היום: קרב על המקומות הראשונים במרצ

ועידת המפלגה תבחר את רשימתה לכנסת: 12 גברים ו-5 נשים הגישו מועמדותם, כשלראשונה אין שריון למגזר הערבי. גלאון: "לא אספתי כוכבים"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ועידת מרצ תבחר היום את רשימת המפלגה לכנסת. 12 גברים וחמש נשים הגישו את מועמדותם לרשימה. על פי החלטת הוועידה, הרשימה תורכב באופן שווה מגברים ונשים: עד המקום הרביעי יהיו שתי נשים ושני גברים, ועד המקום השישי שלושה מכל מין. מעבר להבטחת הייצוג לשני המינים, המפלגה לא שריינה הפעם מקום למגזר או לאוכלוסייה מסוימת. בראש הרשימה תעמוד ח"כ זהבה גלאון, שנבחרה בתחילת השנה ליו"ר המפלגה.

בין המתמודדים ניתן למצוא בעיקר חברי כנסת בהווה ובעבר ופעילי מפלגה ותיקים שאינם מוכרים לציבור הרחב. כל אחד מהמועמדים נדרש להצהיר מראש אם הוא מתמודד לחמישייה הראשונה (מקומות 6-2), השנייה (מקומות 11-7), או לשתיהן. המועמדים הנחשבים כמובילים לחמישייה הראשונה הם הח"כים אילן גילאון וניצן הורוביץ, חברי הכנסת לשעבר אבשלום וילן ומוסי רז ונציג המגזר הערבי עיסאווי פריג'. בעבור הורוביץ, ששוריין בפעם הקודמת למקום השלישי כשחבר למרצ עם התנועה החדשה, זהו מבחן אלקטורלי ראשון במפלגה. לצדם מתמודדות ארבע נשים לחמישייה הראשונה: מיכל רוזין, המשמשת מנכ"ל איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, תמר זנדברג, חברת מועצת העיר תל אביב, עו"ד יפעת סולל, המתמחה במשפט ציבורי ובזכויות אדם, וד"ר לורה ורטון, חברת מועצת העיר ירושלים.

כאלף חברי ועידת המפלגה יוכלו להצביע בקלפיות בגני התערוכה בתל אביב, בין השעות 21:30-15:00. חברי הוועידה יידרשו לדרג ארבעה מועמדים בכל חמישייה. לאחר שקלול הקולות יבוצעו התאמות, בהתאם להחלטת הוועידה להעניק ייצוג שוויוני לשני המינים, והתוצאות צפויות להתפרסם הערב ב-22:00.

יו"ר מרצ גלאון, לאחר ניצחונה בפריימריז של המפלגהצילום: אלון רון

בין הגברים צפוי קרב צמוד על המקומות הראשונים. אנשי המפלגה מעריכים כי חברי הכנסת המכהנים גילאון והורוביץ זוכים לתמיכה רחבה, אך גם רז, וילן ופריג' נחשבים בעלי סיכויים גבוהים. גילאון והורוביץ משתפים פעולה וקוראים לתומכיהם להצביע לשניהם. בהנחה שייבחרו למקומות השני והשלישי, ובמקום הרביעי תשובץ אשה, יתרחש מאבק של ממש בין הגברים על המקום הנותר בחמישייה הראשונה: החמישי או השישי.

הייצוג המגזרי משחק תפקיד חשוב בבחירות אלה. מאז פרישתו של חיים אורון (ג'ומס) מהכנסת במארס השנה, לקיבוצים אין נציג בסיעת מרצ. אם וילן לא ייבחר לחמישייה תהיה זו הפעם הראשונה מאז קמה המפלגה במתכונתה הנוכחית, בשנת 1992, שבה לקיבוצים לא יהיה נציג במקום ריאלי. זו גם הפעם הראשונה שמרצ אינה משריינת מקום לערבי, ופריג' הודיע כי יתמודד רק לחמישייה הראשונה. לכן, אם לא ייבחר אליה, ייפלט לחלוטין מהרשימה ולמרצ לא יהיה כלל נציג ערבי ב-17 המקומות הראשונים לפחות.

היו"ר גלאון לא הביעה תמיכה פומבית באיש מהמועמדים. "אני גאה מאוד ברשימה", אמרה אמש ל"הארץ", "אלה אנשים אידיאולוגיים. לא אספתי כוכבים למיניהם מן הגורן ומן היקב. יש כמה מאבקים - מגזריים, בין צעירים, בין נשים. יש לי קורת רוח מכך שברשימה יהיה ייצוג שוויוני לגברים ונשים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ