דרעי מבסס שליטתו בש"ס: צירף לשורותיו את אחרון אנשי ישי בקמפיין

עד השבוע נחשב השר יעקב מרגי לאיש אמונו של אלי ישי, ולתקוותו העיקרית להשפיע על קמפיין הבחירות; במטה דרעי הוא כבר קיבל תפקיד מרכזי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מהלכיו של אריה דרעי להידוק אחיזתו בש"ס כוללים החל מהשבוע קלף חדש: יעקב מרגי. השר לשירותי דת, שעד לפני כמה ימים נחשב כמי שאמור לשלם בראשו על נאמנותו לאלי ישי, עובד כעת בצמוד לדרעי באידיליה מפתיעה. אנשיו אומרים כי "השר מרגי התגייס בכל המרץ להצלחת ש"ס בבחירות", בעוד במחנה ישי אומרים כי הוא חצה את הקווים. אנשי מרגי אומרים כי הוא עובד בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם אלי ישי, ועדיין רואה עצמו כאיש אמונו.

עד לפני שבוע, המניות של מרגי בש"ס היו במגמת ירידה. הוא מסיים קדנציה כשר דתות מבלי שהצליח במשימה בעלת חשיבות עליונה מבחינת צמרת המפלגה: לסלק מכשולים משפטיים ופוליטיים בדרך למינוי הרב יצחק יוסף, בנו של המנהיג הרוחני, לרב העיר ירושלים. הקודם שנכשל במשימה, יצחק כהן, נפרד משולחן הממשלה. אחרי חזרת דרעי לש"ס באחרונה היו במפלגה מי שהעריכו כי הוא יבקש להיפרע ממרגי, שנחשב לאיש אמונו של אלי ישי, והאיש היחיד שהעז לצאת בפומבי גם בתקופה האחרונה נגד כל הסדר שיגרום להרחקת אלי ישי מהנהגת ש"ס.

בחירות 2013: כל הידיעות, הסקרים והפרשנויות

סנונית ראשונה שבישרה על תפנית במעמדו של מרגי שילח הרב עובדיה בעצמו, כאשר במוצאי שבת האחרונה, בכינוס הגדול של ש"ס בבנייני האומה בירושלים, השמיע מהבמה שיר הלל על השר לשירותי דת. התוכן – שבחים על הישגיו בהקמת מקוואות – פחות חשוב. אף שר אחר לא זכה לחיבוק כזה של מרן, והפרשנות הייתה מתבקשת: מרגי במשחק. כעת בא תורו של דרעי, שהחל כבר השבוע לעבוד בצמוד עם מרגי וגם עם ראש לשכתו, שעמו היה מסוכסך עד לאחרונה.

דרעי, האחראי על מטה הבחירות של ש"ס, מנהל בשלושת השבועות שחלפו מאז חזר לש"ס מעין הפיכת קטיפה בתנועה: הוא ערך שורה של מינויים, ללא התנגדות של ישי או אנשיו, כקודקודים של מטות הבחירות ברחבי הארץ.

בהמשך לכך, כפי שנחשף השבוע ב"הארץ", דרעי נישל את מנכ"ל ש"ס נתי לסרי – איש של אלי ישי – מזכות החתימה על התחייבויות המפלגה לקראת הבחירות. מורשה החתימה מטעם ש"ס על תקציב הבחירות הוא חיים ביטון, מנהל מטה הבחירות, אחד מאותם מינויים של דרעי. לסרי לא הודח מתפקידו, אלא רק הוחלש, וגם כאן הדבר נעשה ללא התנגדות של ישי. לפי ההערכות בש"ס, אלי ישי נדחק לעמדת השפעה זניחה במטה הבחירות. תפקידו הרשמי הוא האחראי על מטה יום הבחירות, כלומר גיוס עובדים ומתנדבים, הסעות וכיוצא באלה.

התקווה העיקרית של ישי להשפיע בכל זאת על הקמפיין של ש"ס היתה מרגי, נאמנו משכבר הימים. עם חזרתו של דרעי לש"ס, מרגי היה היחיד מאנשי ישי שקיבל תפקיד במטה הבחירות, ומדובר בתפקיד זניח. הוא הופקד על הכנת הבחירות בעיר החרדית אלעד, במינוי שנתפש עד כה כעלה תאנה של דרעי לפי פרשנות אחת, וכלעג לרש לפי פרשנות אחרת. כעת מתברר כי הדברים אינם כפי שהם נראים. מרגי ממלא תפקיד מרכזי בצוות של דרעי, ויותר מכך: יעקב מרגי כבר לא איש של אלי ישי.

דרעי מחזר גם אחרי חב"ד

השבוע ישבו דרעי ומרגי לפגישות ארוכות וממושכות, שהיו כמה מקורבים שראו בהן פגישות פיוס. השניים כבר עובדים יחד, ומתפתח ביניהם ציר שעשויה להיות לו משמעות בחלוקת הכוח בתוך המשולש דרעי-ישי-אטיאס. מרגי נותן משקל רב לצלע של דרעי, ובד בבד הוא מחליש את אלי ישי ואת אריאל אטיאס.

השבוע בא אריה דרעי לכפר חב"ד לפגוש את בכירי הרבנים של חב"ד בישראל – הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי והרב מרדכי שמואל אשכנזי, פגישה שהסעירה את הביצה החרדית. דרעי היה שמח אם חב"ד הענקית, שאינה מיוצגת בשתי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, תתרום קולות למפלגתו, אבל חשוב היה המסר: דרעי וחב"ד לא ברוגז, וזאת על רקע העובדה שהרבה מאוד חב"דניקים – תנועה בעלת נטיות של ימין חזק – מעולם לא סלחו למי שכיו"ר ש"ס תמך בהסכם אוסלו.

מארגני הפגישה עם רבני חב"ד היו השר יעקב מרגי ובעיקר ראש לשכתו ניסים אלקסלסי, עד לא מזמן פרסונה לא אהודה בסביבתו של דרעי. השניים הסתכסכו סביב משבר הגיור וסביב הבחירות לרב הראשי לישראל. בעוד שאלקסלסי ניסה לקדם חוק שיאפשר לרב עמאר לכהן עשר שנים נוספות כרב ראשי, דרעי ניסה לקדם לתפקיד את אחיו, הרב יהודה דרעי. כעת, מרגי ואלקסלסי הפכו להיות מעין פרויקטורים בשליחות דרעי.

בעוד שהאינטרס של מרגי בברית הזאת ברור, מה האינטרס של דרעי? במחנה דרעי מקווים כי מרגי ישמש ציר חשוב בדרכו של דרעי לשליטה בתנועה: מרגי, תושב באר שבע, היה במשך שנים מנכ"ל ש"ס, ומחובר מאוד בתנועה. בקדנציה החולפת, כשר, הוא מינה לא מעט רבני ערים וראשי מועצות דתיות, שכולם חייבים לו הרבה מאוד. חשוב לא פחות, ניסים אלקסלסי הוא מהאנשים המקורבים ביותר לרב הראשי לישראל שלמה עמאר. הרב עמאר הוא קונצנזוס בש"ס המסומן כמי שימלא חלק מרכזי בהנהגה הרוחנית של התנועה אחרי עידן הרב עובדיה יוסף.

מלשכת דרעי נמסר בתגובה כי הוא "עובד בשיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים בש"ס. כל השרים והח"כים נרתמו למשימה המשותפת וכל אחד ממלא את תפקידו ועושה הכל להצלחת התנועה".

בלשכתו של אלי ישי סירבו להגיב, והפנו לתגובה קודמת: "לא ניתן לגורמים חורשי רע המעוניינים לגרום פירוד ומחלוקת, על ידי הפצת ידיעות שונות שנועדו לפגוע בהרמוניה והאחדות בהנהגת ש"ס. מבלי להיכנס לפרטים, חלוקת התפקידים בש"ס התקבלה בהסכמה מלאה".

מלשכתו של מרגי נמסר כי "השר התגייס בכל המרץ להצלחת ש"ס בבחירות", ואמרו כי הוא שומר על קשרים הדוקים עם השר אלי ישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ