54 אלף חברי הבית היהודי יבחרו היום יו"ר למפלגה

בזבולון אורלב הוותיק המבקש לשמור על הצביון הדתי, תומך מנגנון המפלגה; במנכ"ל מועצת יש"ע בעבר, נפתלי בנט- הדור הצעיר שסולד מהמפד"ל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

54 אלף חברי הבית היהודי יבחרו היום יושב ראש חדש למפלגה. זהו מספר עצום, בהתחשב בעובדה שבבחירות האחרונות היו למפלגה רק 96 אלף מצביעים. המפקד הרחב של החברים מבטא את ההתחדשות שעוברת המפלגה המסורתית של הדתיים הלאומיים, המבקשת להחזיר אליה את המצביעים מהליכוד.

168 הקלפיות ייפתחו היום ב-15:00 וייסגרו ב-22:00. בסביבות חצות ייוודעו תוצאות הבחירות.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

שלושה מתמודדים על ראשות המפלגה: ח"כ זבולון אורלב, מנכ"ל מועצת יש"ע בעבר נפתלי בנט והמועמד חסר הסיכוי יהודה כהן. המאבק משקף היטב את התמורות שחלו בציונות הדתית בשנים האחרונות. מצד אחד זבולון אורלב, המייצג את הדור הישן של עסקני המפד"ל, ומולו נפתלי בנט, איש הדור הצעיר.

בנט מצביע, היוםצילום: אלון רון

לאורלב אין שאיפות גבוהות יותר מכניסה לקואליציה הבאה ושותפות בממשלה. בנט משוכנע שהגיע הזמן שהציונות הדתית תשלוט במדינה, ובשיחות פנימיות הוא מדבר על ראשות הממשלה. אורלב אפרפר, בנט חד דיבור, סוער וכריזמטי. באורלב תומך המנגנון המפלגתי, ואילו בנט גייס דור חדש של צעירים שסלד עד עתה מהמפד"ל.

הוויכוח בבחירות האלה הוא בשני נושאים עיקריים. בנט סבור שהוא יכול לגייס ציבור דתי-מסורתי וקהלים חדשים. לצורך זה צירף אליו את ידידתו איילת שקד, חילונית מתל אביב, אך בשל התגובות הצוננות הוא מסתיר אותה בינתיים. הסיסמה שלו היא שהציונות הדתית צריכה להוביל. אורלב טוען שיותר חשוב שהמפלגה תשמור על הזהות הדתית שלה, ולא תדמה לחברים הדתיים בליכוד.

העניין השני שבמחלוקת הוא מי יביא יותר מנדטים. לפי ההערכות, יש בליכוד ארבעה מנדטים של מצביעים דתיים לאומיים. עובדתית, ההנהגה הישנה של המפד"ל לא הצליחה למשוך את הקולות האלה.

זבולון אורלבצילום: אוליבייה פיטוסי

בנט טוען שהוא האיש הנכון למשוך קולות מהליכוד. הדבר גורר טענות חוזרות ונשנות על מעורבות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבחירות במפלגה. בנט מסוכסך מאוד עם נתניהו, וכשהיה ראש לשכתו ניסה למדר את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו- דבר שעלה לו במשרתו ובמשרת מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים. בנט פרש מהליכוד לאחר שהבין כי נתניהו יעשה הכל לדחוק אותו אל מחוץ לרשימה. לפי הטענות, בנט עשוי לגזול מנדט או שניים מהליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ