתברר שהדבר יביא להקמת גוש חוסם לנתניהו". כניסתו של אריה דרעי למרוץ בראשות ש"ס מגדילה בסביבתה את ההערכה שכוחו של הליכוד בבחירות הקרובות יהיה נמוך מכפי שהעריכו הסקרים עד כה.

לבני בכנסת, בינואר השנהצילום: מיכל פתאל

מקורב ללבני אמר כי "אין לה בעיה לרוץ. מבחינתה, מדובר בהחלט במהלך אפשרי, אבל השאלה היא אם התמודדות כזאת תשיג מטרות משמעותיות: האם היא תוכל להגדיל את הגוש החוסם לנתניהו ואם תוכל למנף את הישגיה בבחירות כדי לקדם את תהליך השלום". לדבריו, "לבני ויתרה על החלום להיות ראש ממשלה. היא בהחלט רואה עצמה שרת חוץ בממשלה אלטרנטיבית לזאת שיקים נתניהו".

לבני מקיימת בימים האחרונים התייעצויות קדחתניות בעניין, ושומרת על מידור מוחלט מכלי התקשורת. "לבני נפגשת עם פרסומאים, עם אנשי ציבור ועם דמויות שונות שדעתן חשובה לה, אבל היא ממעטת לדבר עם פוליטיקאים ועם עיתונאים", סיפר אחד האנשים שעמו התייעצה לאחרונה. "אפילו את חברי הכנסת 'שלה' בקדימה היא ממדרת יחסית ולא מעדכנת אותם בכל התפתחות. היא יודעת שחברי הכנסת אינטרסנטים ורוצים שתתמודד כדי לתת גם להם סיכוי בבחירות הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ