אין חדש בחד"ש |

4 המקומות הראשונים ברשימה ללא שינוי

ללא הפתעות, מועצת המפלגה בחרה את המועמדים לכנסת. פנים חדשות במקומות ה-5 וה-6, עם הבטחה לרוטציה אחרי שנתיים בקדנציה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מועצת חד"ש בחרה היום (שבת) את רשימת המפלגה לכנסת. ארבעת המקומות הראשונים נותרו ללא שינוי. בראש הרשימה יעמוד מוחמד ברכה. איש לא התמודד מולו, אך מאחר והוא מכהן בכנסת יותר משתי קדנציות, נדרש על פי תקנון המפלגה רוב של לפחות שני שליש מחברי המועצה כדי לאשר את מועמדותו. אחריו נבחרו על פי הסדר חברי הכנסת המכהנים ד"ר חנא סוייד, ד"ר דב חנין וד"ר עפו אגבאריה. למקום החמישי נבחרה ד"ר נבילה אספניולי, מייסדת מרכז מוסווא, ואחריה ברשימה יהיה איימן עודה, מזכיר חד"ש. ועדה מסדרת תקבע את המועמדים מהמקום השביעי ואילך.

כל הזוכים גברו בפער ניכר על מועמדים אחרים. למעט בחירת יו"ר המפלגה, היו כל ההצבעות חשאיות. האירוע אמנם נראה כמו מפגן מרשים של דמוקרטיה, אך פעילים במפלגה ידעו לומר מראש כיצד בדיוק תיראה הרשימה. אחדים אף העידו כי היו דילים בין הסניפים שנועדו לקדם את רצונותיו של היו"ר ברכה, ולמעשה לא הותירו סיכוי של ממש למועמדים שלא זכו לתמיכתו.

בחירות 2013: כל הידיעות, הסקרים והפרשנויות

כנס מפלגת חד"ש בשפרעםצילום: גיל אליהו

מאוכזבות במיוחד היו פעילות המפלגה שהובילו בשבועות האחרונים מהלך להבטחת ייצוג לאשה בצמרת הרשימה. לבסוף, שובצה אשה רק במקום החמישי, בדיוק כמו בבחירות הקודמות. עאידה תומא-סולימאן, עורכת ראשית של היומון הערבי אל-אתיחאד, התמודדה על המקום השני, אך זכתה רק ל-18% מהקולות (בדיוק כמו מועמד נוסף, ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול), לעומת 64% לסוייד.

החלטת המועצה להבטיח ייצוג לנשים בסיעת חד"ש בכנסת הבאה תיושם ככל הנראה בדרך אחרת. ברכה וסוייד הודיעו כי יתפטרו מהכנסת לאחר שנתיים ויפנו מקום לפנים חדשות. כך, אם תשמור חד"ש על כוחה – ארבעה מנדטים – ייכנסו לאחר שנתיים לכנסת אספניולי ועודה. פעילים בחד"ש אומרים כי עודה נחשב מועמד בולט לרשת בעתיד את מקומו של ברכה כיו"ר המפלגה.

"הרשימה שנבחרה היא רשימה שהוכיחה את עצמה והחדשים הם אנשים מבטיחים", אמר היו"ר ברכה בשיחה עם "הארץ". "ששת הראשונים כולם יהיו חברי כנסת בקנדציה. הוותיקים מובילים את הרשימה ואחר כך מוסרים את הדגל לנשים ולצעירים. עכשיו אנחנו מוכנים לחזק את חד"ש ולתרום להפלת ממשלת נתניהו-ליברמן".

ברכה דחה את הטענות על מעורבות יתר שלו בעיצוב הרשימה: "אני שמח שהרוב הכריע איך שהכריע. כל הכרעה אחרת היתה מתקבלת בברכה. אנחנו לא מפלגה של איש אחד, אנחנו רשימה שיש לה חברי כנסת ולא חברי כנסת שיש להם רשימה. הבטחת הייצוג לנשים תתבטא ביום הראשון אחרי הבחירות, כי נגיע לחמישה מנדטים, ואם לא - אז היא תתבטא באמצע הקדנציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ