יוסי ורטר

יו"ר קדימה והשרה לשעבר ציפי לבני, שמתלבטת בימים אלה אם לחזור למערכת הפוליטית ולהתמודד במערכת הבחירות לכנסת ה-19, מפעילה לחצים על הנשיא שמעון פרס כדי שיתפטר לאלתר ויודיע כי הוא מתמודד לראשות הממשלה מטעם מחנה המרכז-שמאל.

בשבועות האחרונים מקיימת לבני שיחות בעניין עם פרס, הן בפגישות בלשכתו והן בטלפון. למאמצי השכנוע של פרס שותף גם השר לשעבר מקדימה חיים רמון. מקורות פוליטיים שבקיאים בפרטי השיחות הללו טוענים כי פרס לא שלל עד כה את האפשרות שיתמודד, אך גם לא נענה לה בחיוב.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

לבני ופרס, אחרי בחירות 2008צילום: משה מילנר / לע"מ

הסיבה למאמציה של לבני היא שהיא אינה חשה בנוח עם שני התרחישים הפוליטיים שנמצאים על סדר היום: הראשון, שהיא תאלץ להיות מספר 2 של אהוד אולמרט, אם האחרון יחליט לחזור לזירה. השני, שהיא תתמודד בראש רשימה עצמאית. לעומת זאת אין לה בעיה להיות מספר 2 של פרס, אם הוא יתמודד. לבני אמרה לא פעם בזמן האחרון כי הדרך היחידה להביא להחלפת השלטון ולהפלת בנימין נתניהו, היא איחוד בגוש.

מצדדי המהלך טוענים כי ההיגיון בהתמודדות של פרס בראש מחנה המרכז הוא כפול: לטענתם, פרס הוא היחיד שמסוגל להעביר מנדטים יקרי ערך מגוש הימין לגוש השני בגלל האהדה הציבורית הרבה לה הוא זוכה. סיבה נוספת היא כי הוא היחיד שיוכל לשכנע את ש"ס להמליץ עליו כראש ממשלה בפני הנשיא שיחליף אותו, בגלל יחסיו הטובים עם הרב עובדיה יוסף ואריה דרעי.

מקורביה של לבני מסרו בתגובה כי היא אכן הציעה לנשיא להתמודד, מאחר ולדעתה אין ראוי ממנו לאחד ולהוביל את המחנה. המקורבים הוסיפו כי שאלת מיקומה של לבני ברשימה כלל לא עלתה בשיחותיה עם פרס. 

מבית הנשיא נמסר כי פרס אינו מתייחס לשיחות פרטיות שהוא מקיים. מקורבי הנשיא הוסיפו כי "פרס לא מתמודד, נקודה". פרס עצמו אמר שלשום לכתבים ישראליים המתלווים אליו בביקורו במוסקבה: "אני נשיא המדינה. איני עוסק ולא אעסוק בדברים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ