חגיגה מוקדמת לפני הבחירות |

שלוש שנים לפני הבנייה, חברי הממשלה עולים לרגל לפקולטה לרפואה בצפת

ראש הממשלה ישתתף מחר בטקס הנחת אבן הפינה למבנה הקבע של בית הספר לרפואה בצפת, לאחר שהשר שלום כבר השתתף בטקס הנחת אבן פינה קודם במקום

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

התוכניות להקמת הפקולטה לרפואה בצפת טרם אושרו ובנייתה תחל רק בעוד שלוש שנים, אולם כמה מחברי הממשלה כבר הספיקו לפקוד את המקום בשורה של טקסים ואירועים. שנה וחצי לאחר הנחת אבן הפינה למבנה הזמני של בית הספר, שבו השתתף השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום (ליכוד) ושנה לאחר טקס לציון שנת הלימודים הראשונה במוסד, שבו השתתף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יתקיים מחר (רביעי) טקס שלישי - הנחת אבן הפינה של מבנה הקבע של הפקולטה בהשתתפות נתניהו, שלום, שר החינוך, גדעון סער (ליכוד), סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה), אנשי אקדמיה וראשי רשויות מקומיות בצפון.

הטקסים הם רבים, אולם מבדיקת "הארץ" עולה כי החגיגה נערכת מוקדם מדי. לפי לוחות הזמנים התכנוניים, תחילת העבודות לבניית מבנה הקבע תתאפשר, לכל המוקדם, רק בעוד כשנתיים וחצי, וזאת במקרה שלא יהיה עיכוב בדרך. עם זאת, ראש עיריית צפת, אילן שוחט, שישתתף בטקס, מקפיד לשמור על אופטימיות בנוגע להתקדמות הבנייה. לדבריו, "תוך שנתיים ניתן יהיה לראות טרקטורים עובדים בשטח". הוא ציין כי העיריה הקצתה 300 דונמים בשביל מבנה הקבע וקריה שתכלול מכוני מחקר אקדמי ואת אוניברסיטת הגליל. לדבריו "זהו חלום שמתממש מול עינינו. ביקורו של ראש הממשלה בעיר, הביקור השלישי במספר, מוכיח את האמון של ממשלת ישראל בהתחדשות צפת".

ואולם, לפי בדיקת "הארץ" מתברר כי טרם אושרה תוכנית מפורטת להקמת הקמפוס וכי השלבים לקבלת היתרי בנייה עדיין רחוקים מסיום. התוכנית הועברה רק בחודש שעבר לוועדה המקומית לתכנון ובנייה צפת, ורק לאחר שזו תדון ותאשר את התוכניות הן יועברו לדיונים בוועדה המחוזית לתכנון ובניה בצפון. רק אחרי אישור הוועדה המחוזית ניתן יהיה להגיש התנגדויות לתוכנית. אם יהיו גורמים שיביעו התנגדות לה או לחלקים ממנה, התכנית תתעכב לפרק זמן נוסף, זאת בטרם תחזור לדיונים ולאישורה של הוועדה המחוזית. בנוסף למסלול הביורוקרטי במוסדות התכנון טרם תוקצב כביש הגישה לקמפוס החדש שעלותו נאמדת בכ-200 מיליון שקלים.

כאמור, הטקס מחר הוא השלישי ב-18 החודשים האחרונים. באוקטובר 2011 באו נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה נתניהו, השר לפיתוח הנגב והגליל שלום, שר החינוך סער ואישי ציבור אחרים כדי לציין את פתיחת שנת הלימודים הראשונה במוסד. לאחר חנוכת הפקולטה נערכה במקום ישיבת הממשלה.

כחצי שנה קודם לכן נערך טקס הנחת אבן פינה לבית הספר, בהשתתפות השר שלום. הטקס נערך במיקומו הזמני של בית הספר בלב העיר צפת, מתחם שהיה שייך בעבר לבית החולים בצפת והועבר לידי בית הספר לרפואה. במתחם זה תונח מחר אבן הפינה ולא באתר הקבע.

המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, התייחס לשאלה התקדמות הבנייה ומסר כי ועדה בראשות מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל מינתה ועדת משנה לצורך תכנון התב"ע (תוכנית בניין עיר) של קריה אקדמית למחקר ורפואה בצפת. תכנון התב"ע הופקד בוועדה מקומית בצפת בספטמבר 2012, שצריכה להתכנס בזמן הקרוב ולאשרו.

מאוניברסיטת בר אילן, שבמסגרתה פועלת הפקולטה, נמסר בתגובה כי בניית הפקולטה לרפואה בצפת הוכרה כפרויקט לאומי הנהנה מהעדפה בהליכי הרישוי וההקמה. לכן, הקמת המבנה הראשון של הפקולטה במקומו הנוכחי הושלמה בזמן שיא של שבעה חודשים וחצי. "פרויקט ההקמה של מבנה הקבע מצוי כעת בהליכי הכנת תב"ע ולקראת הכנת תכניות בנייה. בד בבד עם זה כבר נשיא האוניברסיטה, פרופ' משה קוה, החל גיוס התרומות לבנייה ובידיו התחייבויות לתרומות נדיבות מאוד. טקס הנחת אבן הפינה נועד לכבד את התורמים והוא מתקיים במועדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ