כחלון: צריך לרסן את מדיניות נתניהו; יכריע אם להקים מפלגה חדשה בתוך ימים

למרות הביקורת, בסביבתו של כחלון סבורים שהוא יתמוך בנתניהו כמועמד לראשות הממשלה אך ישאף לשנות את הרוח הכלכלית בקואליציה הבאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר התקשורת והרווחה הפורש, משה כחלון (הליכוד), יחליט בתוך ימים, ככל הנראה בתחילת השבוע הבא, אם להקים מפלגה חברתית ולהתמודד בראשותה לכנסת ה-19. חבריו של כחלון התומכים בהתמודדות עצמאית שלו הזמינו עבורו סקר עומק נוסף שייערך היום ומחר. הסקר, שפורסם לראשונה אמש ב"הארץ", אמור לבדוק מה פוטנציאל המנדטים האמיתי של כחלון כראש מפלגה חברתית.

סקר מכון "סמית" עליו דווח ב"הארץ" מנבא לו 20 מנדטים, אולם בסביבתו של כחלון סבורים כי הנתון הזה אינו ריאלי. בסביבתו הקרובה של כחלון אומרים כי אם הוא יהיה בעל עוצמה פוליטית ופרלמנטרית משל עצמו, הדבר יאפשר לו להיות כחלק מהליכוד, אולי כחטיבה נפרדת, כי בסוף, הליכוד הוא ביתו, כפי שאמר לאחר שהצהיר על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

אנשים ששוחחו עם כחלון ביומיים האחרונים שמעו ממנו כי אם ירוץ בראש רשימה עצמאית, הוא עדיין יתמוך בבנימין נתניהו כמועמד לראשות ממשלה, אבל בקואליציה הבאה הוא ישאף להחליש את הרוח הכלכלית הנושבת היום בסביבת נתניהו, ולשים רסן למדיניותו החברתית-כלכלית. מקורבי כחלון הסבירו היום כי חבירתו של נתניהו לאביגדור ליברמן ולישראל ביתנו, מגבירה את החשש שהמדיניות החברתית-כלכלית בקדנציה הבאה, אם נתניהו יעמוד שוב בראש הממשלה, תהיה "קפיטליסטית כוחנית ואכזרית".

משה כחלון עם נתניהו בהודעת הפרישה של שר התקשורת מהליכודצילום: אמיל סלמן

ביממה האחרונה בוחן כחלון ברצינות אפשרות להתמודד בראש מפלגה עצמאית. חבריו לוחצים עליו לרוץ בנפרד, והם גם מממנים עבורו את סקר העומק.

הסקר שנערך ביומיים האחרונים במכון הסקרים סמית, מנבא למפלגה בראשות כחלון כ-20 מנדטים. הסקר מנבא עוד כי אם כחלון ויו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני יאחדו כוחות וירוצו יחד, פוטנציאל המנדטים המשותף שלהם הוא 26 במספר. כחלון שיתף בלבטיו כמה ידידים ומקורבים פוליטיים ביומיים האחרונים. אמש השתתף בכנס פוליטי של התאחדות התימנים בליכוד. כמה אנשים שנכחו באירוע שמעו ממנו כי הוא אכן שוקל להקים מפלגה, אך טרם קיבל החלטה בעניין.

הסקר המדובר לא הוזמן ישירות על ידי כחלון, אבל נתוניו הוצגו לו שלשום באופן פרטי, לבקשתו, על ידי עורך הסקר רפי סמית. ככל הידוע, כחלון שוחח בעניין עם ציפי לבני ועם גורמים פוליטיים שונים, כולל במפלגתו הליכוד. לבני, אגב, אמורה להיפגש היום עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ולדון אתו בתסריטים פוליטיים שונים כולל ריצה משותפת ברשימה בראשות אולמרט.

הסקר המדובר בדק באופן ממוקד את סיכויי ההצבעה לכחלון. הניסיון מלמד כי סקרים מסוג זה שבהם הזרקור מופנה כלפי אדם מסוים נוטים באופן מסורתי להחמיא לאותו אדם - פוליטיקאי במקרה שלפנינו - ולנבא לו מספר מוגזם של מנדטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ