משלושה יוצא אחד |

ההפיכה השקטה של דרעי

רשמית יש לש"ס הנהגה משולשת, אבל בשטח בולט כוחו של בוס אחד - אריה דרעי. המהלך האחרון: נטילת זכות החתימה ממקורבו של ישי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עוד לא מלאו שלושה שבועות לחזרתו למפלגה במסגרת המנהיגות המשולשת המשותפת, ואריה דרעי כבר מצמק את מוקדי הכוח של שותפו הבכיר, אלי ישי. צעד אחר צעד, דרעי משלים את השתלטותו על המפלגה מבלי להיתקל בהתנגדות כלשהי, במעין מהפכת קטיפה.

דרעי נטל השבוע את זכות החתימה על ההתחייבויות הכספיות של ש"ס לקראת הבחירות ממנכ"ל המפלגה, נתי לסרי, נאמנו של אלי ישי. דרעי, שבמסגרת חלוקת התפקידים בהנהגה אחראי על מטה הבחירות, יחליט לבדו כיצד להוציא את כספי המפלגה לצורך קמפיין המפלגה ואיך ינוצל מימון המפלגות של ש"ס, העומד על 28 מיליון שקלים. לסרי נותר כעת מורשה חתימה רק על ההוצאות השוטפות של התנועה, ללא קשר לבחירות. גורמים בש"ס אומרים כי במהלך הזה איבד אלי ישי, שלפני חודש עוד היה יו"ר ש"ס לבדו, את אחד ממוקדי הכוח האחרונים שהיו לו לאחר הברית שנכפתה עליו עם דרעי.

ל"הארץ" נודע כי דרעי, שהכריז עם חזרתו לש"ס כי לא תהיה עריפת ראשים במפלגה, שלח שלשום את פרקליטו להחתים את לסרי על שינוי מורשה החתימה של התנועה. מורשה החתימה החדש על מימון המפלגות יהיה חיים ביטון, מנהל מטה הבחירות הארצי של ש"ס, מינוי של דרעי. לא לסרי ולא ישי ניסו להתנגד למהלך.

יצוין כי ביטון הוא אחד משרשרת מקורבים של דרעי שמונו לראשי מטות בש"ס, גם כאן ללא התנגדות של אנשי ישי. היחיד במטה הבחירות המזוהה כעת עם ישי הוא השר יעקב מרגי, שהופקד על המטה המקומי המינורי בעיר החרדית אלעד. 

העוצמה של ישי בש"ס נמצאת במגמת צניחה, וזאת בעוד שכלפי חוץ נשמרת האחדות בצמרת ולא נרשמים עימותים על פני השטח בשלישיית דרעי-ישי-אטיאס. בכנס המפלגה במוצאי שבת ישבה השלישייה בשורה הראשונה בכנס בבנייני האומה, תחת הבמה שבמרכזה ישב המנהיג הרוחני הרב עובדיה יוסף לצד השלט "מלוכדים להחזיר עטרה ליושנה". ישי עצמו שומר על קשר רצוף עם דרעי, יושב עמו בדיונים, ובסביבתם מספרים על תחלופת הודעות טקסט נמרצת ביניהם כל שעות היום, בענייני עבודה. אתמול נפגש דרעי עם השר מרגי, וגם זה נחשב מסימני האחדות.

גם חלוקת התפקידים לקראת הבחירות בין שלישיית ההנהגה מעידה על כך שישי מתפשט מכוחו. בעוד שדרעי מופקד על מטה הבחירות כולו והשר אריאל אטיאס מופקד על ההסברה, ישי נותר עם המשימה השולית יחסית – אחריות על מטה יום הבחירות. 

מלשכתו של דרעי נמסר כי "המהלך נעשה תוך שיתוף פעולה, הידברות והסכמה" בין דרעי וישי. עוד נמסר, כי מורשה החתימה הוא הגזבר ומנהל מטה הבחירות, וכי המנכ"ל לסרי, כחלק מההסכמות, "ממשיך לעסוק בחשבון השוטף של ש"ס".

מלשכת ישי נמסר: "לא ניתן לגורמים חורשי רע המעוניינים לגרום פירוד ומחלוקת, על ידי הפצת ידיעות שונות שנועדו לפגוע בהרמוניה והאחדות בהנהגת ש"ס. מבלי להיכנס לפרטים, חלוקת התפקידים בש"ס התקבלה בהסכמה מלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ