נתניהו לשרי הליכוד: ליברמן יקבל איזה תיק שיבחר

בישיבת שרי הליכוד הבהיר כי הצעד מבטיח את הקמת הממשלה הבאה - אך לא ישנה את מצע הליכוד. במפלגה אוספים חתימות לקיום הצבעה חשאית

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע מחר (שני) לוועידת הליכוד בניסיון להשפיע על חברי הוועידה לתמוך באיחוד עם ישראל ביתנו. בהודעה מטעמו קרא נתניהו לבוחרי הליכוד לתמוך ברשימה המשותפת זאת בזמן שהשר מיכאל איתן מוביל מהלך להחתמת עשירית מחברי הוועידה כך שתיערך הצבעה חשאית. איתן זקוק לכ-370 חתימות מתוך 3,700 חברים בוועידה כדי להפוך את ההצבעה לחשאית, הוא העריך שאם כל מי שיחתום גם יגיע להצבעה מחר הקרב יהיה שקול, בינתיים נאספו עשרות חתימות בלבד.

נתניהו אמר הבוקר בישיבת שרי הליכוד כי מדובר ברשימה אחת אבל לא באיחוד מפלגות. הוא הדגיש כי הצעד מבטיח את הקמת הממשלה הבאה, אך לא משנה את מצע הליכוד. "זה תהליך אבל בסוף זה יעבוד. אני לא הולך לשום מקום, אין מה לדבר על יורשים. זה צעד חשוב בדרך לגיבוש גוש אחד וזו גם הדרך לשינוי שיטת הממשל. אני שומע את ההסתייגויות בשמאל. אותם אנשים שדיברו על כך שניתן יהיה לצרף את ליברמן לגוש שלהם פתאום יוצאים נגד זה. מה שבכל מקרה היה אמור לקרות פשוט קורה עכשיו". נתניהו הדגיש עוד בישיבה כי לליברמן תשמר הזכות לבחור איזה תיק בכיר ברצונו לקבל. השר איתן אמר היום כי הוא מבקש לראות את ההסכם עם ליברמן לפני הוועידה ונתניהו אמר שכך יהיה.

נתניהו מסר היום בהודעה מוקלטת לחברי הליכוד כי הוא קורא להם "לבוא מחר בשעה 17:00 לגני התערוכה בתל אביב ולתמוך בהצעה להביא רשימה משותפת לכנסת של הליכוד וישראל ביתנו. שיהיה ברור: הצעה זאת משאירה את הליכוד כמפלגה עצמאית שתמשיך את דרכנו, בשמירה על בטחון ישראל, ארץ ישראל ומורשת ישראל. הריצה המשותפת לבחירות בפתק אחד נועדה להבטיח שהליכוד ימשיך להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל. בואו להצביע בעד, כי מדינת ישראל זקוקה לליכוד חזק".

נתניהו וליברמן במסיבת העיתונאים בה הודיעו על איחוד הרשימות צילום: אמיל סלמן

רובם המוחלט של שרי הליכוד בחרו שלא להביע התנגדות פומבית למהלך, בעיקר בשל הפריימריז המתקרבים, אף שכמה מהם הביעו אי-נחת ממנו. השר דן מרידור, שלא התבטא עד כה בנושא, שידר אווירה של עסקים כרגיל, כשכינס את צוות הפריימריז שלו לישיבת מטה. “כרגע ההתמודדות נמשכת כרגיל”, אמרו בסביבתו של מרידור.


ואילו השר בני בגין אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי "חשוב שיהיה איחוד של מפלגות השמאל. דרוש כוח פוליטי שמאיים באופן ממשי מוחשי על המשך שלטונה של הממשלה, ודוחף אותה כך לפעולות מועילות. שתי מפלגות גדולות חשובות מאוד לכל דמוקרטיה, וגם לשלנו".

התנגדות העיקרית לאיחוד בין המפלגות מגיעה כיום בעיקר מן המתמודדים על המקומות המשוריינים לנציגי המגזרים והמחוזות, משום שאלה עשויים להידחק למקומות לא ריאליים ברשימה המשותפת. “כל המתמודדים ברשימה הארצית של הליכוד ישובצו עד המקום ה-31, הריאלי, ברשימה המשותפת, כך שלא תשמע מהם התמרמרות כלשהי על המהלך”, הסבירו אתמול בליכוד. “זה מלחיץ את אלה שמנסים לקבל שריונים במחוזות ובמגזרים, אבל הם עצמם שוכחים שהליכוד עלול היה לאבד את אותם המנדטים בדיוק אם היה מתמודד בקרב מול ישראל ביתנו”. 


נתניהו על רקע הלוגו המשותף. לחצו להגדלה

ככל הידוע, חברי הוועידה לא יראו לפני ההצבעה את מסמך ההבנות בין בנימין נתניהו לאביגדור ליברמן, משום שזה עדיין לא הושלם. במקום זאת, תוקרא – ככל הנראה – הצהרת כוונות בסיסית. “עד עכשיו לא הצלחתי לקבל לידי את ההסכם עצמו”, זעם איתן אתמול והוסיף, “זה לא סביר שאנחנו נלך להצביע על הסכם שאף אחד לא ראה”. בעוד שסקר פנימי שערכו ב”ישראל ביתנו” הצביע כי הרשימה המשותפת תקבל 47 מנדטים, סקר שפורסם בסוף השבוע בחדשות 10, ונערך על ידי חברת פרויקט המדגם, בפיקוחו של פרופ’ קמיל פוקס, מצביע כי 22 אחוזים ממצביעי הליכוד לא יצביעו לרשימה המשותפת וכמוהם, 32 אחוזים ממצביעי ישראל ביתנו.

יו"ר ישראל ביתנו ליברמן אמר ביום שישי האחרון כי במסגרת ההסכם שנחתם עם נתניהו הוצע לו לכהן באחד משלושת התיקים הבכירים, אך משאלת ליבו היא להמשיך להחזיק בתיק החוץ.

מפלגת קדימה מסרה בתגובה כי "מדובר באיום ממשי על ביטחון ישראל. נתניהו מאבד את העשתונות ומהמר על ביטחון ישראל משיקולים פוליטיים והישרדותיים. ליברמן היה זה שהציע לפהציץ את סכר אסואן, האם הוא שר הביטחון שישראל צריכה בשעה זו? התשובה ברורה, בשעה זו ישראל צריכה מנהיגות אחרת מנהיגות עם שיקול דעת ביטחוני ואחריות לאומית ולא מנהיגות קיצונית של מינויים פוליטיים שיסכנו את ביטחונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ