רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

כנס פעילי הליכוד בבני ברק שהתקיים אתמול בערב (ראשון) לא היה מסוג האירועים שמוזמנים אליהם עיתונאים. זה היה שדה ציד שבו השרים, הח"כים והמתמודדים אומרים הכול כדי לזכות בקולות חברי המפלגה. ההצהרות הניציות של הח״כים באירוע יכולות להתפרש כחשיפת פניהם האמיתיות, אבל בסופו של יום מדובר כנראה באמת של פריימריז.

מיקום הכנס היה אולם בית האבות הדסים. כשהגעתי לשם, בדיוק יצא אמבולנס מהמקום. על הבמה, מוסתרים על ידי בקבוקי קולה, ישבו בנוחות הכוחות החזקים ביותר בליכוד שהביא שלמה אלמגור, ראש סניף בני ברק של המפלגה ומי שנחשב מקורב לישראל כץ, שר התחבורה ומלך המתפקדים.

יותר משהיה מלא, האולם היה הומה ורועש. קצת מעל מאה איש באו להקשיב. מועמדים שבאו לדבר היו כעשרים, שרובם הצליחו להידחק סביב השולחן הראשי. חבר מפלגה הסביר לי ש"הפעם הגיעו מעט יחסית. בזמנו האירוע של אלמגור היה מיני ועידת ליכוד. אבל אנשים התעייפו".

היו כל כך הרבה מועמדים, על רובם מעולם לא שמעתי, עד שלחלק מהם לא היה מקום בשולחן ולא בשולחנון הנוסף שחובר אליו, ולמרות זאת הם ניסו להידחק. בצד, על מסך, הוקרנה דמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנראה כקורץ לחברי המפלגה. בניגוד לוועידת הליכוד, שמו של נתניהו לא הוזכר כמעט. כאן חברי המרכז הם המנהיג האמיתי של המפלגה, לפחות בימים המתוקים עד לסיום הפריימריז.

ישראל כץ: "לרוצץ את ראש הנחש"

ראשון הדוברים היה יו"ר הכנסת רובי ריבלין, שהגיע בחולצה ורדרדה ועלה לאחר ברכות ארוכות ודברי מתיקה רבים. המנחה הציג את ריבלין כמי שהפך את הכנסת לאחד הפרלמנטים הטובים בעולם וכנשיא לעתיד. ריבלין לא מחה, סיפר שזה עתה אירח חברי פרלמנט מאיטליה ושאל אותם מה היו עושים אם היו מופגזים ממונקו. הם ענו איך היו מגיבים לאיום המונקאי. ״מלחמה, מלחמה, מלחמה״, שאגו הפעילים שעמדו לידי, ונראו מתבדרים מצעקת הדם שנשמעה מפיהם כאילו זו היתה בדיחה. אם תפרוץ מלחמה לפני הבחירות, יכול להיות שהמתפקדים האלה יהיו אחת הסיבות לפתיחתה. 

הדובר השני היה השר ישראל כץ. ״גם אחמד טיבי לא כאן וגם חנין זועבי לא כאן״, פתח בסיפוק. בהמשך בחר כץ להקרין לקהל מצגת ארכנית של הישגיו כשר, שבה הודגשו הישגים תחבורתיים ענפים ביהודה ושומרון. חברי המפלגה, ככל שהם מעריצים את כץ, השתעממו מהפרטים. ניסיתי להאזין לשיחה של חבר מפלגה עם זקן הדור של ימאי, שלחש משהו על מכרז למישהו אחר ונקב במספרים כמו "15". כשסיים את המצגת התחבורתית, החמיא כץ לצעירים ולצעירות שהגיעו לכינוס (זה היה רפלקס. כמעט שלא היו אנשים מתחת לגיל חמישים בקהל) ומשם פנה לצלוף ממרומי בימת בית האבות בשלטון חמאס: "יש לרוצץ את ראש הנחש, את ראשי החמאס. להפסיק לספק להם חשמל, דלק, מזון". אולי בגלל אזכור המזון, נעתי לכיוון אזור הכיבוד אבל לא נותר שם מאום. כל פיסת בורקס ולחם נלעסה, הבקבוקים רוקנו, ונותר רק מעט ממרח שמנוני לבן על צלחת פלסטיק. המקום נראה כאזור אסון.

משתתפי הכנס, אתמול. הקהל התייחס להסלמה בעזה בשאגות: "מלחמה, מלחמה, מלחמה"צילום: תומר אפלבאום

גדעון סער: "לא לשכוח, אני 142"

אחריו נעמד שר החינוך גדעון סער, היחיד שבא עם עניבה. המנחה שיבח את סער על כך שניסה להיפגש עמו בעניין כלשהו והשר אמר שיבוא לביתו ולא למשרד. היועץ של סער ישב לידי ונראה סובל ממה שראה עד עכשיו. סער הקרין גם הוא מצגת. משום מה ריחמתי עליו ולחשתי ליועץ שזו טעות גדולה. אבל היועץ נעלם. הרעש היה גדול. "קצת כבוד, מה קרה לכם", צעק מישהו. בחוכמה, סער דאג שהאורות יכובו וכך אפשר היה להתרכז מעט במצגת על הישגי המשרד. בסופה פצח בנאום שבו תקף את מופז הבוגד. "חזק", החמיא מישהו ליועץ על עקיצת מופז. "זה עף באינטרנט", התגאה בבוס.

לאחר המצגת ניסו להדליק את האור, אבל לקח זמן עד שזה עלה ובינתיים אלמגור וסער נאמו זמן מה בחושך. "עשינו שינוי במשרד החינוך", אמר סער. "מהנכבה לחידוש ההתמקדות בערכים הציוניים". לסיום אמר את מספרו בטפסי ההצבעה, 142.

אבי דיכטר: "אני מספר אחת בחיסולים"

אחריו בא ח"כ חיים כץ הפעלתן ודיבר בהרחבה. האנשים בקהל ניבאו שיהיה שר בממשלה הבאה. הוא חייך בנימוס. לאחר שדיברו "ארבעת המוסקטרים", כפי שכינה אותם המנחה, ניתנה רשות הדיבור לאחרים. אני מניח שזה הראה את הבכירות של ח"כ פופולרי כמו חיים כץ על שר כמו דיכטר שנאומו הוגבל לדקה. "כשהליכוד היה בשפל, הם היו שם", הדגיש המנחה את ההבדל בין הצדיקים לחוזרים בתשובה. דיכטר דיבר בין מתמודדים כמו רואה החשבון שמעון שראל מחיפה (שהתלונן שאין רואה רו"ח בכנסת והציע להפוך את ישראל למדינה המורכבת מקנטונים), והטייס הנאה יואב קיש (שמכונה "הטייס של הליכוד" וטען בנחרצות כי "מה שקורה בדרום צריך להיפסק מהכנסת או מהאוויר").

עד שדקתו הדקיקה הגיעה, דיכטר ישב ושיחק עם אצבעותיו, מבויש מעט, אף שהוצג כ"ראש וראשון לשומרי ישראל". עוד לפני האירוע, כדי לקדם את המועמדות שלו, הציע בתקשורת לפרמט את עזה. כאן הכין עוד נאום תוקפני שאולי ימחה את עברו התבוסתני בסיעת השמאל הרדיקלי האשפיסטי קדימה: "אמרו לי שיש פה דילים, יש טריקים ויש רשימות חיסול. אני אולי לא מספר אחד בדילים פוליטיים, אבל ברשימות חיסול אני מספר אחת", רמז בחינניות. המקור שלי בליכוד טען שהעובדה שדיכטר קיבל דקה איננה השפלה אלא קשורה לכמות המתמודדים הרבה - 112 מועמדות ומועמדים. "זו פשוט צרה. ממש הצפה של מתמודדים. הם יודעים שלא יכנסו ובכל זאת הם רצים. חושבים שאולי יכנסו בפעם הבאה. בא אלי מישהו. אמרתי לו שהשטח לא מדבר לכיוון שלו, אבל הוא רץ בכל זאת. ביבי מנסה לקדם מועמדים מסוימים, אבל חברי המפלגה לא שמים על ביבי. הוא יכול לבקש מראש סניף שיקדם את אופיר אקוניס וראש הסניף יגיד שיחשוב על זה", הסביר לי. "יש בסך הכול 12 אנשים לסמן והרבה אנשים טובים לקדם. למעשה כל הכנס הזה הוא רק הצגה".

אבי דיכטר. הוקצבה לו דקה לנאוםצילום: דניאל בר און

יוליה שמואלוב ברקוביץ': "אני כמו הברווזון המכוער"

גם יוליה שמאלוב-ברקוביץ', בוגרת קדימה אחרת, ניצלה את הבמה כדי להתנער מעברה: "אני מרגישה כמו הברווזון המכוער. זה שתמיד חושבים שהוא מכוער ולא מתאים ולא אחד מהחבר׳ה, לא מתאים להיות בשמאל קיצוני. ואז מגלה שהוא ברבור. הליכוד הם ברבורים. הברבור הגדול הוא ישראל כץ שזה מדהים", סיימה. "מי זו שצורחת?", תהתה מישהי שנכנסה זה עתה.

חברי המפלגה נראו בסך הכול מרוצים מהאירוע ומתשומת הלב של הגדולים. מישל ביטון, סגן יו"ר פורום ראשי הסניפים, סיכם: "זה כנס מרהיב ביופיו. נקבל יותר מנדטים מהמפלגה של לפיד שלא היה סמנכ"ל אפילו ואי אפשר לתת לו מדינה. שלי? היא לא היתה אפילו סגנית שר ורוצה להיות ראש ממשלה. איך תיתן לה להילחם?". גם אסנת מידן, שעובדת עם צחי הנגבי, שהגיע בתחילת האירוע ונעלם לאירוע אחר בלי שדיבר, נראית מאושרת: "חברי המפלגה הם אנשים חכמים ורוצים רשימה מפוארת", היא אומרת ומחמיאה להנגבי: "הוא נסיך. שומרים לו חסד נעורים".

אחרי שהמנחה הרעיף עליו מחמאות ("בזכותו אף חוק של האופוזיציה לא עבר ואם עבר, תוקן על ידינו") עלה זאב אלקין, יו״ר הקואליציה. אלקין ניסה להלהיט את הקהל דרך ירידות על האויבים מבית - עיתון "הארץ" וח"כ זחאלקה. "כשהכנסת התפזרה, כתבו בעיתון הארץ 'ברוך שפטרנו', שזו הכנסת הכי לאומנית והכי פשיסטית. אם זה מה שחושב הארץ, זו תעודת הכבוד לכנסת הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ