טור אישי | בחירות מקדימות בבית היהודי |

המפד"לניק בסכנת הכחדה

לנפתלי בנט יש המון לייקים בפייסבוק וקבוצת מעודדים; לזבולון אורלב יש ניסיון ועסקנים. בסוף תכריע רעננה – האוהיו של הציונות הדתית

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

יש ציפיות כלשהן מהמפד"ל שאין לך מש"ס, מהליכוד, כמובן שלא מישראל ביתנו. ככל שתהיה בשמאל, יהיה לך מקום בלב למפד"לניק. תראה ברוחך דוד טרחן עם בדיחות גרועות, אבל עם לב טוב. הפריימריז שנערכו היום (שלישי) בבית היהודי הראו שהמפד"לניק הזה בסכנת הכחדה. איומים, מכתבים מזויפים, טענות לבחישות מצד נתניהו ונתן אשל, הצפה של הודעות מוקלטות - והכול כדי לנהל שלושה חברי כנסת ששני שליש מהם כרגע משופמים.

המתחרים על ההנהגה של הבית היהודי הם זבולון אורלב הוותיק מול נפתלי בנט שנכנס כרוח סערה וקיבל על דף הפייסבוק שלו פי שלושה לייקים מאשר מתחרהו. יש גם מועמד שלישי מסתורי בשם יהודה כהן, שסירב לחשוף את תמונתו עד יום לפני הבחירות. צעד חכם. בדף הפייסבוק שלו, העלה אורלב כתבת תמיכה בו שקראה להצביע "בעד עסקנים אפורים". ממש התאבדות פוליטית של ח"כ חרוץ. כדי לפזול לכמה צעירים הוא השתמש בסיסמא "אורלב מוביל ת'עניינים". 

אני פותח את היום באוהיו של הציונות הדתית, הלא היא העיר רעננה. חברי הקמפיין של בנט מתכוננים בצד ליצירת דרמה. "כולנו נגיע ואז בנט יוצא", פוקד מישהו. "מזל שיש תמונות שלו, ככה אני אדע את מי לצלם", אומר לי צלם. כשבנט יוצא ממכוניתו המאובקת, חבוש בכיפה זעירה, נוצרת מקהלה של עשרים ילדים ששרים בקול אחד "הו הא מי זה בא, ראש המפלגה הבא". המקום עמוס בשלטים של בנט. "משהו חדש מתחיל עכשיו בעם ישראל", הוא מתפייט על הרגע ההיסטורי שקורה כרגע ברעננה, שני רק לחציית ים סוף. ואז מישהו לוחש לילדים "הו הא" והם שוב שרים: "הו הא מי זה בא" בספונטניות.

זו גם הקלפי של בנט, תושב העיר. הוא נכנס לתפילה קצרה מאחור ואז ניגש להצביע. המקום צפוף. הצלמים מתחילים לריב על תצלומו של בנט מצביע. "אפשר לחשוב שאלה הבחירות בארצות הברית. לא לדחוף", צועק צלם. בנט עומד עם המעטפה סמוך לנקב הקלפי כמה דקות ונואם שוב את הנאום מקודם וגם מוסיף: "אשכנזים וספרדים - כולנו יהודים". הוא מתכוון להמשיך, אבל פתאום מתברר שמרוב התרגשות הוא שכח את כרטיס המפלגה שלו, ומנהלי הקלפי רודפים אחריו. "צריך לתת פייט עד עשר", הוא מורה לפעילים. יו"ר מטה רעננה של בנט מוכן להתראיין אבל אני מעדיף לדבר עם סגנו הצעיר דוד סגיאל. "זה המגרש הביתי של בנט, שמונים אחוז יצביעו בשבילו", מנבא סגיאל. "למפד"ל יש תדמית אנאכרוניסטית. בנט רוצה להפוך את המפלגה ללא סקטוריאלית, לא רק בית חם לדתיים, אלא מפלגה גם לחילונים. משהו שיהיה אלטרנטיבה לליכוד בעוד עשרים שנה". אני שואל אותו על המכתבים והודעות הטקסט המזויפות, והוא משיב: "היו שטיקים שהגיעו מהמנוסים, ואני מקווה שתבין את הרמז". ואז מגיעה דיירת בבניין וצועקת עלינו בגלל השלטים שמכסים את הבניין. סגיאל לא יודע מה לענות לה.

ליד הקלפי, מישהו מאושר שסוף סוף הגיעו רבים לתפילה, בזכות בנט. "שכל יום יהיה פריימריז", הוא אומר בשעשוע. אני פוגש את אריה פרידמן, יו"ר המפד"ל ברעננה, עם סנדלים ותלתלים שובבים. הוא מגדיר את הפריימריז חגיגה. "אני איש של אורלב", הוא אומר בחביבות וחושף שהיה סגן ראש העירייה. אני שואל אם סגיאל צדק ושמונים אחוז יצביעו לבנט. "אתה מאמין לנתונים של אנשים שהולכים עם חולצה של בנט?" הוא מעמיד אותי על מקומי.

אני ממשיך לפתח תקווה, לקלפי שאליה יגיע זבולון אורלב. מהרהר לעצמי כמה יפה שבמפלגה מתחרים זה בזה אנשים עם שמות של שבטים צידיים כמו זבולון ונפתלי. הסגנון של אורלב אחר לגמרי. גם בפתח תקווה, השטח שייך לבנט עם פי חמישה יותר שלטים. לאורלב רק אוהל קטן ונטוש. יש לאורלב זמן לראיון אישי ואני מספר לו שאצל בנט היו הרבה ילדים שצעקו ושרו. "אנחנו לא מתחרים בצעקות. זו פוליטיקה נוסח ריאליטי וכוכב נולד", הוא אומר. הריאיון נקטע כי מישהו מביא חצי מגש של פיצה ונותן לאורלב רק משולש קטן, כי צריך לתת גם לפעילים. "לא אכלתי כבר שבע שעות", הוא אומר ונוגס במשולש. "הפיצות הירושלמיות יותר טובות", הוא קובע בצער. אחר כך אני רואה שגם המאבטח קיבל פיצה. נקודה לטובת הבית היהודי.

בחוץ יושב הנער משה, פעיל של נפתלי בנט. "התנדבתי אבל בסוף ביקשתי כסף", הוא אומר לי. "אני בעד בנט, אל"ף כי הוא צעיר ואני רואה בפייסבוק שהוא מתחבר וכריזמתי. וגם כי הוא יכניס חילונים כמו איילת שקד שמגיעה עם חצאיות ארוכות".
ליד הקלפי אני פוגש בחור צעיר ושואל מה יהיו התוצאות. "לצערי, בנט ינצח ולא אורלב המוכר והטוב", הוא אומר לי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ