קרב הגושים |

האם גם המרכז-שמאל בדרך לאיחוד

רוב סיעות הגוש הביעו נכונות לאיחוד, אולם לדברי גורם המעורה במגעים, "הנושא נתקע תמיד בשאלת האגו, מי יהיה המנהיג שיוביל את המערך המשולב"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מרבית סיעות המרכז-שמאל הביעו בשבועות האחרונים נכונות עקרונית לאיחוד לפני הבחירות. בהתייעצויות חשאיות נבחנו האפשרויות לשילוב זרועות של העבודה, מפלגה בראשות ציפי לבני או אהוד אולמרט, קדימה ועצמאות בראשות אהוד ברק.

"הנושא נתקע תמיד בשאלת האגו, כלומר, מי יהיה המנהיג שיוביל את המערך המשולב", אמר אתמול מקור המעורה בניסיונות לחבר את המפלגות לרשימה משותפת. לדבריו, "המהלכים השונים רחוקים מהבשלה. לא היה נתון חד-משמעי שיבהיר אם ריצה משותפת משיגה יותר מנדטים מאשר התמודדות בנפרד. אבל אולי האיחוד בין ביבי לליברמן יזרז את החיבור בין הצדדים".

מקורות פוליטיים סיפרו אתמול כי לבני בחנה בתקופה האחרונה אפשרות לחבירה לשלי יחימוביץ', אך לא הושגה הסכמה באשר לשאלה מי מהן תוגדר כמועמדת לראשות הממשלה. בנוסף, שאול מופז הביע הסכמה עקרונית לסגת מהנהגת קדימה לטובת הובלה מחודשת של אולמרט או לבני, וגם אהוד ברק לא פסל אפשרות שיחבור לרשימה משולבת תמורת שריון מקומו בה. מי שלא הסכים עד כה לקחת חלק במערך המשותף הוא יאיר לפיד, שגם אתמול הוסיף לרמוז שאין בכוונתו לחבור למפלגת העבודה. גם מרצ לא צפויה ליטול חלק באיחוד.

שלי יחימוביץ' באירוע של מפלגת העבודה בבר בתל אביב, אמש. לא נמצאה תשובה לזהות מנהיג המערך המשולב צילום: מוטי מילרוד

מיד בתום מסיבת העיתונאים שערכו נתניהו וליברמן, הזדרזה יחימוביץ' לקרוא למפלגות השונות לחבור להתמודדות משותפת בהנהגתה. "הכוחות המרכזיים במדינת ישראל חייבים לחבור למפלגת העבודה בראשותי. אני מבקשת מהם להצטרף למפלגה שהקימה את המדינה, שמציעה אלטרנטיבה שלטונית להנהגה הקיצונית הזו". לדברי יחימוביץ', "נתניהו ידע שתוצאות הבחירות לא ידועות מראש, ולכן נהג כך. אלה אכן בחירות שתוצאותיהן לא ידועות מראש, והדבר בידינו. אני פונה גם להמוני מצביעי הליכוד שאיבדו היום בית פוליטי. הערב הם מצאו את עצמם בתרחיש שלא דמיינו בסיוטיהם הגדולים ביותר - במפלגה בראשות איווט ליברמן".

לבני, שעדיין לא הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות הקרובות, אמרה אתמול כי "הבחירה לא חייבת להיות בין קצוות וקיצוניות, אלא בין הקיצונים לבין מרכז ציוני, שמאמין בישראל יהודית, דמוקרטית ומאוזנת". לדבריה, "אני יודעת מהם הערכים שהליכוד אמור היה לייצג - וזנח".

יאיר לפיד אמר בתגובה למהלך כי "האיחוד בין הליכוד וישראל ביתנו מבהיר את התמונה הפוליטית - נתניהו הלך עם הימין הקיצוני, יחימוביץ' שברה עמוק לשמאל והרוב הישראלי ההגון והמתון כבר מזמן לא מזהה את עצמו במפלגות של אתמול. למרכז הישראלי נותרה כתובת אחת ברורה שמייצגת אותו באמת - המפלגה בראשותי".

ח"כ יוחנן פלסנר, מבכירי קדימה, הנחשב למקורב למופז, קרא אתמול גם הוא לאיחוד הגוש לריצה משותפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ