הפובליציסט ספי רכלבסקי יתמודד בעבודה: "מאיימים על הדמוקרטיה"

רכלבסקי, שכתב את הספר "חמורו של משיח" וכותב ב"הארץ", הוביל בשנים האחרונות עשרות אנשי רוח וצבא נגד חוקים אנטי-דמקורטיים בראייתו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הסופר והפובליציסט ספי רכלבסקי הודיע היום (שני) על כוונתו להתמודד על מקום ברשימת מפלגת העבודה לכנסת. רכלבסקי, מחבר הספר "חמורו של משיח" וכותב טורי דעה בעיתון "הארץ", שימש בעבר כיועץ לראשי תנועות העבודה ומפלגות המרכז-שמאל, והיה חבר בצוות האסטרטגי של יצחק רבין. לדבריו, ״לפי סקרים אחרונים עלולים להיות בכנסת הקרובה מעל ל-30 מנדטים של מפלגות דתיות, בנוסף למעל ל-35 מנדטים לסיעה שרובה נאבק בדמוקרטיה הישראלית. 70 מנדטים אנטי-דמוקרטיים – והשתיקה מול הסכנה מחרישת אוזניים... מה שניתחתי והזהרתי מפניו ב'חמורו של משיח' הולך ומתממש: אחרי בליעת היהדות הדתית המתונה בידי תפיסות קיצוניות – מתממשת בליעת ישראל כולה״.

במהלך כהונתה של ממשלת נתניהו השנייה, רכלבסקי הוביל קבוצה של עשרות אנשי רוח ואנשי צבא לשעבר בשורה של גילויי דעת והפגנות נגד חוקים שמחלישים לטענתם את בית המשפט העליון, רודפים ארגוני זכויות אדם ומפלים את האוכלוסייה הערבית. חברי ההתארגנות פעלו במקביל כלובי מול חברי הכנסת וראשי הסיעות בניסיון למנוע את החוקים השונים. לדבריו, ״מול האיום המוחשי והברור על הדמוקרטיה הישראלית, על ישראל של הכרזת העצמאות, על ערכי שוויון האדם ועל מהות החלום הציוני – צריך להתגייס לפעולה״.

רכלבסקי (באמצע) במאהל המחאה בשדרות רוטשילד בת"א לפני שנהצילום: מוטי מילרוד

הקבוצה בראשה עמד רכלבסקי יצאה בין היתר נגד בישובים קהילתיים, המאפשר אפליה של אזרחים המבקשים להתגורר ביישוב בנימוק של אי התאמה ל"מרקם הקהילתי". "אם יאושר, יגרום החוק לאפליה גזענית, יהיה כתם שחור על ישראל. הוא יוכל לשמש בידי גורמים אנטישמים כדי להצדיק אפליה של יהודים בעולם, ויפגע קשות בבסיס ההיסטורי והמוסרי של המדינה", אמר רכלבסקי. החוק אושר בסופו של דבר בנוסח מרוכך יחסית.

חברי ההתארגנות היו שותפים לבלימת מהלך פרלמנטרי נוסף של הקמת וועדות חקירה לבדיקת מקורות המימון של ארגוני זכויות אדם וארגונים המזוהים עם השמאל בישראל. הלחץ הציבורי הביא את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, .

במקביל, חברי הקבוצה מחו נגד שיזם ח"כ יעקב כ"ץ מהאיחוד הלאומי, חוק שסלל את דרכו של אשר גרוניס לנשיאות בית המשפט העליון. חברי ההתארגנות קראו לגרוניס שלא לקבל על עצמו את התפקיד, כדי שלא להצטייר בציבור כמי שמונה מטעמים פוליטיים. "אם תקבל עליך את התפקיד תיתן בכך ידך למחריבי הדמוקרטיה בישראל ולמי שחפץ לקעקע את המוסד השיפוטי העליון במדינה שאתה אמור להיות נשיאו", הזהירו חברי ההתארגנות את גרוניס. בנוסף פעלו חברי הקבוצה כדי לעצור את קידומו של חוק שיזם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיאפשר לבעלי אזרחות ישראלית . לדבריהם, החוק צפוי לסייע למפלגות לגייס תמיכה בחו"ל באמצעות מתן אזרחות ליהודים לצרכי ההצבעה בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ